2st 5850 CF funkar endast Single Hjälp sökes tack!

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av 2good4you

Catalyst AI har ingenting med Crossfire att göra, utan aktiverar optimeringar som gjorts specifikt för exekveringsfiler för spel/applikationer. Fungerar till 99% av alla fall bra utan.

http://forums.amd.com/game/messageview.cfm?catid=262&threadid...
http://www.ocforums.com/showthread.php?t=547193
http://forums.techpowerup.com/showthread.php?t=102536
http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=285103
På dom gär sidorna står det tvärt om. Vill gärna se din källa. Har också märkt stor skillnad när jag lekt med AI inställningen med mina två 4870.

Danne111: Är det bara crysis du kör? isf kan du testa att döpa exe-filen till fear.exe, har för mig att det fixade någon skum crossfire-bugg för mig förut(fear har något annat rendering-mode eller något).

Permalänk
Medlem

Ulf5: Nej jag har testat massvis med andra spel Tex World in conflict, Ass Creed, Street Fighter IV, NFS Shift, Heroes 5 och massa andra men orkar inte räkna upp

( hehe testade också Commandos 2 det blev ingen grön skärm där och spelet funkar prima med catalyst AI påslaget och Crossfire Påslaget + Full screen, men det beror nog på att spelet fattar lika lite vad crossfire är som jag förstår F- matematik , så därför funka det )

Jag testar Crysis warhead för det mesta nu pga jag kan inte komma på något annat spel i huvudet just nu som är lika krävande.

Fast mitt jäkla sapphire 5850 verkar ju maxa spelet med allt på max @1920x1080x60hz, om det nu är så att spelet kör endast i single mode och inte crossfire så det är skitsvårt att märka isåfall om ens crossfire skulle fungera, samt att spelet flyter så bra att jag blir orolig att, spelet ljuger om upplösningarna och det jag väljer vilket jag berättad tidigare.

Samt fick jag svart skärmen när jag laddat upp single player med Crossfire Avslaget med Catalyst AI på( blir samma sak med Catalyst AI disabled med 1st 5850 kort enabled alltså crossfire urkryssat,

men Med Catalyst AI OFF + Crossfire Ikryssat+ Full Screen så går spelet så laggfritt så jag blir mörkrädd i max RES/AA/AF/Enthusiast Etc och blir orolig om crossfire fungerar eller om spelet ställer ner sig fast ljuger i settings, fast jag tycker det verkar grymt snyggt+ fin fps,

Vad ska jag skriva i konsollen för att spelet ska Displaya på skärmen Min FPS samt upplösning AA osv utan att gå in i settings, kan spelet visa allt om man skriver in något i console med 1/2 knappen på tangentbordet så man ser ifall allt stämmer som jag tror ?

Går det eller finns det något spel som kan skriva in i konsollen för att titta om crossfire fungerar ?

/mvh Danne

/ Seriös crossfire hjälp sökes! från allt o alla!

/hatar ATI just nu

Permalänk
Medlem

Du kan köra GPU-Z, det kan logga GPU-aktivitet åt dig medan du spelar. Används båda gpuerna så lär det ju fungera.

Permalänk
Medlem

Ul5, kan du ge mig länk till det programmets senaste Version då vore schysst

brb ska starta om håller på o lägger in windows 7 igen, för jag prövade tidigare idag om det funka i vista 64 eller xp 64 lika pissigt där

Permalänk
Medlem

Samt jag har glömt berätta tror jag, att det här Felet med grön skärm över hela bilden då jag kör catalyst AI ON+ Crossfire ON ( i CCC) + Fullscreen.

jag kan ju fortfarande spela spelen så inget hänger sig eller så jag kan klicka på allt jag vill etc men vem fan kan spela med grön skärm o linjer så det ser ut på att skärmen håller på o gå sönder ?

Samt jag kom på en grej nu om jag kör med detta :

ALlt påslaget = jag får sur Grön skärm överallt jag startar benchmark i tex World in conflict stänger av skärmen sen startar skärmen när benchmarken är färdig och ser om jag får bättre FPS resultat än tidigare så jag vet om crossfire fungerar då.

Tror ni jag förstör skärmen eller grafikkortet om jag låter detta gröna skärmen error att hålla på i Crossfire Mode+ ati catalyst on + full screen = gives ATI LOGO + Mean Green Screen at STartup GRR och överallt i spelet

/mvh danne

Permalänk
Medlem

Sälj det ena kortet till mig så har vi löst ditt problem.

Visa signatur

--The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.-- Adolf Hitler

--"What good fortune for governments that the people don't think." --Adolf Hitler

Permalänk
Medlem
Permalänk
Medlem

Armind: Sälja kortet är helt off topic plus att du redan pm mig om detta och jag har redan sagt glöm det, för då har jag byggt en kung dator helt i onödan och det har jag ati och tacka för just nu( kanske sapphire )

Om jag ens skulle fundera på att byta något så skulle det vara något i denna stil:

Byta båda mina 2st 5850 +nått mellan 1000-2000 kr pengar imellan mot 1st 5970 ( ej powercolor alla andra går bra tror jag) ( ungefär samma prestanda pyttelite bättre / sämre )

( Observera att 2st 5850 i crossfire är nästintill exakt lika bra som x1 5970 om ni inte visste redan som dom flesta gör ) fast 1000-1500 kronor dyrare för ett single kort, fick båda mina 5850 för 2350x2 = 4700 kr ( dom var all time low på komplett slog till då )

eller

Byta Båda 2st 5850 mot 1st 5870 + jag får pengar extra 1300-1700 nått i den stilen ( Helst Asus då, helst inte powercolor )

Fast jag tvivlar på att nån skulle vilja / orka göra någon av dessa deals

Samt att detta var helt off topic så det borde vi släppa nu!

