Inlägg

Inlägg som BneT har skrivit i forumet
Av BneT

Tack för era tips! Jag lyckades få till det nu. Problemet var att jag stirrade mig blind på fel moment. La till en extra regel för subnätet som används hoppet innan 192.168.200.0 (dvs. 172.18.0.0) och pekade även den mot PBR-reglerna för eth0.3, då släppte allt och den kom ut på nätet hela vägen.

Av BneT
Skrivet av iARS:

Enheten vet inte att 192.168.200.1 är gateway vidare bara för du tvingar ut trafiken på eth0.3 med -i. Proxy-ARP på routern skulle lösa det du löste med statisk ARP, men du behöver ändå peka om trafiken på något vettigt sätt. Vilket tar oss vidare till PBR som du kort nämnde, men skrev inget om regler du evt skapat. Har du satt upp några regler för att ändra next-hop för exempelvis trafik till 8.8.8.8?

Tack för svar. Menar du att konfigurationen kan vara rätt men att det är hur jag använder traceroute som ger ett felaktigt resultat?

Här är konfigurationen som jag tidigare visade upp, som jag antog skulle räcka. Som jag tolkat det är detta PBR och jag har även länkat dessa regler i /etc/iproute2/rt_tables.

$ ip route show table eth0-table default via 192.168.200.1 dev eth0.3 192.168.200.0/24 dev eth0.3 scope link src 192.168.200.252

Av BneT
Skrivet av vipers:

Har du funderat på att använda VRF:er? (https://docs.kernel.org/networking/vrf.html)

Du kan då knyta interfacen eth1 och eth0.3 till varsin separat VRF, så de får helt separata routing-tabeller och därmed kan ha varsin default route.

VRF:er ser trevligt ut. Dock ser det ut som att det inte är aktiverat i enhetens kernel, och jag har inte möjligheten att påverka den på kernel-nivå är jag rädd. Hade jag haft mer makt hade jag definitivt testat.

Av BneT

[Linux/PBR] Problem med dubbla NICs på enhet med flera gateways

Hej,

Jag har problem med routing på en Linuxbaserad enhet med dubbla nätverkskort. Korten går till varsitt nätverk med egna separata VLAN. Jag har problem med att få till policybaserade regler (PBR) att fungera som tänkt. På bilden nedan ser ni hur routingen ser ut och hur en traceroute hanteras.

Det intressanta här är att om jag ändrar default gateway till följande:

default via 192.168.200.1 dev eth0.3

Då fungerar det att göra traceroute som vanligt via eth0.3-kortet. Men då slutar eth1 att fungera.

Tar jag bort default gateway-sektionen helt slutar båda korten att fungera vad gäller traceroute.

Mer relevant konfiguration:

$ ip route show table eth0-table default via 192.168.200.1 dev eth0.3 192.168.200.0/24 dev eth0.3 scope link src 192.168.200.252 $ ip route show table eth1-table default via 192.168.50.1 dev eth1 192.168.50.0/24 dev eth1 scope link src 192.168.50.14 $ cat /etc/iproute2/rt_tables 1 lo-table 2 eth0-table 3 eth1-table ...

Går vi tillbaka igen när default gateway var som i bilden och ser på ARP-tabellen för eth0.3 så fallerar den att kolla upp 8.8.8.8 (INCOMPLETE). Men om jag lägger in detta manuellt in ARP-tabellen då fungerar traceroute. Detta är dock inte något som är särskilt hållbart i längden att lösa ARP-tabellen manuellt.

Routern verkar vara konfigurerad korrekt. Andra enheter kan använda båda nätverken och får således internetaccess.

Mitt mål är att kunna köra separat internettrafik på de olika korten, men har hittills inte listat ut hur man kan göra. Finns det någon som har en idé om vad som kan vara felet?

Av BneT

Mervärdet som en uppkopplad maskin tillför idag är ärligt talat inte så mycket. Som flera andra skrev så kanske en notis om när den är klar eller liknande är det som ger mest. Men det är också något man kan klara sig utan.

