Inlägg

Inlägg som nilolpilol har skrivit i forumet
Av nilolpilol

Abit NF7 (non-s) 2400+XP Fragor!!

Tja, undrar lite kort bara vilka ar skillnaderna med vanliga NF7 och NF7-S ? Har last lite att det ar nan skillnad pa ljud och att NF7 ej har SATA , men det behover jag anda inte.

Till fragorna :
1. klockar vanliga NF7 lika bra som NF7-S?
2. pga ljudkrets skillnaden lr vad det var hors det en san stor skillnad att man inte kan leva med det ljud som kommer med anliga NF7?
3.har en nybestalld AMD Athlon 2400+XP som ska ga ihop med denna undrar om nan kan saga lite hur jag kan klocka denna? installningar och sa...

TACK PA FORHAND!!!

Av nilolpilol

ser fint ut , kanske en till 512 DDR sticka for det kommer du nog anda uppgradera till sen. ar det ifran Datorbutiken?

Av nilolpilol

CARMAGEDON 2

Av nilolpilol

kan nog garantera att det dar natagget ar minst lika bra som 400watts agget du foreslog

Av nilolpilol

idi..

Av nilolpilol

Re: Re: Vilka MMORPG spel kommer i slutet av sommaren som ar varda att spela?

hehe jag har sommarjobb i frankrike sitter pa ett franskt tangentbord

Citat:

Ursprungligen inskrivet av Redemp
Vart är "åäö" ?

Antingen har du spelat för mycket CS eller så har du ett Eng T-bord..

Av nilolpilol

Vilka MMORPG spel kommer i slutet av sommaren som ar varda att spela?

Tankte foroska fa lite tips pa bra MMORPG spel som kommer i slutet av sommarn =D

Av nilolpilol

jag hadde tagit P1080AMG antec chassit lr vad det heter da du far med just det dar natagget och ett valdigt shysst chassi da sparar du runt 700 till 800 kr

Av nilolpilol
Citat:

Ursprungligen inskrivet av EvonS
(Mitt nuvarnade mobo ligger på marknad förresten.) [/B]

for hur mkt?

Av nilolpilol

[QUOTE]Ursprungligen inskrivet av jonasy
[B]1. Det som skiljer 3000+ från 3200+ är storleken på Cachen, 1MB för 3200+ och 512kB för 3000+. Således kan du inte klocka en 3000+ till 3200+.

jaha okej hur stor ar prestandaskillnaden mellan dom 2 ? tack for ditt inlagg

Av nilolpilol

Lite fragor innan jag bestaller. =)

Ska snart skicka ivag min bestallning fran datorbutiken, tankte bara fraga lite saker om vissa delar jag valt ut:

1. Har tagit en AMD Athlon64 3000+ 2000MHz som CPU undrar om prestanda skillnaden skiljer sig MYCKET mot en 3200 , sen sa gar val AMD Athlon64 3000+ 2000MHz att klocka till minst en 3200 anda?

2. Tog ett MSI K8T NEO-FIS2R K8T800 som mobo och kan vara bra att fraga bara for jag tankte klocka prollen lite grann samt minnen, ar detta mobbot dugligt for detta?

3. Har tagit 2st Kingston KVR400X64C3A minnen men hittar inte nanstanns dar det star vilka timings osv dom har, sen om nagon som har dom: ar ni nojda med dom?

4. Som chassi tog jag ett Antec chassi da man far med ett Antec True Power 430W nan som vet ljudnivan pa detta natagg?

5. Sen som HD tog jag en Hitachi Deskstar 7K250-160 160Gb, anledningen till att jag tog en Hitachi ar for jag hort rykten om att det ska vara valdigt snabba Hardiskar. Stammer detta eller ar det bara bullshit =D

Tack och tjo

Av nilolpilol

seriost kop inte shuttle javla skit .

Av nilolpilol

Dual Channel fraga

undrar om nya moderkort med socket 754 osv stodjer Dual Channel med ram minnen tanker mest pa om moderkort som MSI K8T NEO-FIS2R gor det

Av nilolpilol

vart hittar jag en Xp-M da =D

Citat:

Ursprungligen inskrivet av Booris
Nej det är det inte det är en athlon MP som är till för att köra dual.

Av nilolpilol

er detta en XP-M CPU ?

http://www.datorbutiken.com/se/default.php?artId=XP2400MP

undrar om det ar en san dar XP-M CPU AMD som har olast multiplier ? isf , kan man lita att bestalla den ifran Datorbutiken star Beställningsvara (5-9 dagar)

hoho

Av nilolpilol

EvonS du verkar riktigt nojd med din AMD dator kan du inte skriva till mig exakt vilka komponenter du har ska kopa ny dator men vill kopa natt som jag vet garanterat ar bra =D
tack o hej

Citat:

Ursprungligen inskrivet av EvonS
Tja, börjar bli liiiite orolig eftersom jag nog tror att t ex grafikkortet kan ta stryk av att köras med alltför hög hastighet på AGP porten.
Ngn som "mördat" sitt graffe på det sättet?????

Av nilolpilol

att kopa ett 5200 ar som att bajsa nar man star pa huvudet

Av nilolpilol
Citat:

Ursprungligen inskrivet av trey
jag skulle ha kört på hyperx minnen, men utan ECC

vilka utav hyperx minnena vet inte vilken FSB jag ska ta pa dom

annars verkar samsung minnena okej, nan som har nan erfarenhet av dom ?

Av nilolpilol
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Muppen100
Har du Athlon64 eller AMD64 FX?

Jag vet inte riktigt hadde tankt att kopa detta:

AMD Athlon64 3200+ 2000MHz/2.0GHz 1024kb bulk Socket754

Med

MSI K8T NEO-FIS2R K8T800 S-ATA RAID Audio GB-LAN Firewire Socket754 ATX

far max kosta 1300 KR per 512 DDR sticka =D

Av nilolpilol

sa vilka ska jag ta da =D