Inlägg

Inlägg som HaMpOoNA har skrivit i forumet
Av HaMpOoNA
Av HaMpOoNA

Spela själv HoN och lite Sc2, och jag kör med http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=477710.. Funkar utmärkt och har ju 1920x1080 upplösning 1500:- betalade jag och jag är supernöjd! Kanske inte den bästa gameingskärmen, men jag är supernöjd och kan starkt rekomendera den!

Av HaMpOoNA

Jo, det ser ju bra ut, men hade tänkt mig en i7.. vet inte varför egentligen, men känns mer "maffigt"

Skrivet av slobodan87:

Håller med om att de är ett bra paket som nog skulle passa trådskaparen. i7 processorn är ju som många säkert vet inte värt pengarna vid gaming så kör på denna i7 istället.
Frågan är dock om jag inte personligen hade köpt ett kort för de priset som ni nu har valt två kort för, detta för att dels få ner tempen i chassit som kommer bli hög med två kort, men nästa ännu mer för att få ner ljudnivån som kommer bli enorm med två referenskort från amd.
Har du viljan och en lax till så får du ju ett 6990 alt. ett geforce 590 och då kan du verkligen stoltsera med din rigg...visst kanske lite overkill men när man ändå ska uppgradera så är de väl lika bra att slå på stort och tro mig, du kommer inte behöva uppgradera på ytterligare 3 år, iaf grafiken!

Ok, ja jag har ett Antec 1200 med 7 ställbara fläktar, så värmen oroar jag mig inte för så mycket.. eller ska jag det?
Ja, det är det jag vill ha svar på.. Är det bäst att köpa 2 st sådana kort, eller ett för samma pris... och isf vilket.. Ja, 6990 eller 590 hade ju inte varit helt fel.. men är lite tveksam om jag vill lägga ut mycket mer.. ska köpa bil oxå

Skrivet av MaLo:

Två HD 6950 är så mycket billigare än ett HD 6990 och det lilla de ligger efter i prestanda kan man lätt klocka upp eller så kan man testa att låsa upp korten till två 6970. HD 6990 låter ganska mycket även om det inte är ett hemskt oljud och jag tror inte att den är tystare än två HD 6950. Två kort kommer dock ha en annan ljudbild som kan vara störande för en del.

Ett HIS Radeon HD 6950 1GB GDDR5? är det något att ha.. vill hälst inte lägga ut mer än typ 2000-2500 på grafikkortet.. Ska som sagt ha bil med

Av HaMpOoNA

Nope, har målat om mina med svart pianolack, skitsnyggt!

Av HaMpOoNA

Köp pianolack, kommer bli skitsnyggt!

Av HaMpOoNA

Uppgradera datorn, men vad ska man välja??

Hej!

Jag har haft samma dator nu i 3 år, och har nu bestämt mig för att uppgradera mig en del pga att jag nyss sålt min a-traktor = CashFlow! x)

Förslag på min nya setup:

Jag hade tänkt mig ett uppgraderingspaket från komplett som innehåller:

-ASUS Sabertooth P67, Socket-1155 ATX
-Intel Core i7 Quad Processor i7-2600K 3,4GHz
-Corsair Vengeance DDR3 1600MHz 8GB CL9
(http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=622989)

Hade även tänkt nytt grafikkort, fick då en rekommendation av en kompis att jag ska köra med:

-Sapphire Radeon HD 6850 1GB GDDR5 (x2)

Han sa då att jag skulle köra med två st i cross fire..
(http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=625436)

Och kanske ett nätagg (om det behövs) Jag har 500W nu, räcker det tro?

-Chieftec Super Series 750W PSU
(http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=386812#reviews)

Så då till mina frågor till er mycket begåvade medlemmar på sweclockers:

-Låter detta bra? Om inte, vad ska jag istället köpa?
-Har läst lite om ASUS Sabertooth P67 och några hade problem med bluescreen och/eller reboot i "kallstart".. Har detta löst sig nu med någon bios uppdatering, eller vad måste man göra för att åtgärda detta om det händer mig?
-Kanske bättre förslag på grafikkort? Ska helst ligga runt 2000-2500:-
-Och sista frågan, jag har nu ett 500W nätagg, detta måste jag väll byta ut? Isf, vilket rekommenderas?