Det som faktiskt gör skillnad är att de kan använda mindre vatten och använder mindre energi. Det har samtidigt inte så mycket med den smarta delen att göra.

Tekniskt sett så är heller konsumentsmaskiner inte konstruerade för att hålla särskilt länge om man ser till kvalitet. Inte alls lika länge som de som är marknadsförda som professionella, de hittas t.ex. i tvätterier, BRF-tvättstugor mm. Men det gäller väl det mesta idag.

Bland det mest underhållande jag sett är nog kameror som är installerade i ugnar, med tillhörande app som låter en bild tas på maträtten live och posta den i sociala medier.

/Mvh någon som jobbat med utveckling av just det här.

Av BneT

Det börjar faktiskt dyka upp en del intressanta 10 Gbe-produkter på senare tid som är prisvärda. Här är en switch som nyligen släpptes och har fått en del positiv kritik:

https://www.servethehome.com/mikrotik-crs304-4xg-in-review-th...

Största problemet med ethernet och 10 Gbit är att det blir varmt. Även 2.5 Gbe-switchar går varma. Så det bör man ha i åtanke när man installerar sina prylar.

Av BneT
Skrivet av thesutex:

Fins det en liten ssd / nvme nas till en vettig pris ?

Asustor (ASUS) har en som jag tycker fungerar bra. Har plats för 5 st m.2-enheter och den klarar 5 Gbit. Finns även en variant med 10 Gbit-nic.

Av BneT
Skrivet av Lallo:

Finns det en förlängning av armstödet? Den vanliga stolen har ju "stöd" men sitter längre bak näsan som "för armbågarna". Jag tycker om allt annat med stolen men hade velat ha armstöd längre fram.

Jag har själv inte haft armstöd till mina stolar så kan inte svara på det. Jag använder de delarna som sticker ut horisontellt från ryggstödet för armbågarna som du nämner som armstöd, och har inte känt att jag har behövt något extra armstöd på mina. Det bästa är ju att testa stolen och se vad man tycker om den, men det kanske du redan har gjort.

Av BneT

Jag kan tipsa om Håg Capisco. Har kört den kontorsstolen hemma i 15 år nu och den håller än idag. Köpte även in en extra för några år sedan att ha på kontoret. Det finns armstöd och nackstöd som tillbehör om man nu vill ha det. Du kan hitta en stol för runt eller under 5000 kr på Blocket eller Marketplace.

Grejen med denna stolen är att jag kan sitta i den 10 timmar+ under en dag utan att få problem med rygg eller liknande. Det är därför jag fastnade för den. Kan rekommendera att testa, kanske är något för dig också.

Av BneT

Alla de små lanen var ju så klart trevliga. Vi arrangerade mängder med sådana i lokaler och bygdegårdar vi hyrde. Vi hade alla slö uppkoppling ute på bygden, oftast 56k men ganska sent började några få av oss få ADSL. Då blev det också en viktig knutpunkt för att dela grejer med varandra, förutom spelandet då.

Men ett minne som sticker ut är nog på den tiden när jag moddade, byggde chassin och kylningsanordningar. På Dreamhack något år var det en äldre herre i vitt skägg som knackade mig på axeln när jag satt vid min dator. Han frågade om jag ville ställa ut min dator på Tekniska museet i en utställning i Sthlm. Blev glad och tackade ja där och då. Sedan efter några månader kom han upp och hämtade min dator i sin röda 850, som hade gått en lång slinga runt i Sverige för att plocka upp allas verk. Fint minne som startade med DH.

Av BneT

Perfekt med två bra datorbutiker hyfsat nära varandra.

Av BneT

Kan tipsa om detta bolaget i Gbg: https://efficio.se/kontakt/

Jag jobbade där en tid när jag hade slutat gymnasiet och drog nätverk, både koppar och fiber. Vi utförde primärt jobb i nybyggen och befintliga fastigheter som Svenska mässan, Swedish Match-fabriken etc. Men den hände att vi drog för lägenheter då och då. Så det är värt att kolla upp.

