Ursprungligen inskrivet av sgt_D
Så till frågorna.. För det första, ser det ut som en bra build? Åsikter/kommentarer om den? Tyvärr så gick det åt hela 18 poäng till arcane, men anser att de var viktiga saker där, samt att jag inte förlorade något viktigt i frost-trädet.
Vid vilka tillfällen passar det att använda arcane missiles? Eftersom jag huvudsakligen ska köra frost, så borde jag ha frostbolt som primärattack eller hur gör man?
Och i närstrid finns det flera olika alternativ i mitt fall på vad jag ska använda. Om vi bortser från frost nova som inte är en dmg-spell så har jag arcane explosion och cone of cold. Är det nödvändigt att ha imp cone of cold, eller är det slöseri med poäng?
Eller är det så här: En i närstrid med mig = cone of cold, Flera i närstrid med mig = arcance explosion (aoe).
Min sista fråga.. Någon idé att använda fire spells öht när jag inte har någon talent point alls på fire? Tycker det bästa vore att hålla sig till det som passar ens build..
Mages verkar vara roliga att spela med (kanske inte solo då, iaf enligt vad jag fått höra av ett par andra), men har ingen aning om hur de ska användas som det kanske märks.
Tacksam för svar.
Edit: Angående clearcasting state (Arcane concentration), gäller den alla spells eller enbart arcane spells? Lite otydligt då själva namnet är arcance concentration, men det står "...any damage spell".
Vissa påstår även att "PoM" är nödvändigt.. själv valde jag inte den då poängen inte räckte till.
Svara gärna på så mycket ni kan! *begging*
Snygg frostbuild, hade gjort exakt likadant själv om jag skulle gå full frost. Möjligtvis hade jag skippat imp CoC, men jag har inte spelat frost så jag vet inte exakt hur mycket nytta man har av den, så det kan vara en missbedömning.
Ang. arcaneträdet så är det du lagt där helt nödvändiga poäng imo. PoM är ruskigt bra också, men jag tror att man kan anpassa sin spelstil med frost såpass att man klarar sig utan den.
Arcane missiles är *svindyra*. Slänger man arcane missiles utan att fått en clearcast innan så manatorskar man på nolltid. Frostbolt, sen arcane missiles vid ev. clearcast alltså. Undantag finns såklart. Arcane missiles är kul i pvp eftersom de är channeled (dvs, ingen casting time), är snubben inom räckhåll när du trycker på knappen så får du (oftast) iväg full dmg även om motståndaren springer ur range under tiden. Användbart!
Närstrid och frost mage är två ord som inte ska kombineras . Håll dem på avstånd istället, det är det frost är bra på. Annars är det bara in i smeten och panga av IAE tills någon dör.
Clearcast kan fås av alla dmg spells, även såna som inte är från arcaneträdet.