@mupparasse: Nej, förstärkaren kan inte skicka vidare någon HDR-signal, den saknar bandbredden överlag och har troligtvis inte funktioner för de 4K-format du vill använda. Samt att den saknar HDCP 2.2 som de flesta 4K- och HDR-källor använder, likt Netflix.
Det finns en avlägsen möjlighet att spel i 4K i 30 Hz (utan HDR) kan fungera via förstärkaren. Men det är allt.
Informationen på prisjakt är troligtvis helt fel - vanligt fenomen med prisjakt. RX-V673 är från 2012 och det är flera år innan HDCP 2.2 och HDR introducerades. Funktioner vilka alltså kräver hårdvara tillverkad ett par år senare.
Du kör som du tänkt med bild direkt till TV:n. Ljudet via optiskt. Men en del löser också ljudet via ARC – om nu förstärkaren har den funktionen, vilket den fortfarande bör med tanke på åldern i alla fall inte är så gammal.