Inlägg

Inlägg som EjjeZ har skrivit i forumet
Av EjjeZ
Skrivet av Bopper:

Funderar på nån av dessa.

och det lutar åt Windows 7, så inget snack om linux och xbmc

Men pröva att använda xbmc som mediaprogram i windows 7, skit bra program

Av EjjeZ

Konstigt XBMC problem...

Tja

Har fått ett mkt konstigt problem i xbmc som jag inte alltid haft.
När jag spelar upp vissa (en del funkar fint) video filer så blir skärmen svart, efter ett par sekunder kommer det upp ett meddelande från TVn som säger: Filformatet kan inte användas... sen fortsätter det vara svart tills jag trycker på 'back-tangenten'. Då kommer jag tillbaka till mappen där filmen ligger. men videon fortsätter i bakgrunden på xbmc?!!?! med bild, ljud och allt

Finns det olika slags .avi och .mkv format?

sorry om förklaringen är lite rörig
Kan någon hjälpa mig med detta problem?:)

//EjjeZ

Av EjjeZ

testat XBMC? XBMC+hdmi till en hd tv om du har förr att se om det blir skillnad?

Av EjjeZ
Skrivet av Swennis:

Hej... en sak som irreterat mig länge... får ju till 1080p 24hz osv... men det blir alltid lite småhack, som syns rätt mycket ibland, typ nån gång i minuten i bland, ibland kan det gå flera minuter emellan... hur fan får man bukt med det?! Ska man ändra nånting med synkmetod, eller vad..? :/

http://www.sweclockers.com/forum/102-htpc-och-mediaspelare/1011637-diskussion-runt-hardvara-23-976-hz/ kanske är detta problem du har

Av EjjeZ
Skrivet av Zcenicx:

Som lagringsdiskar upplever jag att bra 5400'or håller bättre än 7200'or. Dock avskyr jag Seagate's 5400'or som pesten och håller mig rakt av till WD.

Dock har jag två Spinpoint F3'or som hållt bra, men de är för högljudda för att passa som lagringsdisk enligt min åsikt.

Är också inne på att skaffa en 2TB till lagring, är det dessa WD diskar du håller dig till?

http://www.inet.se/artikel/4303756/2tb-western-digital-caviar-green
isåfall, hur upplever du ljudnivån på dem?

Av EjjeZ

Najs, undrar vad de kommer att kosta

Av EjjeZ
Skrivet av ParaZide:

ssd är inte viktigt för en htpc, ljudet från film/tv kommer dränka det rätt hårt
har en 2.5" 5400rpm 60gb i min, en 20gb från en 360 i sovrums burken

dock kör jag ubuntu

/Daniel

kanske inte viktigt nej, men film är ju inte allt man gör på en htpc, ljud nivå när man surfar och sånt+ tysta scener/partier i filmer tycker iaf jag är viktigt. men viktigare för ljud nivån är val av chassi/fläktar/cpukylare, kanske är värt för TS att lägga sdd-budgeten på nån av dessa objekt?

Av EjjeZ
Skrivet av silicon111:

Tänk om hans inomhus givare visar 1-2C för högt och hans CPU givare visar 1-3C för lågt. och det är säkert helt inom en godkänd felmarginal endå och det är helt ok. Allt är normalt trådskaparen och ju högre temp du får på din cpu ju mer kommer dina cpu givare att visa mer exakta resultat. Dom är kallibrerade för att visa mer exakt temp vid högre temperaturer helt enkelt. Och 51C i full load är helt lugnt och inget att oroa sig för.

Okej är detta bra temps för att vara en annan/större kylare? Lr vinner jag bara på ljudnivån?

Skickades från m.sweclockers.com

Av EjjeZ
Skrivet av kerbo:

Jag skulle tro att du har rätt temp på max och den är helt ok!
Jag kan inte säga säkert vad som gäller för maxtemp på i3 men antar att den ligger på samma som övriga Intelprocessorer i serien och många som klockar kan ligga uppemot 80C, så det borde vara lugnt!

Edit: Dina sensorer är inte trasiga men de visar antagligen inte helt rätt vid idle. Jag har sett flera trådar om detta tidigare så det är inget som är ovanligt förekommande. Vad jag hört så är det inte heller meningen att de skall vara exakta i idle (jag har dock ingen källa på detta, bara något som sitter i mitt bakhuvud). Du har inte någon anledning att vara orolig om inte datorn beter sig konstigt, som att den hänger sig eller stänger ner sig själv eller laggar vid belastning.

Edit 2: Glömde ju nämna att du kan självklart kolla med ditt inköpsställe vad som gäller på garantin för CPU! Jag personligen tror dock inte att Intel tar det på garanti då sensorerna uppenbarligen visar temp.

Oki Tack så mkt för alla svar

Av EjjeZ
Skrivet av kerbo:

Bios visar 19,7C
Givarna visar helt enkelt fel i idle! I den tråd jag tidigare talade om (som jag inte orkade leta upp) började allt med att någon sa sig ha 17C idle med rumstemp på 21C (vill jag minnas) så det förekommer.

Ok är mina givare sönder då? kan man fixa dem?
Men max tempen då, är den okej? vad är "max för prollen? ( kommer ju aldrig upp i dessa temps annars eftersom jag bara använder datorn som HTPC/Surf.. men lite nyfiken endå?)

Av EjjeZ
Skrivet av Hraf:

Synd att Imageshack är blockat på jobbet, annars hade jag kollat.

finns det annat uppladdnings sätt? Email i PM kanske om du vill?

