Permalänk
Medlem

mITX spelburk

Hej! Det är dags för en ny dator och jag skulle behöva lite hjälp med inköpslistan. Jag har har tänkt mig ett tak på ca 13 lax, men kan sträcka mig yttligare några laxar om så skulle behövas Att datorn är tyst i idle är högt prioriterat!

Jag tänker använda HDD och SSD från min nuvarande burk. Monitor har jag redan och OS har jag gratis som student. Chassi har jag redan bestämt mig för, det blir ett Jonsbo W1.

Så vad jag behöver är:
Moderkort
Processor
Minnen
PSU
Grafikkort
Kylare för processor samt chassi
Dvd/bluray brännare

Här är min nuvarande kundvagn:
http://www.inet.se/kundvagn/visa/6958147/2014-07-20

Jag har även i stort sett bestämt mig för ett r9 290 kort från sapphire men förslag mottages gärna!

Tack på förhand.

Permalänk
Hjälpsam

Det finns inget singelkort idag som kräver 760W så du kan ta 660W varianten där utan problem.

Kylare skulle jag ta en Noctua U14S här

DVD är lite knepigt då det chassit bara ser ut att ta slot-in o tror knappt INET har såna.

Vass lite sak det där då du stort sätt tagit det bästa av allt. . men kul.
Vill du spara dock så finns det billigare PSUer, i7 o 16Gb minne är knappt nödvändigt

R9 290 är ett bra val idag, mycket trevliga priser på dom

Permalänk
Medlem

Räcker 660w vid överklockning? Isånafall blir det ett sådant. Vilka märken/modeller av PSU med billigare prislapp är något att ha? Kör corsair på min nuvarande burk, men om jag förstått rätt är de inte längre av samma kvalitet som tidigare.

Jag har kikat lite på U14s kylaren och har nu bestämt mig för en sån när det kommer till chassifläktar är jag dock fortfarande förvirrad. Ska fläktarna ha Pwm eller spelar det ingen roll? Vill att fläktarna ska vara ner när de inte behövs. Att de är tysta är också viktigt. Samtidigt antar jag att det behövs en del luftförflyttning iom det lilla chassit och varma komponenter.

Är det en sån här dvdläsare jag behöver?
https://www.komplett.se/silverstone-dvd-writer-sst-sod02/7664...

Jag kör på i7an, visst den är lite dyrare men jag brukar vänta ganska många år innan jag uppgraderar. Har 6gb minne i dagsläget och det räcker inte alltid till, därav faller valet på 16gb.

Permalänk
Hjälpsam

När SweC testade 290 i sitt klockade 4960x system toppade man 400W så det räcker..

Jag gillar Seasonic o den serie du valt är den bästa..alt kunde vara G serien som http://cdon.se/hemelektronik/seasonic/seasonic-g-550-gold-80p... eller G650.

PWM behövs inte men är lite mer exakt o lättare att styra (tycker jag) en 140mm fram o en bak borde lätt räcka då det chassit hat liten volym o fläkterna kommer "byta" luften i chassit flera ggr i minuten.

Den Slot in har inet med men ville hitta nån billigare..här fanns en http://www.ginza.se/Product/952485/?ref=prisjakt