Av BneT
Skrivet av dln:

Är det verkligen en fiber kabel upp till lägenheten? Det borde vara en vanlig nätverkskabel mellan switchen och lägenheten, isf borde valfri elektriker kunna utföra arbetet.

Förr var det vanligast att man drog koppar. Men nu för tiden installerar man i stort sett bara fiber vid nyinstallation. Anledningen jag har fått höra är att koppar-tekniken alstrar mycket värme vid högre hastigheter (t.ex. 10 Gbit), medan man slipper detta problem helt med fiber och lätt kan köra högre hastigheter än så. Dvs fiber är mer framtidssäkert.

Av BneT

Återkopplar lite här då bygget gått framåt men långsamt. Har lobbat på i vår Brf ang byte av internetleverantör och det väntas gå igenom nu under sommaren. Då får vi 2,5 Gbit till varje hushåll i vår fastighet, men bytet blir först i vinter pga. avtal.

Har byggt ett lokalt nätverk på 2,5 Gbit med en QNAP-switch och en Ubiquiti-accesspunkt med Wifi-6 tills vidare. Till vintern köper jag nog accesspunkt nummer två som får bli en Ubiquiti med Wifi-7 om det inte dyker upp något bättre tills dess.

Av BneT

Hade en Raptor på 36 gb. Minns så tydligt ett problem jag hade när jag precis skaffat den. Skulle lägga in Win XP men när jag startade om datorn blev installationen/prtionen flera gånger korrupt. Begrep inte varför, och gjorde ominstallation flera gånger tills jag förstod att när datorn stängdes av och sattes på behövde disken kanske 10 sekunder på sig att varva ner innan man kunde sätta på den igen. Annars sabbade man det som låg på den. Dvs, satte man på datorn 3 sekunder efter man stängt av den blev den korrupt och krävde ominstallation. Intressanta tider med mycket lärdomar.

Av BneT

Musikspelare är trevligt. Engelska Naim har en allt i allo-lösning som heter Muso, den borde gå under soundbar-genren men är dock ingen nyhet. Har kört den i flera år och är väldigt nöjd.

Av BneT

m2-baserade NAS-enheter är trevligt. Tar ingen plats och är svala.

Av BneT

I sommar har jag kört Kagi under ett år. Google går ju inte att använda längre. Bing, DuckDuckGo mm lever inte upp till en bra standard. Kagi är lite som Google var för 15 år sedan, och jag har aldrig någonsin känt att jag behöver gå tillbaka till Google för att göra en "riktig" sökning. Betalar gärna för att ha en bra sökmotor som stöttar mig i arbetet under dagarna och har en integritet värd namnet.

Av BneT

1 TB NVME i arbetsdatorn, 4 TB NVME i NAS:en.

Av BneT
Skrivet av DennisOlof:

@BneT jag skulle skippa WiFi7 och köra med WiFi6 än så länge. Bättre att uppgradera senare när tekniken blivit billigare. Om du drar kabel så kan du planera för vart du ska ha uttag osv då är supersnabbt WiFi inte lika intressant eftersom kabel alltid är bättre och ger dig garanterat hög hastighet utan störningar etc.

Ja, det är ju en till variant också. Att köra 2.5G/10G med kabel, men köra WiFi-6 i luften tills vidare. Får fundera på det alternativet också.

Skrivet av Fetskaft:

6-portars switch med 4 x 10G PoE++. Kostar runt 7-8k.
https://www.tp-link.com/se/business-networking/omada-switch-l...

AP Wi-Fi 7 med 2 x 10G portar. Kostar runt 8k.
https://www.tp-link.com/se/business-networking/omada-wifi-wif...

Tack för länkarna. Ser trevligt ut, hade gärna installerat dessa. Men 15k för switch och accesspunkt i dagsläget överskriver nog min budget är jag rädd. Och ska man ha två accesspunkter springer det iväg ytterligare.