Inlägg

Inlägg som dretjäkel har skrivit i forumet
Av dretjäkel

springer runt med mp7 + holo + silencer, känns så jäkla bra

Av dretjäkel

Tusen tack, väldigt informativt! Jag tror jag håller mig helt enkelt till avinstallation av bloatware + ccleaner + vanlig tweaking istället för att formatera.

Gällande överklockningen , var det amd gpu clock tool du använde för att klocka ditt 5650? På tal om temp, vilken nivå bör jag sikta på som ett "max-tak" för spelande under lite längre perioder?

Av dretjäkel

Sony Vaio E-series 3 frågor : bloatware//format//underklockning av gpu

Hej jag har tre frågor som jag behöver hjälp med:

1) Bloatwaren som kommer förinstallerat, kan man bara avinstallera det och slippa det mesta ( finns det lista? ) eller måste man formatera?

2) Om man nu "måste" formatera för att få bort allt onödigt, hur går jag bäst till väga? Jag tar för givet att jag inte får en skiva eller dylikt med laptopen. Kan man bara formatera med vilken windows 7 home premium skiva som helst, förutsatt att man använder cdkeyn som finns på laptopen?

Om man nu formaterar och genomför en clean install av w7, finns det saker som måste installeras för att laptopen ska "funka som vanligt"? Eller är det bara att tuta och köra efter en format?

3) Vad jag förstått så kommer 5650n in Sony Vaion rejält underklockat, är det någon som har erfarenhet av överklockning med denna modell/gpu? Jag har läst på lite och det verkar inte svårare än att tanka "amd gpu clock tool" och ställa in önskvärda värden.

Hoppas att mina frågor inte är allt för diffusa.

Tack på förhand

Av dretjäkel

Tyvärr inte ett alternativ då jag dels köpt den via företaget samt att jag bor minst 40 mil ifrån närmsta fysiska butik

Av dretjäkel

herregud...laptop grafikkortsjungeln gör en sinnessjuk. I vilket fall som helst så verkar det som att jag hittat två möjliga kandidater.

1 ) ACER ASPIRE 5745DG

i5 460m
gt 425m
4gb ddr3
15,6"
500gb

2) Sony Vaio VPCEB3S1E/BQ

samma processor
lika mycket ram
lika stor/snabb hårddisk
lika stor skärm
radeon 5650 ( som om jag förstått rätt skall prestera som en gt 425m )

Så då kommer det väl helt enkelt till vilken som kommer med mest bloatware, vilken av märkena är "bäst", vilket håller högst kvalite, kallare, tystare, sist men inte minst : Vad mer kan jämföras? Jag vet att det är mycket som inte står med i dessa spec listor och det är därför det är bra o vända sig till swec. <3

Av dretjäkel

Oh den ser schysst ut, jag satt och jämförde den med en http://www.webhallen.com/hardvara/132929-lenovo_ideapad_z570-... som verkar ha samma grafikkort men den har en i5-2410m.

Rätta mig om jag har fel men visst är det så att en Core i3-2310M enbart är en dualcore medans i5-2410m är quadcore som är mkt bättre lämpad till CAD o så? Eller är jag ute o cyklar?

Fasst å andra sidan så kostar den 1500kr mer också. Jag gillar inte webhallens utbud av laptops känns som om de bästa dealsen finns på andra ställen

Av dretjäkel

Bäst "bang for the buck" // Webhallen ett måste // 4-8k

Hej allesammans

Min gamla laptop dog och nu har jag tillgodo pengar hos webhallen ( som ej kan överföras under några omständigheter ).

Önskvärda egenskaper ( inga måsten ) :

- billig(are)
- hyffsat tyst och kall ( min förra compaq 615 lät som en jet och värmde huset under vintern )
- klara av smågamla/ej grafikintensiva nya spel. Då jag har en ny SB desktop redan med SLI setup så känner jag inge behov att bränna pengar på en "gaming laptop"

Krav :

- Måste vara duglig när det gäller solidworks/CAD ( jag är medveten om att man får det man betalar för och att man inte får Quadro grafikkort i en laptop för 5k )

Sist men inte minst, den skall vara " värd " pengara, dvs om vi har laptopen A för 4k och laptopen B för det dubbla 8k, men prestandaskillnaden är bara 10-20% så håller jag mig till den billigare såklart. Här är det prestanda per krona som gäller med andra ord.

Säg till om jag missat något! Väldigt tacksam för eventuella svar och tips.

Av dretjäkel
Skrivet av Windir87:

Det är inga som helst problem att använda Corsair XMS3 1600MHz till ett SB-bygge. Jag kör själv två stickor á 4GB av de minnena i 1.58v med en frekvens på 1600MHz utan något strul. Man skulle antagligen kunna köra de i 1.5v också men jag har inte funnit det nödvändigt eftersom det fungerar felfritt som det är nu.

