Inlägg

Inlägg som eMPiii har skrivit i forumet
Av eMPiii

Jag laddar ner Crysis_sp_demo 1.78GB nu. Är det bara en bluff eller?

Av eMPiii

Jag tänka tänka mig att byta mitt acc mot nått annat skojjsigt.

Av eMPiii
Citat:

Ursprungligen inskrivet av whenjohnfalldown
Sitter på BFG OC2 8800GTX 768 överklockat litetill, en AMD 6400+ 3,4Ghz överklockad till 3,6Ghz och 4gbram och maxar demot de flyter på i runt 100 fps i 2560x1600 hoppas hela liret flyter på likadant, iaf likvärdigt :)...Längat som f*n tills de kommer....

Tror knappast det ligger stabilt på 100 fps.

Av eMPiii

Jag får ett felmedelande "the procedure could not be located in the DLL".

Nån som vet vad jag ska göra?

Av eMPiii

Har spelat d2 sen det kom ut och spelar fortfarande. Skulle göra vad som helst för en invite

empii_5@hotmail.com

Av eMPiii

Köpte ett 8800GTS 640mb för 2800kr för några veckor sedan så jag skippar nog det här kortet och väntar på 9800 serien.

Av eMPiii

Jag trodde GTS korten var snabbare än GT?

Av eMPiii

Minnen, nätagg och chassi för 3000kr

Nu ska jag köpa det resterande delarna till mitt datorbygge. Datorn består nu av ett 8800GTS 640mb, Q6600 och ett ASUS P5B Deluxe.

Nu skulle jag vilja ha lite hjälp att hitta ett bra nätagg, minnen och chassi. Budgeten ligger på 3000 kr.

Av eMPiii

Spelade demot nyss och blev ruskigt imponerad, länge sen ett UT spel intresserade mig men det här ser grymt ut. Super läcker grafik och grym känsla.

Av eMPiii

Fler bilder tack !

Av eMPiii

Jag skulle kört på ett 8800 gts 640mb det presterar mycket stabilare och är säkert mycket klockvänligare.

Av eMPiii

Har spelet stöd för fyra kärnor?

Av eMPiii

Tror ni jag kommer kunna köra på high med ett 8800 gts 640mb, q6600 och 2048 800mhz, eller måste jag klocka mycket?

Av eMPiii

Köp ett 8800 gts 640 mb så klarar du dig fint.

Av eMPiii

Jag köpte ett 8800 GTS 640 mb för 2800 ist.

Av eMPiii
Citat:

Ursprungligen inskrivet av altair4
Ett begagnat 8800GTS 320MB för ca 2000:- är mitt köptips. Var nämligen vad jag själv valde att göra i väntan på de nya korten i början av nästa år.

Frågan är om ett 9800 GTS presterar så grymt mycket bättre än ett 8800 GTX. Sen kommer priserna vara så enormt höga i början så det dröjer nog nånn månad efter releasen som korten kommer börja intressera mig.

Av eMPiii

Har ett ati x800xt PE nu, så ni kanske förstår att jag vill byta upp mig. Sen skulle det vara riktigt skönt att kunna spela Crysis, UT 3 och Gears of War som dyker upp innan årsskiftet. Tycker ni hellre att jag ska sattsa på ett 8800 GTS då?

Av eMPiii

Köpa 8800 GTX eller vänta på bättre?

Jag har jobbat ihop lite pengar nu och har länge funderat på att köpa en ny dator. Har kikat lite på olika grafikkort och kom fram till att Leadtek WinFast GeForce 8800GTX 768MB DDR3 skulle passa fint till mit system.

Men nu till frågan hur ser det ut på grafikkortsfronten 2007? Vad jag har förstått så kommer inte Geforce 9800 serien komma förns nästa år, men sen läste jag att ati kommer släppa ett nytt kort i november. Kommer det kortet utklassa ett 8800 GTX så man ska vänta på det ist eller ska jag slå till och köpa ett 8800 GTX?

Kan också nämna att jag har kört med ati grafikort tidigare och jag tycker korten blir på tok för varm.

{{ Gå till inlägget för att se omröstningen }}