Problem: Eufy Homebase 2 och Apple homekit scenario

Permalänk
Medlem

Problem: Eufy Homebase 2 och Apple homekit scenario

Hej,

Har köpt detta paket Eufy EufyCam 2C Kit Övervakningssystem 2 kameror och installerat.
Använder sedan tidigare Aqara HUB M1S Gen 2 som larmsystem.
Kör med Apple home kit som samlar alla mina smarta hem prylar.

Mitt problem är att jag vill använda mitt "jag lämnar" scenario som idag aktiver Aqaras larmläge och även aktivera Eufy's larmläge.
Kruxet är att jag kan inte lägga till Homebase 2 i ett scenario i homekit. Jag ser kamerorna och kan titta på liveströmmning genom homekit men kan ej aktivera larmläget. Jag måste gå in i Eufy app och göra det separat.
Homebase är tillagd i Homekit men jag ser den ej i appen. Jag har testat och lagt till en gång till och den säger att den redan finns.

Någon som har erfarenhet av detta? Det kanske inte går att göra som jag vill.

Tack på förhand,

Jag ser inte Homebase hubben i appen, se nedan.

Visa signatur

ASrock B650M Pro RS WIFI | Ryzen 5 7600 | 32GB Corsair DDR5 6000MHz| EVGA GeForce RTX 3060 Ti FTW3 ULTRA GAMING | Kingston 1TB KC3000 M.2 Gen 4 | ASUS Prime AP201 White | be quiet! BN301 500 W | be quiet! Pure Rock Slim 2| Audioengine A5 | HUAWEI MateView GT 34