Den är inköpt i Maj 2016, har inga sprickor och har alltid haft ett "D-brand skin" på baksidan som bör vara i princip vara repfri, skärmen har normalt slitage med lite microrepor men inget som sticker ut. Har en liten repa vid sim-porten på metallen.
Säljes i befintligt skick.
Min Dell XPS 13 har slutat att ladda, har gjort en hel del förarbete men nu vet jag inte riktigt om det är värt att fortsätta.
Jag började med att byta laddare, detta hjälpte ej. Bytte därefter batteriet, hjälpte inte. Det sista ingreppet jag gjort var att byta ut laddporten i laptopen och jag lyckades faktiskt att ladda upp batteriet men när det var dags för att ladda efter lite användning, you guessed it, ingen laddning återigen.....
Någon som haft liknande problem eller nya idéer jag kan prova på?
Som rubriken lyder så söker jag ett GTX 980 referenskort!
Jag befinner mig i Göteborg för tillfället men har ibland mina vägar neråt Blekinge så upphämtning kan nog ordnas längs den rutten.
Jag skaffade nu i veckan en Nvidia Shield tablet med 4g stöd.
Denna har ju som vissa antagligen vet en funktion som kallas "Gamestream" där en PC med ett kompatibelt Nvidia-kort kan streama spel från datorn till surfplattan.
Nu är det dock så att denna funktionen endast fungerar på det lokala wifi nätverket som datorn är ansluten till.
Då är min fråga om det finns något program till android som har en app där det även behövs en klient till datorn så att det blir som ett slutet nätverk vart man än är (annat wifi eller 4g nätverk), exempelvis som gamla goda Hamachi fungerade.
Har redan provat diverse andra metoder till Shield tablet som exempelvis "Shield proxy server" och öppna diverse portar i min router.
Har även testat att skapa ett VPN men kunde inte ansluta.
Var inne på samma reparationsverkstad som fixade sim adaptern och de kunde inte hitta några fel som de hade kunnat orsaka, köpte min telefon i november 2011 och den gick sönder så fick en ny nu hösten 2012, har jag ny garanti på den telefonen då?