Svart prick/fläck på TFT-skärm (ej pixelfel). Kunniga kommentarer önskas!
Köpte en 19" samsung syncmaster 931bf på onoff.
När jag startar skärmen märker jag det svarta, tror först att det är 2 döda pixlar brevid varandra (fläcken är diagonal, ca 2 pixlar lång och något diffus, men ser helt svart ut mot en vit bakgrund). Senare upptäckt att detta inte är några döda pixlar utan ligger längre bak i skärmen, håller jag t.ex. muspekaren över fläcken ser jag den röra sig UNDER muspekaren när jag betraktar det hela i olika vinklar. Ser ut som fläcken ligger ca 1-2 mm ner i skärmen. Alla pixlar "över" den fungerar till 100%, men ser svarta ut om man betraktar dom rakt över fläcken. Så att säga, ritar jag en röd pixel i paint över det svarta, ser man endast lite lite rött, på sidorna om fläcken. betraktar jag istället pixeln från ca 30-40 graders vinkel ser jag hela pixeln, då på sidan om fläcken. har gjort detta med alla pixlar i närheten i alla möjliga färger och pixlarna i sig verkar fungera till 100%.
Har varit i kontakt med både OnOff's och samsungs kundtjänst med denna beskrivning, svaret från Samsung var att det troligtvis täcktes av försäkringen, men att endast en serviceverkstad kan avgöra detta. OnOff's svar var något mer avvisande, men efter att jag visat dom svaret från samsung tyckte de att jag skulle komma in med skärmen till butiken.
Saken är den, att det ser vid en snabb anblick förvillande likt ett par döda pixlar. Man måste noggrant kolla i olika vinklar för att se att detta inte är pixlar i sig som felar. Om nötterna på denna verkstad avfärdar detta som pixelfel, blir jag betalningsskyldig 495:- för undersökningskostnad etc etc har jag fått klart för mig. Knappast roligt. För det andra lär det ju ta ett tag innan jag får se skärmen igen då.
Någon som är duktig på TFT-teknik och (efter denna förklaring) har någon som helst aning vad det svarta/mörka kan vara? Har försökt försiktigt "massera" området men verkar inte kunna påverka det svarta på något vis. (Inte alls brukat någon som helst tryck mot det, utan bara lätt masserat. Rädd att förvärra/förstöra någonting annat).
Googlat runt väldigt mycket men inte hittat någon med liknande problem. Även samsungs support verkar inte kunna svara på vad detta kan vara för något. Vore väldigt tacksam om någon med lite koll skulle kunna komma med lite teorier om vad det kan vara, och ev. om det går att åtgärda själv.
Som sagt, lite rädd för att lämna in den då jag kan bli 500 kronor fattigare och med samma skärm. Har inte speciellt god ekonomi. Dessutom gillar jag inte onoff, sista gången jag köper någonting där, och antar att dom inte är allt för tillmötesgående då det gäller garantiärenden. Verkar i alla fall inte så på deras internetsupport.
Tack för ev. Kommentarer/åsikter/tips!