Min hårddisk, med viktigaste saker, krånglar! Panik!

Permalänk
Medlem

Min hårddisk, med viktigaste saker, krånglar! Panik!

Jag har ett jäkla stort problem. Det är så att det verkar som om min externa hårddisk, där jag har flera filmer som jag har gjort själv, har fått ett stort fel. Dessa filmer är väldigt viktiga för mig och det vore enormt jävligt att vara av med dem.

Hårddisken började krångla när jag skulle kopiera över saker från den. Om jag inte minns fel fick jag ett felmeddelande där det stod ungefär: "Fel på I/O-enhet". I vilket fall så har felet på hårddisken lett till att när den är inkopplad och på kan man inte stänga av datorn och hårddisken syns heller inte när man går in på "den här datorn". Ytterligare en sak är att om man startar upp datorn med hårddisken inkopplad så stannar det till precis innan man kommer in i windows. Skärmen är svart. Men när man kopplar ut hårddisken så arbetar datorn lite och kommer sedan in i windows.

Som sagt är filmerna vädligt viktiga för mig och dessutom så går de inte att återskapa på något sätt, om man inte får igång hårddisken igen vill säga. Jag skulle vara vädligt tacksam om någon kan hjälpa mig med detta problem!

Permalänk
Medlem

Finns företag som återskapar innehållet på disken. Det verkar vara ditt enda val här. Kostar väl en slant men det är det väl värt om det är så viktiga saker antar jag:P

Visa signatur

HD5770 1GB| Phenom 2 x2 555 3.2ghz BE@ x3 3.6Ghz| 2x2048ddr3 corsair xms3 1600mhz | Corsair HX520w | HP w2207| Antec 180b

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av jonazz
Finns företag som återskapar innehållet på disken. Det verkar vara ditt enda val här. Kostar väl en slant men det är det väl värt om det är så viktiga saker antar jag:P

Jo, de är viktiga. Men finns det inget annat sätt? Något jag kan göra på egen hand? Vad skulle det förresten kosta ungefär att lämna in den till ett företag som återställer datan?

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av David.L
Jo, de är viktiga. Men finns det inget annat sätt? Något jag kan göra på egen hand? Vad skulle det förresten kosta ungefär att lämna in den till ett företag som återställer datan?

det vet jag dock inte. sök lite på google så hittar du säkert nåt.

Visa signatur

HD5770 1GB| Phenom 2 x2 555 3.2ghz BE@ x3 3.6Ghz| 2x2048ddr3 corsair xms3 1600mhz | Corsair HX520w | HP w2207| Antec 180b

Permalänk

dra äöver disken i från den extrena o sätt i din dator istället .)

eller testa den i en annan dator ( hela kittet då )

ibland så vill inte portar o sånt fungera längre.. kan vara drivisar som stör eller så har enkelt disken gått sönder

Visa signatur

I am Extrazz.

Permalänk
Medlem

Lagen om alltings förjävlighet: Hårddiskar är osäkra. När du inte har en backup kan du vara säker på att det skiter sig.

Förslagsvis kan du försöka koppla in disken utan att gå vägen via usb och se om den är läsbar öht.

Visa signatur

Jag tänkte skriva något klyftigt här

Permalänk
Medlem

Skulle bara säga att skicka in en hårddisk för att recovera innehållet kan kosta ett par tusen lappar .. men som sagt, googla om du vill ha mera information om det.

Visa signatur

AMD64 Athlon XP6400+ , 4gig ram, ATI Radeon HD4850, 2.5TB hdd.

Permalänk

http://www.ahlbergdata.se och http://www.ibas.se är två företag som räddar hårddiskar. Tror Ahlbergdata är billigare och dom beräknar mellan 5000 och 9000 kr, plus moms, för att rädda din hårddisk.

Visa signatur

/R
"I plan to live forever, or die trying"

Permalänk
Medlem

som man alltid säger, GÖR BACKUP om du har väldigt viktiga saker!
Att ha en uppsättning av grejerna är ju som att köra en Trabant utan säkerhetsbälte i 150 knyck.

Visa signatur

Lian Li PC7SE | Athlon 2800+ | 2x 512MB | Leadtek 6800LE 16/1,6 @ 1,3v 400/870 | 250 + 160 + 2x 200 + 40 = 850GB
Pergo-kuben | Pergomodd2 | PSX-modd | HTPC i CD-spelare | Pergo-tower

Permalänk

Ett bra program som faktiskt fungerar hyfsat för att vara en trial-version är Ontrack.EasyRecovery.Professional.v6.10.07.

Jag har själv testat det och lyckades rädda min krashade maxtor 120gb(eller snarare sagt innehållet på den)!

Dessutom så lät det här programmet bli att döpa om alla filnamn...

http://www.ontrack.com/

Permalänk
Medlem

Hittade detta, kan kanske hjälpa dej och/eller andra

(har inte testat det själv, fick länken nyss av en polare)

http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk

saxat från sidan =

"TestDisk can find lost partitions for all of these file systems:

BeFS ( BeOS )
BSD disklabel ( FreeBSD/OpenBSD/NetBSD )
CramFS, Compressed File System
DOS/Windows FAT12, FAT16 and FAT32
HFS and HFS+, Hierarchical File System
JFS, IBM's Journaled File System
Linux Ext2 and Ext3
Linux Raid
RAID 1: mirroring
RAID 4: striped array with parity device
RAID 5: striped array with distributed parity information
RAID 6: striped array with distributed dual redundancy information
Linux Swap (versions 1 and 2)
LVM and LVM2, Linux Logical Volume Manager
Mac partition map
Novell Storage Services NSS
NTFS ( Windows NT/2K/XP/2003 )
ReiserFS 3.5, 3.6 and 4
Sun Solaris i386 disklabel
Unix File System UFS and UFS2 (Sun/BSD/...)
XFS, SGI's Journaled File System "

Permalänk
Medlem

Skruva in den i datorn och kika, kan vara glapp eller något sånt enkelt.
Annars finns ju dessa program som är postade som är gratis, tar dock bra många timmar skulle jag tro.

Visa signatur

Steve Jobs, 1955 - 2011

Permalänk

Steg ett är väl att testa den mot en annan dator

Visa signatur

Dator 1:[Intel Intel Core i5-3570K @3.4GHz ][MSI Z77A-S03][Corsair Vengeance Dual C DDR3 8GB, 1600MHz][ASUS GeForce GTX 670][XFX Black Edition 750W][Samsung 840 Basic][Fractal Design Define XL R2][Eizo S2431W][Dator 2: ThinkPad X220 Tablet][Dator 3: LG G PAD 8.3" 16GB]

Permalänk
Medlem

se om du hittar den i datorhantering>diskhantering.. finns under administrationsverktyg i start-menyn om du har lagt till den mappen.

Visa signatur

"I do not know with what weapons World War III will be fought, but World War IV will be fought with sticks and stones." -Albert Einstein