Tv-kort ryckiga inspelningar

Permalänk

Tv-kort ryckiga inspelningar

Jag har köpt och installerat ett Hauppauge WinTv PVR-150, och har problem med inspelningar.

Jag kan spela in och sedan titta i WinTv:s eget program, men filmerna blir ryckiga och utan ljud i Windows Media Player.

Dessutom börjar datorn därefter sega något fruktansvärt, och Media Player går inte att stänga ned på vanligt sätt. Jag blir tvungen att starta om datorn efter att ha försökt att kolla på filmerna. :/

Samma blir det med andra spelare, som RealPlayer. I Winamp går det inte att se filmerna alls. Jag är tvungen att köra ctrl-alt-delete för att stänga RealPlayer efteråt, som inte svarar.

Det är mpg-filer.

Vad är det för inställningar som jävlas, tro?

Permalänk
Medlem

Uppdaterat de senaste drivrutinerna till tv-kortet? kör du vanliga xp eller mce?
Kanske måste ha de senaste mediaspelarna som klarar av att koda av också.

Permalänk

Prova att spela upp filmerna i VLC (http://www.videolan.org/vlc/)

Visa signatur

∞ Not my cup of tea ∞

Permalänk

Du kanske har för klen processor eller så har du strulat till det med inställningarna för inspelning.

Visa signatur

//HP Pavilion DV9074ea: Turion 64 X2 TL-56 1.85Ghz, 1024MB RAM, 160GB(80 x2), Geforce 7600 256MB, 17" Brightview, Bluetooth, Vista Home Premium

Microsoft Zune 80