Det enda jag behövde göra var att gå in i BIOS och ändra minnesfrekvensen från 1333MHz till 1600MHz, efter detta höjde jag spänningen från 1.5 till 1.58 (vilket antagligen inte ens var nödvändigt). Minnena låg från början på 1333MHz och då upplevde jag en del instabilitet. Med timings enligt specifikationen på 9-9-9-24 och en frekvenshöjning har det dock inte varit några ytterligare problem.

tack så mycket för svaret, känns tryggare att köra på samma ram som dig nu

Av dretjäkel
Skrivet av rickard1989:

Köp ett 6990 eller gtx 590 som släpps på torsdag....

hmm, gtx 590n ser ut att prestera som 570 sli men kommer kosta mer ( låg ju på 7500kr innan komplett tog ner den ), och crossfire vill jag helst slippa.

Av dretjäkel

Någon som har något mer att tilllägga? Tror jag tar och beställer ikväll, om allt är kompatibelt och ser bra ut osv.

Av dretjäkel

Oj det var inte bra :(, tack för svaret dock!

Av dretjäkel

"Funkar" 2 Gigabyte 560 ti SOC i SLI?

Jag har fått upp ögonen för två st 560 ti SOC över två st 570. Nästan 2000kr billigare och enligt tester så är det väldigt liten skillnad mellan korten.

Det jag undrar dock är ; är det säkert att köra två stycken 560 SOC i SLI ? För att överklocka kort i SLI är väl en helt annan femma än att överklocka ett kort som körs ensamt, eller hur?

Kan man bara ta o köra dessa 1000mhz core kort I SLI vips sådär`? Eller kommer det skita sig :D?

tack på förhand

Av dretjäkel
Skrivet av Mirziz:

Jag hade tagit 1600MHz+ minne om jag hade planer på att klocka 5GHz.

Finns det några 1600 mhz 1.5v minnen som är kompatibla med en noctua dh14 fläkt? Känns lite konstigt att det ska vara så svårt att hitta :/

Av dretjäkel
Skrivet av Emerald:

5200 kr var ju billigt.

va? Det lär ju knappast landa där här i sverige? Oavsett pris i usa/kanada dvs. Jag gissar på 7500-7900kr. 5200 Vore billigt för vad som förmodligen kommer prestera som 2 st 570 som annars kostar ca 6500(?)

Av dretjäkel
Skrivet av dretjäkel:

Oh´? Såpass, jag trodde att ram skulle/kunde enbart köras i deras specifierade timings/volt/frekvens

Jag börjar närma mig ett besult men innan jag gör det så känner jag att jag behöver svar på ovanstående påstående/fråga.

Dvs kan jag köpa 1333 mhz 1.5v ram och, om det nu krävs av en eventuell överklockning av processorn att köra ramet i högre frekvens/volt än vad som specifieras på stickorna?

Av dretjäkel
Skrivet av lp0l:

Du kan säkert överklocka minnena.

Oh´? Såpass, jag trodde att ram skulle/kunde enbart köras i deras specifierade timings/volt/frekvens

Av dretjäkel
Skrivet av lp0l:

Köp 2st såna.
http://www.inet.se/artikel/5315050/corsair-4gb-1x4gb-1333mhz-...

WD Black har mycket bättre söktider och har SATA 3. Spinpoint har SATA 2.

Ah nice, men 1333mhz, duger det till överklockning? Finns det tillräckligt med uttrymme att kunna nå 4.8-5.0ghz med 1333 ram?

Av dretjäkel
Skrivet av Dr.Mabuse:

Sen finns det inget som heter framtisdssäkert. Det är en myt

Självklart, sålänge moores lag är med i svängarna så är inget framtidssäkert :3. Det jag menar är att det vore skönt och knåpa ihop en vass speldator som klarar 60fps max-setting @1080p i kanske 2år eller nåt.

Av dretjäkel
Skrivet av Krillezz:

flaskhalsen på den där datorn kommer ju bli hårddisken, du kommer bli besviken. lägg hellre lite pengar på dubbla WD black eller ssd istället för dubbla grafikkort.

Alltså, jag hade en Vertex 2 E ssd i min förra dator med läs/skriv på ca 280 mb/s, så jag vet att SSDn är bra o ha. Men att påstå att en SSD på något sätt skulle vara bättre för spel än en kraftig SLI/CF setup är ju bara absurt. Inge illa menat.

Av dretjäkel
Skrivet av lp0l:

Ser fint ut och kan särskilt rekommendera musen. Jättebra form på den och scrollen är underbar!Tänk på att Intel rekommenderar 1,5volt på minnena, fungerar med 1,65 men värt att tänka på. Och kan rekommendera en WD Black om du ska ha den HDD'n som systemdisk!

Jag har letat som en galning efter 8gb 1.5V minnen på inet som funkar tillsammans med en noctua dh14 fläkt. Någon speciellt anledning att ta en WD black över en spinpoint?