Av EjjeZ
Skrivet av Nagel:

Real temp / Core temp kollar temperaturen inne i CPU och är därför väldigt pålitliga.

OKi tack för svar

Skrivet av Hraf:

Det är något galet med temperaturerna då det mer eller mindre är en omöjlighet att få ner temperaturerna under rumstemperatur. Vad har du för temperatur i BIOS vid idle?

Ja precis, funderade också på detta.
Här är iaf bild på BIOS hoppas jag är inne på "rätt del"

http://img37.imageshack.us/img37/5234/imag0041ig.jpg Uploaded wi...

Detta är inte med full cpu fan speed dock.

temp i rummet är mellan 21&22*

Av EjjeZ

Temp med real temps?

Tjenare

Satte in en ny cpu kylare häromdan, Scythe Big Shuriken på en i3 540 @stock 3,06Ghz med Artic Silver 5 pasta.
Körde sedan ett "max heat test" eller va det hette med Prime 95.

Får sedan resultaten i real temp

Minimum: (Innan stresstestet..)

Core 0: 17*
Core 1: 20*

Maximum: (Efter ca 1h 30m på 100% load)

Core 0: 50*
Core 1: 51*

Så mina frågor är:
Stämmer dessa temps ungefär?
Ska jag använda ett annat/finns det bättre temp program?
Är temps ok?
Vad är max temp för en i3 540 oklockad?

MVH/EjjeZ

Av EjjeZ
Skrivet av mickehallgren:

Stämmer, man kan sätta standard i ljudkompensationen. Men det är inte samma fördröjning på alla filmer verkar det som. Så det blir handpåläggning på varje film

Aj då :/ då var det värre. Men som sagt kolla lite på TVns inställningar, kanske kan ha med Hertzen att göra?

Av EjjeZ
Skrivet av mickehallgren:

Det rör sig inte om mer än 50-100ms och går att justera i XBMCs ljudkompensering. Men jag hade inte dessa problem förut, innan jag bytte TV. Och det vore ju nice om man kunde fixa nåt som man slipper sitta och justera varje gång man ska kolla på en ny film...

Kan det vara TV:n som ligger efter i bildvisning? Samsung är ju kända för detta med latency.

jag kanske minns helt fel.... men går det inte att kompensera ljudet och sen trycka "sätt som standard". Fast det kanske var undertexter det handla om då, minns inte helt enkelt Om det är TVn kanske du kan leka med inställningar och se om det hjälper?

Av EjjeZ

Hur mycket är det efter/före ? Det finns ljud kompensering i XBMC.

Av EjjeZ

Har inte nån större kunskap om koppling till reciever's men jag ville bara pusha lite för XBMC Helt underbart program! Klarar i princip alla format
Och låt säga att du har en video som ligger nerpackad i en .rar fil, så slipper du packa upp den för att se på den. XBMC gör detta automatisk. Har du en andriod mobil? Då kan du använda den som fjärrkontroll Du kan också ändra utseendet(skins) i XBMC. Det mesta står i guiden här under

http://www.sweclockers.com/forum/102-htpc-och-mediaspelare/972897-xbmc-guiden-filmalskare/

P.S: La märke till att vi har likadan TV Glöm inte att uppdatera den. Detta gör du enklast genom att: Trycka på Meny(hus-figuren) på fjärrkontrollen>Konfifuration>Uppdatering av programvara>Sedan står anvisningar hur du ska göra.(Kort sammanfattat du får en genväg till senaste uppdateringen på ditt USB sen laddar du enkelt ner det till USB och trycker in det i TV:n sen sköter TV:n resten helt automatiskt

MVH/ EjjeZ

Av EjjeZ
Skrivet av RexD:

Hallå!

Nu är det så att jag har byggt mig en liten mediadator som är ansluten till tvn hemma och det flyter så bra att jag får gåshud. Systemet består av Gigabyte H55N-USB3, Corei3 540 och 4gb Ram samt en 1tb samsung 7200 disk. Nu har jag hängt lite här på forumet och kollat upp diverse saker angående detta bygge, jag har fått reda på att min cpu har inbyggd grafikkrets? Vad menas? Mitt moderkort har stöd för att cpun ska ha det inbyggd, men har ingen egen krets. Detta gör mig ganska konfunderad, dels med tanke att jag verkar ha ordnat en ren lyckträff vid väljandet av dessa komponeter och dels för att jag vill veta EXAKT hur det fungerar. Vilka moderkort har den här inbyggda kretsen man ska för till htpc för att man ska kunna använda sig av snål cpu? Jag skulle bli väldigt glad om nån vänlig skäl kunde hjälpa mig att bringa klarhet i detta!

Förstår inte riktigt vad du menar men...
Jag har exakt samma setup. Jag kör bara på i3:ans grafik till min htpc. Alltså inget grafikkort, utan bara en hdmi kabel direkt från moderkortet till tvn. allt funkar fint, 1080p är inga problem i XBMC

Av EjjeZ
Skrivet av Dosshell:

En notetering är att du har valt H67 chipset, vilket inte är tillför överklockning.

finns inga planer på överklockning tack för notering.

Av EjjeZ

Blir det här bra? Vilket nätagg behövs?

Tjena
Har små funderingar på ett datorbygge och funderar på om dessa komponenter skulle fungera bra ihop, och vilket nätagg skulle passa i chassit och hur mkt effekt skulle behövas (ca)?

http://www.inet.se/kundvagn/visa/339573/2011-04-02

Kom gärna med förslag på andra delar som skulle bli bättre än de jag hittat. Tack!