Kass upplösning efter ominstallation

Permalänk

Kass upplösning efter ominstallation

Hej!

Jag formaterade om och installerade om XP (Dell Optiplex GX260, P4 2,0, integrerad grafik (intel tror jag), 256 mb ram.
Men upplösningen visade sig vara helt värdelös, 640x480, 4 bitar, och den går inte att höja. I verktygsf. står det till och med en bubbla om att "upplösningen understiger minimikraven". Har provat sänka maskinv. accelerationen till noll och att byta skärm, men inget fungerar. UNder grafikkortets egenskaper står det "Icke plug&play drivrutin", och att tilverkare och plats är okänd. Det där med icke plug&play är ju lite skumt... är det någon drivrutin jag glömt?

Mvh JOhan

Permalänk
Medlem

grakfikkorts drivrutiner kanske

Permalänk

Eftersom att det är integrerad grafik i moderkortet, är det då moderkortsdriv som jag ska installera??

Permalänk
Medlem

installera om drivisarna till grafiken!

Permalänk
Medlem

kanske lite lättare om vi försöker hjälpa honom istället? Gå in på Dell och kolla under Support, detta hittade jag som kanske hjälper, tror dock att du måste rota fram vilket integrerat grafikkort det är du har..
http://support.dell.com/support/downloads/devices.aspx?c=us&l...
Finns också ett verktyg som hjälper dig hitta vad som finns i datorn:
http://support.dell.com/support/topics/global.aspx/support/my...

Lycka till !

Visa signatur

Antec P180 | Intel i7 2600K | Asus P8P67 DELUXE | 2x4096 Vengeance DDR3 1600MHz 8GB CL8 | ATI 4850 | 2x Intel® X25-M SSD 80GB |