Permalänk
Medlem

Visar bara 2.8 minne.

Har haft 2gb minne sedan datorn var ny, och köpte 2gb till för en tid sedan. Glömde bort att xp32 bara stödjer 3gb så jag blev inte så förvånad när Everest visade att jag bara hade 2.8gb.

Installerade xp64 för några dagar sedan men överallt där jag tittat står det fortfarande att jag bara har 2.8gb minne. Har kollat i Everest och alla fyra stickorna sitter som dom ska. Tog även och uppgraderade BIOS i ett försök att åtgärda problemet.

Vad är det som kan vara fel?

System
Asus P5B-V
Intel Core2Duo E6600 2.4Ghz
Radeon HD 4850
4 x Corsair XMS2 1024Mb

mvh
//_boriz

Visa signatur

Asus Prime B360M-A | i7-9600K | Asus ROG STRIX RX5700 XT | Corsair Vengeance LPX Black 2x8Gb 2666Mhz | Kingston A2000 M.2 1Tb | 2x Barracuda Q1 SSD 960Gb

Permalänk
Hedersmedlem

Om du från början läst i och ställt din fråga i rätt forumdel så hade du kanske sett vår FAQ i detta ämne och därmed direkt fått svar på din fråga.
* Tråd låst enl. §2 *

Visa signatur

Kontaktas via PM eller IRC [color="green"]#Sweclockers.com [/color]@ quakenet.org Mina regler: §1 Jag har alltid rätt. §2 Jag KAN ha fel men då inträder §1 automatiskt.