Hög arbetslöshet och hög bostadsbrist gäller fortfarande. Svenska skolan är sämst i Europa. De tar in mer invandrare än vad Sverige klarar. Det enda regeringen sysslar med nu är trixande med skatter.
Skickades från m.sweclockers.com
Fast vi har inte en nämnvärt högre arbetslöshet om vi istället ser till sysselsättningsgraden. Bostadsbristen är mäkta överdriven och de Svenska boendekostnaderna börjar först nu närma sig vad som gäller i övriga länder. Faktum är att på de flesta orter I Sverige inklusive storstadsregionerna så är det fortfarande så att man kan köpa sig en bostadsrätt till betydligt lägre kostnad än vad nyproduktion går på, än mindre vad de nyproducerade kostar.
Skolan? Det verkar tydligen gå så pass bra för oss trots detta att vår ekonomi växer emedan Finland med sina höga resultat har en ekonomi som står stilla eller rent utav krymper.
Att brottsligheten minskar är långt ifrån en universiell sanning.
Hanif Bali har också tagit upp varför våldsbrottsligheten minskar (och det är nog inga anledningar som gör folk tryggare ute): http://hejahanif.se/2015/08/30/att-lasa-bra-som-fan-laser-bib...
Och detta då trots att vi aldrig spenderat så mycket pengar på väktare, polis och övervakning. Och aldrig förut har sjukvården varit så bra som den är nu.
Sedan så stämmer det att svensk ekonomi fortfarande går rätt bra, jag har aldrig påstått annat. Däremot hade vi haft mycket mer pengar att röra oss med (och mycket mindre brottslighet) om vi hade haft en annan migrationspolitisk modell.
Och vad ska de som är beroende av bidrag idag göra när deras bidrag skärs ner för att pumpa in i järnvägen? Visst ger det jobbtillfällen, men bristen är kvalificerad arbetskraft och det kommer leda till ökad arbetskraftsinvandring från andra europeiska länder. Det kommer inte att ge outbildade invandrare och ungdomar jobb. Så du tar från de som behöver statliga och kommunala bidrag för att få ihop sin privatekonomi, och ger till tillfälliga arbetare från andra länder som åker när jobbet är slutfört.
Det är synd att du blandar ihop anmälda brott med begångna brott och en attityd undersökning med faktisk brott utsatthet, jag har föreslagit att ni ska använda er av de källor som används forskare för att studera hur brottsutvecklingen ser ut I Sverige, men det har ni inte gjort.
Och det beror på att brottsligheten minskar i Sverige det vet du också Valiumballong och du vet att dina källor inte har med saken att göra.
Du begriper också att du inte kan argumentera kontrafaktiskt, det är därför vi ska jämföra oss med andra länder för att se vad alternativet hade varit. Att bara hävda att tar man bort ditten så får man mer av datten är varken trovärdigt eller rationellt.
Du vet också att arbetskraftsinvandring från andra europeiska länder förutsätter att dessa personer har jobb inom tre månader, även om inte invandrare får jobben så ökar ändå anställningsgraden och därmed skatteintäkterna i samhället.
Du är fullt medveten om allt ovanstående och du begriper det mycket väl:
Brottsligheten minskar i Sverige och det går bättre för oss nu ekonomiskt än vad det någonsin gått förut, vi är ett många gånger rikare land än någonsin i historien och det går bättre för oss än våra grannländer.
Som jag sa, att den Engelska sjukvården (NHS) anses vara bäst och håller första platsen betyder inte att den är bra, bara att andras är sämre.
Att våran ekonomi är bättre än grannländerernsa betyder inte heller att den är bra, det betyder bara att deras är sämre.
Inte något konstigt resonemang alls.
Jag vågar nog påstå att hävda att tredje bästa sjukvården i västvärlden inte är bra sjukvård är ett synnerligen konstigt resonemang. Särskilt som att du hävdar att den bästa sjukvården inte ens är bra, var får man bra sjukvård då enligt dig? I Narnia?
I trådarna omd et här ämnet på Sweclockers så har Åkessoniterna ständigt hävdat att de vågar se sanningen i vitögat, det måste anses vara en åsikt utan verklighetsförankring idag. Sverige är inte ett fattigt land, tvärtom vi är rikare än vad vi någonsin varit. Vi är rikare än våra grannländer med lägre invandring. Vår brottslighet sjunker, du löper större risk att bli mördad i Finland än i Sverige. Finland som trots sina höga skolresultat har haft nolltillväxt i fem år, ett land som trots sina höga skolresultat inte kan anställa välutbildade ungdomar.
Det är dags att acceptera sanningen, sanningen om ett Sverige som ett bra land, ett land med bättre ekonomi än grannländerna, ett säkrare land. Att rösta på Åkesson har inget med fakta eller verkligheten att göra, det är att låta sig styras av känslor.
Huzzbutt! Huzzbutt! Huzzbutt! Huzzbutt!
(Huzzbutt Hatar Klubben nästa möte är flyttat till tisdag, men vi ses som vanligt bakom Statoil. Ta med Chips och glatt humör!)