Inlägg

Inlägg som FFox har skrivit i forumet
Av FFox
Skrivet av Crippa90:

Ska Åkesson stå ansvarig för vad random anonyma idioter skriver på youtube? Nu får du ju ta och ge dig.

Nää han kan ta och börja med de i partiet först

Av FFox
Skrivet av S1im:

Det finns 3-4 st som kämpar hårt på detta TEKNIK-forum för att försvara det misslyckade multikulturella samhället. Ni kan "omvända" åtskilligt fler på
http://avpixlat.info/
http://www.friatider.se/
http://www.youtube.com/watch?v=wNDeeoUNvAk
för att framför era åsikter. Problemet är att där får ni fakta uppstucket under näsan.
Nämn något lyckat multikulturellt samhällhe som bestått? Troligtvis har ni blandat samman begreppet med multietniskt(USA) vilket inte alls är samma sak.

Rasism och högerextremism har misslyckats tidigare och kommer misslyckas igen.

Av FFox
Skrivet av Ninotramp:

Efter ha sett Jimmie Åkessons Partiledartal så blir jag bara ännu mer övertygad att han kommer bli statsminister en dag.

Och kameramannen som filma under järnrörsskandalen hade blivit Sveriges justitieminister. SD hade kört Sverige i botten.

Vet inte om ni sett denna, men här får Jimmie en fråga som INTE handlar om invandringen... ja ni ser själva hur det går:

Av FFox
Skrivet av shogun-r:

Det är ju bara den gamla vanliga skrämselretoriken och att försöka jämställa Sverigedemokraterna med Nazister. Löjligt är det. Förstår syftet att stoppa deras framfart, bromsa lite lite gör det i bästa fall.

Vadå skrämselretorik. Det är historisk fakta. Högerextremister säger en sak, men gör i princip alltid en annan.
Är det någon som för skrämselretorik så är det SD; Foliehattar som varnar om Eurabia-konspirationen och annat trams. Att araber/muslimer på något sätt skulle ta över Europa. Ungefär som Adolf Hitler på 30-talet varnade att judarna skulle ta över Europa.

Ja, faktum är det finns ENORMA likheter mellan SD och Nationalsocialistiska partiet i Tyskland. Det kan du knappast förneka. Om du förnekar det så är det blind och det är DU som bör "vakna".

Av FFox
Skrivet av anon4992:

Hint: Många som är emot SD är inte "vänster", (det börjar bli uttjatat)

Fast enligt SD är alla som är mot dem antingen islamister eller vänsterextremister. Förmodligen är du PK-fascist, kulturmarxist, antivit och landsförrädare också.

Nästa SD-slogan:
“If you are not with us, you're against us.”

Av FFox
Skrivet av shogun-r:

Då kanske du BORDE hänvisa till partiprogrammet. Det är DÄR som partiets politik och den politik som partiet vill bedriva står. Ingen annanstans!

Hur många röster tror du Adolf Hitler hade fått om han skrev att han ville gasa judar i sitt partiprogram... Inte så många förmodligen.

Av FFox

Här har du något mer att skratta åt
https://pbs.twimg.com/media/BNsGM3gCcAAXFjI.jpg

Av FFox
Skrivet av Prodigys:

Tycker inte illa om dom för att dom tillhör en annan "ras" utan på grund av deras religion och beteende. Skiter fullständigt i om dom är vita, bruna, svarta eller gula, är dom troende muslimer och beter sig illa så ogillar jag dom.

Lol... Om de inte är troende muslimer och beter sig illa då?

Skickades från m.sweclockers.com

Av FFox
Skrivet av shogun-r:

Rasist för att vara kritisk till dagens invandringspolitik? Definitivt inte!

Strutsar finns det dock gott om. Det enda positiva är att dom blivit och blir färre och färre. Det allra bästa är att dom kommer fortsätta att bli färre under lång tid framöver. Det kommer varken du, swifty, aftonbladet, Reinfeldt eller någon annan att förhindra. Åtminstone så länge som Sverige kör strutspolitik i denna frågan.

SD kommer falla precis som nydemokrati på 90-talet och nationalsocialistiska partiet i Tyskland på 30-40-talet.
Högerextremism hör hemma i en sophög.

Skickades från m.sweclockers.com

Av FFox
Skrivet av Swiifty:

Och om det är en etnisk svensk som uppför sig så illa, som det var när jag gick i skolan(det var en grupp på 3 etniska svenskar), det är annorlunda då antar jag?

Hade själv ett antal stökiga svenska elever i min skola, sprängde toalettstolen med smällare, lekte med tändare och hårspray i omklädningsrummet, mobbade lärare med mera... Inte fan går jag runt och säger att ALLA svenskar är sådana.

Om en svensk man slår sin fru, eller om en muslimsk man slår sin fru så ska mannen i fråga straffas, inte alla andra som tillhör den specifika gruppen.

