Är i behov av en gaming laptop med en budget på runt 10k och såg att det är rea 3h till på denna.
Ser bra ut för pengarna! Är det någon som har en input på vad ni tycker om datorn eller tips på annan i den prisklassen?
Okej men så med andra ord så bör allting funka..? 500W Kommer inte resultera i att datorn stänger av sig osv?
Skrivet av Scarabeo:
Primärt är det just PSU:n som är bättre, möjligen även chassit. Dock är faktiskt SSD:n mycket långsammare. Det brukar inte göra så stor skillnad i spel men det kan bli desto större skillnad när DirectStorage kommer. Du ska inte behöva bry dig om att byta PSU för varför skulle de sälja en dator som inte fungerar?
Tack!
Vad är det som gör den bättre utöver en kraftigare PSU?
Skulle man märka att 500 inte räcker går det väl att byta PSU i lenovo chassit ganska enkelt?
Jag planerar att köpa ett Lian Li PC-O11 Dynamic Mini case och enligt inets datorbyggare ska det ej funka att köra lian li 360mm kylare men sett vissa builds göra det. Vad behövs för att jag ska få det att funka?
Kan jag köra en 360mm i toppen om jag kör ett mini itx moderkort?
Tack för svar! Jo den finns i lager, jag vet ej om du kollar rätt eller kanske blir länkad till fel. Den jag skickade var 3. Alltså den med 5000 rabatt.
Rekomenderar du fortfarande PROSHOP framför den? Visserligen sticker Omen lite i pris, men om det är värt det så kan jag gå den biten!
Är ute efter en dator i prisklassen allt mellan 15-20k +- om man får bra grejer. Såg denna som var rätt så bra nedsatt. Är den värd sina pengar? Eller får man betydligt bättre av att bygga själv?
Hej!
Jag känner att det är dags att investera i ett nytt gaming system. Jag har med lite hjälp från vänner lyckats bygga ihop detta på komplett. Men tänkte kolla om någon här har något bättre förslag i budgeten 15-20k. Jag spelar för det mesta WoW Shadowlands som jag gärna maxar men vill även kunna spela andra spel.
Det är så att jag och min vän hade tänkt sitta och streama lite ikväll på twitch. Vi hade tänkt att ha två webbkameror conectade med streamen på det viset att en kamera ifrån datorn jag sänder streamen med ( inga konstigheter ) men sen då hans kamera ( hemifrån sig ) Hur kan vi få in så båda sänds live? Hade tänkt använda mig av programmet OBS, några tips?
Är ute efter en ny stationär dator runt 10000:- hittade denna http://www.webhallen.com/se-sv/datorer_och_tillbehor/222739-w... som jag blev lite sugen på! Tänkte bara kolla med er kunniga vad ni säger om den. Kommer man kunna maxa World of warcraft tex? Är datorn värd pengarna och är det komponenter som håller ett tag?