Tappar omotiverat kontakt med trådlösa routern

Permalänk
Medlem

Tappar omotiverat kontakt med trådlösa routern

Tja.

Jag har en D-link DI-624 och några datorer med sladd kopplad till den, sen har jag en dator med trådlös anslutning (D-link DWL-G520, WEP 128-bit krypering). Det var några månader sen jag installerade nätverket och jag har inte haft några problem sen dess.

Men nu tappar jag kontakten med routern efter bara en minut eller mindre efter att jag loggat in. Jag måste starta om datorn för att få några sekunder till, och ibland funkar inte ens det.

Jag har märkt att det har kommit till ett nytt "Tillgängligt Trådlöst Nätverk", utöver mitt eget. Jag kan ansluta till det men hittar inget där. Jag vet inte om det stör anslutningen till mitt eget nätverk. Jag har full mottagning (5 gröna staplar) mot mitt eget och låg (2 gröna staplar) mot det andra. Och det står att datorn skall ansluta till mitt nätverk automatiskt och det andra manuellt.

Jag är helt tom på ideer om vad jag ska göra. Tacksam för hjälp.

Visa signatur

Base: Life is like a box of chocolates, you never know you gonna get.

Loaded: Jo, man vet visst vad man får.. Dom där ÄCKLIGA jävla likörbitarna, VARJE GÅNG!