Inlägg

Inlägg som kilotin har skrivit i forumet
Av kilotin

Okej!
Ni har övertygat mej. Jag provar.
Verkade så perfekt med 7V till fläktar.
12V till en 120mm låter bilkylare och 5V verkar lite klent.

Av kilotin

Undrar fortfarande om det är olagligt monterat i de hus som har jordade elradiatorer i samma rum som ojordade kontakter?

Borde ju inte vara någon skillnad mot för att ha en jordad dator i samma rum.

Av kilotin

Har du kabelskor?
Det finns en variant som är rund.
Fila bort toppen på den (hanen) så passar den perfa på nätaggets kontakter

Klipp av förra kontakten, sätt dit de två kabelskorna.
Montera och koppla. (Nu kan du välja 5/7/12V)
Klart.

Av kilotin

Jo.
Kanske passar tråden lika bra där, men det är ju iaf kylningen det gäller.
Är det någon fler som lyckats/misslyckats?

Av kilotin

Vågar man 7V?

Läste en intressant artikel som på ett onödigt krångligt vis förklarade hur man får ytterligare alternativ, 7V, att köra t.ex. fläktar på.
Frågan är, vågar man koppla så?

http://www.64bits.se/guider/7v/index.shtml

Av kilotin

I mitt hus är det elradiatorer. De är ju jordade och sedan skarvade på till ojordade uttag, eller så är det draget en enkom jordad ledning till elementet och andra ojordade till kontakterna. Det är inte jag som har gjort det, men kan det vara gjort av en fackman?
Om ja, så borde det ju inte vara någon skillnad mot för att ha en jordad dator i ett rum med ojordade kontakter.

Av kilotin

Bytte nyligen själv från en 1,2 till en 2000+. Behöll inte min gamla fläkt, trots att det var en 80mm fläkt (spire whisper rock II). Jag kör med den fläns och fläkt som följde med till processorn (60mm fläkt). Visst, den lever jävulen, men utvecklingen har gått frammåt och jag tror inte man bör sätta gamla fläktar/flänsar på ny CPU's. De nya flänsarna har t.ex. en kopparkärna som leder bort värmen bättre.

Av kilotin

Kan man inte kyla med R12 (freon)? Alltså en typ av kylskåp/AC för datorn. En helt tät låda med kylelement.

Av kilotin

word!
Då kan du nog köra den på 5V (röd kabel) till samma effektivitet som en 60mm, men med lägre ljudnivå...tror jag.

Av kilotin


Hehe, jo, två timmar kanske inte låter så mycket.
Men har man hus, familj, hundar och jobb, så blir det de sista två timmarna på kvällen som går till datorn.

Av kilotin

Seglivad Maxtor 90640D4 (6GB)

Har använt denna som huvudhårddisk i 5 år snart.
6GB är ju INTE mycket att hurra över, men man kan väl säga att jag prioriterat andra saker i livet. Datorn använder jag dock i snitt två timmar per dag.
Nästa hårddisk blir nog oxå en Maxtor...

Av kilotin

Om du vill vibehålla en tyst dator, köp en större fläkt och kör den på 5V (röd kabel).
Visst, det kan krävas lite modifiering av chassit. Borra fler hål t.ex. Men det kan det ju vara värt...

Av kilotin

Jo. Det funkar i BIOS.
Tänkte väl använda detta forum som en "förstudie", innan jag monterar.
Om det kanske finns nån med erfarenhet av att köra fläktar på 5V. Hur långt räcker det?

Av kilotin

Absolut INGET värsting.
En hdd på 5400. MSI 745 moderkort. "Vanlig" låda. 300w nätagg. Matrox G400 dualhead graffe o.s.v.
Grejjen är att jag inte lyckas få igång några program som visar tempen o.dyl. Funkade förut men datorn låser sig när jag försöker köra dem eller sätta datorn i vänteläge (fruktansvärt irriterande).

Av kilotin

Räcker 5V på en 11cm chassi-fläkt?

Tänkte försöka tysta ner lite. Ska borra och såga lite i chassit så att en 12cm fläkt passar som utblås.
Tror ni att det räcker med 5V till en 2000+?
På 12V låter den nämligen som en kylfläkt till personbilar...

Tips: Stoppa inte in lillfingret i en fläkt som går på 12V.

Av kilotin

Och jag som bara chansade. "Vad ska vi gissa.....typ 144....."
Å så funka det bara.

Av kilotin

Precis!
Så går det när man överklockar!

Av kilotin

Just nu kör jag den i 144*12.5=1800MHz.
Verkar stabilt.

Av kilotin

Jättedum fråga kanske...

...men hur mycket klockar man en 2000+ orginal?

Det är så mycket snack om omräkningstabeller o.dyl. så när BIOS inte ändrade automatiskt när jag petade in en 2000+ istället för min gamla Duron 1200, visste jag helt enkelt inte hur högt jag vågade gå.

Av kilotin

Ok.
Ska nog inte klocka.
Tror inte det iaf.
2100+(cpu) är max vad moderkortet (MSI sis745) tillåter.
Men min duron 1,2 klockade jag till 1,44, hade overkill-fläkt då...
Tack för hjälpen!