Inlägg

Inlägg som _ZaZZ_ har skrivit i forumet
Av _ZaZZ_

vikket moderkort? (modell samt bios?)

Av _ZaZZ_

jag tycker personligen pentiumar e trevligare o klocka...

Nb
Av _ZaZZ_

nr 2 sulle juag ta.,. men d e ju bara jag...

Av _ZaZZ_

hmm... kvivksilver= väga en jvla massa... + = muterade barn +=MASSA kosing +=du inte få köpa det som privatperson.. +osv..

Av _ZaZZ_

hehe,, prata inte amd me mej.. bara.. la av med dom efter den 3:e brända amd:n... sen dess bara kört intel... (snarlika nick vi kan ha då ZacXX )

Av _ZaZZ_

har du pengar så prometeia

Av _ZaZZ_

samma saker oi lite till... typ... precisera frågan lite

Av _ZaZZ_

min akvariesnubbe skrattade o sa " jo jag har haft 2 snubbar här innan idag som köpte samma pump till samma sak.. :p"

Av _ZaZZ_

ja... sa jag inte justr det?
elen in i keramen... keramen bli kall mot cessorn.. värme ledas bort i luften,...
funkar typ som ett pelt.. men det e en keram istället... inget pelt...

Av _ZaZZ_

finns en keramisk blandning som när den utsätts för el. så blir den kall.. tydligen kan den gå ner en hel del under nollsträcket..

Av _ZaZZ_

enda som händer om d inte blir bra utpressat i mitten e ju att d blir en knöl som du bara känner om du klappar den....

Av _ZaZZ_

innan du frågar e det alltid värt o kolla: har du nyaste drivisarna?, kollat i tidigare trådar?, osv..
vad du än har att fråga om... o funkar d endå inte så ge ALL info du kan upbringa om systemet som jobbar sej (i detta fallat så mycket info som möjligt om mammabrädan...)

Av _ZaZZ_

kolla databasen på overclockers.com

Av _ZaZZ_

detta står på nyheterna på swec..
Prometia Mach II Skrivet Onsdag, 16 April, 2003 av Herman
För en tid sedan rapporterade vi om att Chip-Con hade en nedräknare på sin hemsida. Nu har Chip-Con visat vad de är de räknade ner till, nämligen en produkt som heter Prometeia Mach II. Det är alltså en uppgraderad version av den vanliga Prometian. Mach II erbjuder bland annat:

:: Upp till processorer som utvecklar 200W
:: Lägre ljudnivå
:: Förbättrad start-procedur
:: Internetbaserad problem-rapportering

Även fast namnet kanske påminner lite om en känd rakhyvel verkar Prometia Mach II mycket lovande. Läs mer hos Chip-Con.

http://www.chip-con.com/index.php?pageid=43

Av _ZaZZ_

kan va en fördel o ha det....

Av _ZaZZ_

kolla dom sidorna som säljer den.. brukar finnas länk där..

Av _ZaZZ_

bästa man kan ha är ett helt tätt chassi där du styr vart luften ska gå..
på det sättet balanserar du luftflödet kring komponenter o kan styra det bättre...

Av _ZaZZ_

nyasten bios versionen du installerat?

Av _ZaZZ_

skulle oxå skaffa prmetia idag..

Av _ZaZZ_

hehe...leta delar på skrot o ge sej på det projektet om du har mycket tid, åplats, o tålamod... va visst nån i mellanöstern lr nått som byggt sin egen kompressorkylning..