SweClockers drop!

Inlägg

Inlägg som tubi har skrivit i forumet
Av tubi

Prime, Netflix, HBO, Hulu, Paramount+, Disney+, PBS Kids, Peacock, YouTube Premium, Apple+

Fråga: kan man använda Paramount+, Peacock, och Hulu i Sverige?

Av tubi

Bra, då kanske de kan släppa GTA6 på PC före playstation.

Av tubi

Körde Express VPN i två år men bytte till Nord VPN pga. det blev billigare. Gillade Express VPN appen till iPhone bättre än Nord appen. Båda VPNerna fungerade bra med min TP-Link router och hastigheten imponerar med båda.

Av tubi

Var på Foo Fighters å Hives konsert🤘 Mkt bra!

Av tubi

Första 10an! Alla de spelen jag fortfarande lirar 😄

Av tubi

Cox 500/50

Av tubi
Skrivet av dagas:

Någon som minns Gtek?

Hade nästan glömt. Köpte en hel del udda kylarlösningar från dem, och så mouse skatez såklart.

Av tubi

Beställde ett Diamond Viper 330 för 2000kr i min lokala datoraffär. När det väl kom tre månader senare hade Voodoo2 just lanserats, så det blev ett sånt också för 3000kr. Kändes som väldigt mycket pengar ~1997.

Av tubi

Äter i princip alla måltider framför datorn sedan jag började jobba hemifrån för 14 månader sedan p.g.a. Covid-19. Har löst det genom att bli storkonsument av hushållspapper och torkar fingrarna flitigt mellan knapptrycken. Har också två uppsättningar tangentbord och mus inkopplade genom kvm switch som jag växlar mellan beroende på aktivitet. Billig Dell t-bord/mus för jobb och lite dyrare Razer för gejming.

Av tubi
Skrivet av loefet:

Lätt mitt ASUS GeForce 4 Ti 4400 med en Zalman’s ZM80A-HP monterad på.

Otroligt grymt kort som höll länge.

Håller med! Mycket överklockningsvänligt också. Skrämde upp mitt i 400MHz (50%) med egendesignad kylare.

Av tubi
Skrivet av anon265228:

Bor i USA och använder nästan enbart Amazon. Gratis och snabb frakt plus överlägsen hantering av kunder är största anledningarna. Har dock slutat beställa dator delar med dem då det alltid varit lite stökigt.

Samma här, köper i princip allt från mat till teknikprylar pa Amazon. Gratis 2 dagars leverans direkt till dörren och gratis att skicka tillbaka. Amazon har varit oumbärligt här i Kalifornien genom Covid-19 pandemin. Om det blir lika fördelaktigt i Sverige så kanske jag kan flytta tillbaka om Trump vinner valet.

Av tubi
Skrivet av Chris_Kadaver:

Ohfan. Då ska mitt R9 290X få sträcka lite på benen.

Haha, samma här!

Skickades från m.sweclockers.com

Av tubi
Skrivet av anon52343:

Om vi bortser från sjuka huspriser om man vill bo nära LA, hur är prisnivån generellt i svenska mått mätt?

Låter rätt tragiskt.

Du kan kolla in huspriser på
https://www.zillow.com

Skickades från m.sweclockers.com

Av tubi

Har bott i Kalifornien sedan 2011 och har inga planer på att flytta hem till Svea. Enda nackdelen med att bo hör är att Sweclockers sidan är ofta nere för underhåll de timmar jag har tid att logga in.

Skickades från m.sweclockers.com

Av tubi

Den har ska du kopa
Zotac Magnus

Av tubi
Skrivet av Cheewie:

Är det ngn som vet om det finns nån bra NAS som går ner/upp i/ur strömsparläge? Jag vill helst inte ha diskarna snurrande 24/7.

Alla Synology NASar har den funktionen och skulle gissa pa att den flesta andra fabrikat har den funktionen ocksa.

Av tubi
Skrivet av Orici:

Får också runt 90MB/s vid skrivning med min ds415+ som har 16TB i RAID5

Jag får 25Mb/s med min 207+

Av tubi
Skrivet av twonkey:

Rätta mig om jag har fel men 50öre/MB är väl samma sak som 512:-/GB?

Eller 1000:- kanske

Av tubi
Skrivet av Lindhe:

Både DDR3 OCH 4?? Intressant att det går.

Skickades från m.sweclockers.com

Antagligen inte samtidigt!

Av tubi

Skaffa ett usb-ljudkort så löser det sig. Jag hade samma problem med BC2 och BF3 när jag körde med det interna ljudkortet.