Av FFox
Skrivet av Prodigys:

Sen kan man ju se hur dom andra invandrarna beter sig på skolan, plockar inte undan efter sig i matsalen, skräpar ner, e högljudda, beter sig aggressivt mot lärare och elever.
Sen finns det också det jag stör mig mest på med invandrare, dom klarar inte av att ta skämt! Skulle man dra ett skämt som anses kränkande på något sätt så vill dom slå ner en direkt, så gör inte en civiliserad människa.

Och alla svenska elever är lojala och ställer aldrig till med några hyss.... De ger till och med läraren ett rött fint äpple innan lektionen börjar.

Alla invandrare är precis som invandraren i din skola... säkert vetenskapligt grundat. Du har övertygat mig.

Jag har skämtat med många invandrare, inte en enda som kände sig kränkt. Sen om man exempelvis kallar en svart person för n*ger, ja då förstår man varför denne kan komma att känna sig kränkt.

Av FFox
Skrivet av 2infinity:

Gillade inte USA innan och gillar dom inte nå mer nu. Ett land som är totalt krigsgalna och pekar på alla andra medans de är de som har mest skit för sig. Lite som en riktigt jobbig mobbare på en skola som man aldrig blir av med.

"We keep arming these little countries then we go and blow the shit out of them! We're like the bullies of the world" - Bill Hicks

Av FFox

Värst vad många SD:are det är på alla forum och på internet överlag.

Röstar förmodligen på S nästa år.

Av FFox

Ännu en antivirus tråd då :/.

Här kommer några gratis. Välj vilken du vill.

Comodo Internet Security
Outpost Security Suite Free
ZoneAlarm Free Antivirus + Firewall
Roboscan Internet Security Free
FortiClient Lite Free Internet Security
AVG AntiVirus Free
Avast Free Antivirus
G-Data CloudSecurity
Panda Cloud Antivirus Free
PC Tools ThreatFire Free
PC Tools AntiVirus Free
Rising Free Antivirus
Ad-Aware Free Antivirus+
Microsoft Security Essentials
Avira Free Antivirus
ClamWin Free Antivirus
Kingsoft Security Antivirus
UnThreat Free Antivirus
VirIT eXplorer
Immunet Free Antivirus
Bitdefender Free Edition
Celframe Antivirus Free

Varsågod

Av FFox
Skrivet av QRP:

Borde inte alla uppgraderingar vara bakåtkompatibla?

Tänkte också på det. Finns det ingen bakåtkompatibilitet?

Av FFox

Snabb fråga om 2g nätet.

Läste någonstans om att 2g nätet börjar sakta men säkert fasas ut i vissa länder, och ersätts istället med 3g och 4g. Om 2g ersätts, innebär detta då att man inte kommer kunna ringa med gamla mobiltelefoner som endast har stöd för 2g?

Av FFox
Skrivet av Tejprullen:

Varför betala för något som du har inbyggt i operativsystemet som du redan betalat för?

http://windows.microsoft.com/en-us/windows7/back-up-your-prog...

Denna körs två gånger i veckan för mig, välj bort dina diskar/partitioner med semesterfilm så du inte slutar med en backup på en terabyte.

När du sedan vill återställa datorn från en image så kör du in Windows DVD-skivan och din backupenhet och återställer.

Paragon är gratis. Jag vet att Windows har ett eget backup-program :).

Skickades från m.sweclockers.com

Av FFox
Skrivet av SysGhost:

Lustigt att du inte fick Clonezilla att fungera. Det borde vara A.B.C. -enkelt: Ta en avbild på aktuell partition, utför något som behöver återställning, läs tillbaks avbilden på partitionen.

Är du säker på att du valde rätt partition ifråga? Windows 7, och även Windows 8 har jag för mig, skapar en liten 100 megs-partition i början, som endast innehåller start-rutiner och NT-kärnan. Är det den du lyckats ta backup på? I så fall är det inte konstigt att du inte ser någon skillnad, då resten av Windows-systemet troligen ligger på efterföljande partitionen.

EDIT: Att tänka på.
Windows 8 har en tjänst där en del av ens filer och konto-inställningar synkroniseras mot Microsofts moln-tjänster. Där spelar det ingen roll hur mycket man försöker "backa" med en lokal backup. Windows 8 synkroniserar inställningar och vissa filer till senaste ändringarna så fort man loggar på. Bra sätt att se till att alla ens datorer har färska uppdateringar av ens konto, profil och filer.
Tror tjänsten heter "Live Syncing", och är en del av SkyDrive. Båda dessa tjänster ingår i Windows 8.

Tack för informationen. Får väll prova Clonezilla någon annan gång. Paragons backup program funkade klockrent. Håller nog mig till Paragon ett tag till.

Av FFox

Tack som tusan för detta. Kommer skriva ut det

Skickades från m.sweclockers.com

Av FFox
Skrivet av DavidtheDoom:

Jag har då aldrig haft en backup som tar bort. Du kanske pratar om en avbildning av partitionen som du vill skriva över med?

Ja det är det jag menar :P. Valde kanske fel ord. Har alltid kallat det system-backup :).

Skickades från m.sweclockers.com