Lägga till upplösningsalternativ

Permalänk
Medlem

Lägga till upplösningsalternativ

Jag vet att det finns ett program (pixel...någonting heter det om jag minns rätt) som gör att man kan lägga till icke existerande upplösningar till grafikkortet, typ skriva in i .dll filen.

Jag behövde detta program när jag hade ett äldre grafikkort som inte hade några wide-upplösningar och heller inga nya drivrutiner. Programmet jag söker fungerade och jag la till 1680x1050 och därefter fungerade den nya monitorn.
However så har datorn gått i arv till mina föräldrar som nu bytt bort en CRT 21 " mot en wide med upplösning 1366x768 (tror jag) och behöver alltså programmet igen då det är samma gamla grafikkort i den burken.

Någon som kan upplysa mig vad programmet heter? Hoppas ni förstår vad jag menar och vilket program jag söker...

Permalänk
Medlem

Svarar mig själv, det var Powerstrip jag tänkte på, minnet spelade mig ett spratt angående pixel...
Allt lungt mao!

Permalänk

går att göra med Riva tuner me om ja inte minns fel

Visa signatur

ASUS B550-f-Gaming, R9 5800X3D, HyperX 3200Mhz cl16 128Gb ram, rtx 3070ti.
[Lista] De bästa gratisprogrammen för Windows
[Diskussion] De bästa gratisprogrammen för Windows

Permalänk

och i nvidias(/atis?) drivrutiner

Visa signatur

Surf: FD S/\Msi Mpg Gaming Edge/\i9 9900k
(H150i pro)/\5700 xt (H90)/\32G 3200mhz/\970 pro/\860 evo

Htpc/spel: Ghost S1/\Msi Gaming Edge/\ 9600k
GTX 1660TI windforce 3x/\ 16G 3000mhz/\860 evo