Permalänk
Medlem

Sony bilstereo

Jag är på jakt efter en ny bilstereo. Det som jag är ute efter är en som klarar av att spela mp3. Jag har tittat lite på en Sony CDX-GT410U. Jag har aldrig ägt en Sony enhet. Är den något att ha?

Några andra förslag? Min gräns ligger på mellan 1000 - 2000kr.

Permalänk
Medlem

Har den lågnivåutgångar? Annars tycker jag att du ska gå upp ett snäpp och skaffa en som har det.

Har själv en liknande, kommer inte ihåg vad den heter och IMO är den riktigt bra.

Permalänk
Medlem

Ja den har en lågnivå utgång samt att den har CD-växlar styrning som gör att det går att koppla ihop den med en Ipod. Förutsatt att man köper adaptrar som Densions Ice>link plus eller vad den nu heter.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Chris87
Ja den har en lågnivå utgång samt att den har CD-växlar styrning som gör att det går att koppla ihop den med en Ipod. Förutsatt att man köper adaptrar som Densions Ice>link plus eller vad den nu heter.

Om det är viktigt för dig att kunna koppla ihop bilstereon med din iPod skulle jag nog rekommendera en ny Kenwood.
T.ex. KDC-W4737UY.
http://www.kenwood.eu/products/car/receivers/usb_receivers/KD...

Då behöver du bara köpa en kabel för 350kr när du ska koppla in iPoden, istället för nån icelink för 1700kr.
http://www.kenwood.eu/products/car/accessories/misc/KCA-iP200...

Visa signatur

The free will shall carry the day
drop the bomb and wash the filth away
let the napalm rain

Permalänk
Medlem

Jag äger inte ens en Ipod, ser det bara som ett alternativ ifall jag skulle införskaffa en Ipod någongång i framtiden.

Jag är mest ute efter en bra bilstereo till ett hyffsat pris. Det som jag gillar med denna är att den har USB kontakt på fronten. Kan lägga musik på ett USB minne och spela upp det i bilen.

Kenwood:en verkar ju hyffsad. Ska se om jag hittar någon som säljer den till ett bra pris. Gillar det att den kan styra en Ipod med hjälp av bara en sladd och inte en massa andra dyra interface.