Inlägg

Inlägg som kARZ har skrivit i forumet
Av kARZ

Testa med netlimiter - http://www.netlimiter.com/

//Såg nu att det bara var för windows, Sorry

Av kARZ
Citat:

Ursprungligen inskrivet av putana
jag har en beta nyckel om nån vill ha skicka PM först till kvarn. jobbar natt så jag e hemma runt 08:00 nyckeln fås då!

Pm:at

Av kARZ
Citat:

Ursprungligen inskrivet av MultiMan
24/7 är det Corsair VX450 som är överlägset mest prisvärt. Högsta kvalitet och gjord för drift dygnet runt. CX400 som en del tycker räcker har sämre delar än andra Corsair och kortare garanti. Inte lämpligt för 24/7, men helt ok annars.

Jag kör Corsiar 400W i min server, Specs i min signatur. 400W räcker gott och väl.

Av kARZ

Hej Inet,

Jag har tänkt att köpa Sennheiser PC-350 Headset av er. När kommer artikeln in i lagret? Jag tycker att priset är lite överdrivet högt. Skulle ni inte kunna dra ner priset en aning? Har legat på 1300 kr ett bra tag nu..

mvh Kajli!

Av kARZ

Med i Tävlingen

Av kARZ
Citat:

Ursprungligen inskrivet av nord_93
Vill se Fsp 400w mot corsair 400w.

Av kARZ

Riktigt bra, Väntar med spänning

Av kARZ
Citat:

Ursprungligen inskrivet av vibe118
Om man har ett Define R2-chassi som fortfarande luktar konstigt, vad gör man då? Försökte söka men hittade ingenting...

Lider av samma problem som ovan, Vad ska jag göra? Köpte mitt för ett bra tag sedan. Använder datorn minst 4 timmar varje dag. Har inte gått bort. Orderdatum-> 2009-10-07

Av kARZ
Citat:

Ursprungligen inskrivet av _karlberg_
men det kommer man med en billig router? har nån netgear modell för 400 typ

Testa

Av kARZ

Du förlorar ingen prestanda med att köra med router iallfall inte med en D-link 655. Mitt resultat med Bredbandsbolaget Fiber 100/10.

http://data.fuskbugg.se/skalman01/bbb_router.jpg

Av kARZ

Windows server 2003 - RDP och VPN

Hej Swec!

Har lite problem med min VPN. Det är så att jag kör en Server 2003 via en VM.
Men problemet är när jag ansluter till min tunnel så byts remote desktop ipn ut mot tunnelns ip. Hur kan jag förhindra detta?

Kortfattat: Jag vill att all trafik ska gå genom VPN förutom RDP och möjligtvis FTP.

Stort tack i förväg!
Mvh Kajli

Av kARZ

Mitt resultat med Bredbandsbolaget Fiber 100/10. Har en D-link DIR-655.

http://data.fuskbugg.se/skalman01/bbb_router.jpg

Har tyvärr inget test där jag använder mitt trådlösa.

Av kARZ

Har testat med mitt Geforce 6800 som hade ränder felet, Fick ej bukt på problemet. Har ett till grafikkort att testa med mitt Radeon, Återkommer med resultatet!

Av kARZ
Citat:

Ursprungligen inskrivet av FearKill
Det är inget problem. Det är mening att router ska starta om efter Port Forwarding. Men min router bootar på ca 1sek. När man har stängt av lite saker.

Okej, Tack för infon allesammans. Jag tror jag skippar att uppdatera firmware. Är osäker på om nya är bra/dålig

Av kARZ
Citat:

Ursprungligen inskrivet av FearKill
Ja. Att reboota hela tiden är irriterande. Har FireWire 1.32NA A4.
Som fixar delay problem i COD4. Som 1.21 EU inte gör.

Om jag förstår det rätt så lider den nya av samma "problem" som jag beskrivit där uppe?

Av kARZ
Citat:

Ursprungligen inskrivet av bergmanman
Väljer du Port Forwarding så krävs det att gatewayen startas om. Väljer du däremot Virtual Server så krävs ingen omstart.

http://hallstaschen.mine.nu/dump/dir655.png

Ok, Har varit inne där och kollat men förstår verkligen inte skillnaden mellan Port Forwarding & Virtual Server

Av kARZ
Citat:

Ursprungligen inskrivet av 037180
Uppdatera alltid firmware, dem senaste är mindre buggiga än den som redan är förinstallerad. Jag direktlänkar till support sidan för routern, välj rätt revision när du hämtar ner uppdaterad firmware - annars kan du förstöra routern minst lika lätt:

http://dlink.co.uk/cs/Satellite?c=TechSupport_C&childpagename...

Välj den senaste firmware av din revision och följ instruktionerna, det går inte förklara hur viktigt det är men - använd ALLTID sladd när du uppdaterar firmware. Om du uppdaterar genom det trådlösa så kan du det sluta med att filen blir korrupt i uppladdningen och du skulle behöva köpa en ny router.

Okej, Har du själv en DIR-655 ? Eller har hörtalas om problemem med dom nyare firmwares? Vill inte flasha in en ny firmware som blir sämre

Av kARZ

D-link DIR-655 - Stänga/öppna portar = Reboot

Hej Swec, Jag har införskaffat en D-link DIR-655 begagnat. Just nu ligger där en Firmware Version: 1.21EU och Hardware Version: A3.
Routern fungerar hur bra som helst förutom att jag stör mig på att varje gång jag ska öppna/stänga en port så måste jag reboota den. Hade en gammal netgear där inte detta behövdes göras överhuvudtaget.
Kan det vara så att jag måste uppgradera firmware för att bli av med det här "problemet" ? Jag har läst lite om att det finns diverse buggar i olika firmwares. Vilken ska jag välja?

Stort tack i förväg!

Mvh Kajli

Av kARZ

Jag hade kört på Dell 2209WA, riktigt bra skärm. Underbar att kolla film på! KÖP KÖP!

Av kARZ

mIRC + NBS-irc kör jag med, Ser fint ut