Ursprungligen inskrivet av DefCom
Bedragaren David Löwgren har lyckats igen, med sina tidigare Internet bedrägerier som bl.a.
BEGAGNATTORGET.COM
BUUYIT.SE
och nu senast BLEW.SE har han lyckats igen.
Det finns en polisanmälan (K32827-04 i Linköping) där det framkommer att Löwgren är huvudpersonen bakom BLEW.SE, nästan lika snyggt utfört som BUUYIT.SE.
Så Ni alla stackars målsägare, se till att göra en ordentlig polisanmälan, skäligen misstänkt är David Löwgren. I Sverige är det nog totalt c:a 1.000 st målsägare som blivit blåsta sedan januari 2004 i olika bedrägerier där det främst har varit frågan om datorer, tv, kameror och mobiltelefoner. BLEW.SE och BEGAGNATTORGET.COM har legat på samma Internethotell Loopia i Västerås och båda sidor är nu stängda för gott !
Här är lite mer bakgrundsinformation om Löwgren som är saxat från dagstidningar:
==========================================================
Hemlig databedragare har dömts flera gånger
Han kunde inte ens låta bli att lura medintagna på behandlingshem.
Den 24-årige man som startade ett dataföretag i Västervik är en notorisk bedragare.
Han har dömts flera gånger till fängelse. 24-åringen har skyddad identitet eftersom han är hotad av en rad fordringsägare. Polisen söker fortfarande efter 24-åringen som lyckats hålla sig undan från alla fordringsägare. Det upplägg han använt sig av i Västervik har han praktiserat på annat håll i landet. Han utger sig för att starta ett dataföretag, skaffar utrustning, möbler, med mera tillbehör. Sedan försvinner han. 24-åringen har tidigare varit på rymmen i nio månader. 2001 dömdes han i Norrköping till ett års fängelse. Han hade lurat 19 olika personer/företag på i runda tal en halv miljon kronor. Nästa dom avkunnades i Skövde och även den gällde grova bedrägerier mot ett tiotal personer/företag. Han beställde varor, åkte dyra taxiresor och en massa annat. Domen gavs i maj 2002 och han fick skyddstillsyn med särskild behandlingsplan.
Han placerades på ett behandlingshem men där blev han inte gammal. - Jag var tvungen att lämna hemmet, har 24-åringen förklarat. Anledningen var att han fortsatte sitt bedrägliga beteende när han kom till behandlingshemmet.
- Jag lurade ett par medintagna på pengar. På grund av detta blev situationen ohållbar.
Eftersom han inte skötte skyddstillsynen och behandlingen omvandlades straffet till åtta månaders fängelse. I nio månader höll han sig undan, frånsett ett gripande, rörande bedrägeri, för att kort därpå släppas.
Den 21 mars förra året började han avtjäna sitt åttamånaders straff och blev fri den 23 juni från Fossieanstalten i Skåne. Han fick räkna av dagar i häktet.
För en månad sedan dök han upp i Västervik och drog på stort.
Flera leverantörer i Västervik känner sig lurade och har gjort polisanmälan.
Andra fordringsägare har vänt sig till kronofogden med sina krav men inte fått någon utdelning. Två gånger har kronofogden gjort utmätningsförsök mot 24-åringen utan att hitta några tillgångar.
================
Databedragare lurar köpare på internet
Försökte sälja samma bärbara dator till flera personer.
Den 24-årige man som misstänks för bedrägerier i samband med att han etablerade en firma i Västervik är även misstänkt för att ha lurat folk på internet.
24-åringen har haft flera annonser på Blocket.se, en handelsplats på nätet.
För en tid sedan utannonserade han en bärbar dator. En student i Umeå nappade på annonsen och fick kontakt med 24-åringen.
En massa strul uppstod. Datorn fanns inte tillgänglig. Den skulle finnas hos en servicetekniker som var på resa mellan Västervik och Stockholm.
Men 24-åringen insisterade hela tiden på att den unge studenten skulle sätta in pengarna på ett konto först. Han lovade dessutom ett års garanti.
Det var ett verkligt fint bud. Studenten kunde inte motstå och gick med på att sätta in pengarna på 24-åringens "sekreterares" konto.
Dagarna gick men ingen dator kom. Misstankar dök ganska snabbt upp om att allt inte stod rätt till.
Då reagerade studentens pappa och ringde på samma annons som sonen och låtsades vara intresserad av samma dator. Annonsens låg kvar på nätet.
- Jovisst, datorn fanns kvar till försäljning, berättar pappan. Han lät mycket trevlig på telefon och ville sälja samma dator till mig.
Till slut kunde pappan inte hålla sig utan berättade vem han var och vilket ärendet var.
- Han fick några timmar på sig att sätta in pengarna på vårt konto. Han lovade att han skulle göra det men vi har ännu inte sett till några pengar och detta var i förra veckan.
Pappan blev oerhört frustrerad över att sonen blivit lurad och försökte leta upp 24-åringen.
- Han har skyddad identitet. Hur kan en sådan person få ha samhällsskydd, som skyddad identitet innebär, och fortsätta sin kriminalitet?
- Han visar sig från min sida inte vara kvalificerad att ha det minsta skydd.
- Bildlikt så klampar han omkring på internet och i media och lämnar elefantspår efter sig. Detta är oacceptabelt.
- Han måste ha känt att vi var honom i hasorna och nu har han påpassligt dragit sig undan, säger pappan som nu slutat leta efter 24-åringen.
- Nu är det polisens sak.
Sedan dess har flera annonser publicerats på internet som kan misstänkas ha anknytning till 24-åringen.
================================
Lurad på en bärbar dator
En Västerviksbo har gjort en anmälan om bedrägeri sedan han blivit lurad på en bärbar dator.
Tack för all info
Han hade hittat ett intressant objekt på "Begagnattorget" på internet. Han gjorde upp affären och betalade in pengarna. Men någon dator har inte synts till.