Alla som läser detta koncentrera er på att jag vill ha hjälp med båda mina 5850 x2 st Sapphire att få igång i Crossfire, jag är inte inriktad på att sälja isåfall skulle jag, endast vilja byta mot en bra eller helt ok deal!

/Mvh Danne

/ så pm mig inte med skräp deals om nån ens skulle vara intresserad, utan hjälp mig o få igång skiten istället, eller hitta någon lösning att skylla på ATI eller sapphire så jag får tillbaka pengarna!

/ATI kan gå o hänga sig Just nu....

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av ulf5
Har också märkt stor skillnad när jag lekt med AI inställningen med mina två 4870.

Det var något nytt, förr var Catalyst AI bara visuella optimeringar.

Danne111, vill inte vara negativ, men det är inte företagens fel när det finns massor som faktiskt kör dubbla sådana kort i Crossfire med utmärkta resultat. Du har missat något och som jag föreslog, testa varje kort för sig, och ta reda på om din bios inte buggar korten. Den som kan använda sig av uteslutningsmetoder löser dom flesta problem.

Visa signatur

[ AMD 9800X3D // EK-Block @ custom loop, 2x420mm ][ MSI B650 Tomahawk ][ 32GB G.Skill Z5 Neo @ DDR6000 CL28 1T ][ AMD 7900XTX @ custom loop ][ Corsair 750D // Corsair RM1000X ][ 2TB Samsung 990PRO M.2 SSD ][ Linux EndeavourOS ][ LG 34GN850 ]

Permalänk
Medlem

Nu har jag gjort Det ultimata testet och det var precis som jag misstänkte:

CATALYST AI(advanced) ON+ Full screen+ Crossfire ON ( in CCC) Test i World in Conflict :

Såhär gick jag tillväga:

1: gick först in i spelet Med catalyst AI OFF gick in och ändrade inställningar till 1920x1080@60hz 4xAA/4XAF/Very High ALL

2. Går ur spelet slår på Catalyst AI advanced, jag skyndar mig in i spelet klickar Esc etc och skyndar mig till video settings sen klickar Benchmark fort

3. Jag stänger nu av min Benq E2420 HD skärm som Blinkar Grönt som en idiot över hela skärmen sträck eller flashes eller vad man ska kalla det.

4. Jag låter hela benchmarken Rulla på tills det är färdigt.

5. Jag startar skärmen och skriver upp resultaten på ett paper, " jag häpnar på skillnaden samtidigt som jag ångar av ilska då jag får grön skärm med detta på som gör det ospelbart"

Med mina tidigare Tester efter Ca 10 st Benchmarks med allt jävla man kan tänka sig påslaget Crossfire ON max alla settings ETC ni fattar:

då får jag dessa skit resultat ( absolut bästa av dom 10 resultaten)

Average FPS: 42

MIN FPS: 22

MAX FPS: 70

Detta är dom nya resultaten med Catalyst AI advanced Påslaget fast jag får pissjävla grön skärmen blir tokig!!!:

Titta och lid med mig resultaten jag inte kan använda mig av:

Catalyst AA på / World in Conflict Resultat :

Average FPS: 82

MIN: 36 FPS

MAX 157 FPS

Slutsats Skillnaden i average FPS är nästan 100%!!!!!!! och jag har inte ens klockat datorns CPU i7 920 eller någon av grafikkorten

Ej crossfire : avg 42

Catalyst AI = crossfire working = 82 FPS!!!!!!

Helvete va arg jag blir :(, och jag hittar ingen vettig förklaring vad som är fel på min dator när skärmen blinkar grönt med Catalyst AI på!

( liknelse det är som epileptic robots avsnittet på simpson avsnittet på slutet om någon sett det avsnittet på simpson gånger 10 eller gånger 20 fast det blinkar grönt över hela skärmen vem fan kan spela med det ? )

SÅ DET ÄR 5000% FASTSTÄLLT med CATALYST AI ( ON ) 100% (STANDARD ELLER ADVANCED ON( + FULL SCREEN + Crossfire Ibockat i CCC ( catalyst control center ) annars fungerar EJ CROSSFIRE FÖR NÅGON, jag har gjort sjukligt många tester och är helt 1000% säker på detta nu!

jag sitter fortfarande i samma sits HJÄÄÄÄÄLp hur får jag bort grönt på hela skärmen i Crossfire!!

/Crossfire TIps/råd Sökes från proffs Samt åsikter från alla

/mvh Danne ( danne börjar bli galen ?)

( talar tydligen om sig själv i 3e person nu också )

Permalänk
Medlem

Eftersom det ändå funkar så pass bra med bara ett kort så kan du ju vänta på nya drivrutiner som kommer den här månaden, eller alternativt testa en tidigare version av dem. Har du förresten testat att byta namn på .exe filen till fear.exe?

Om du vill fortsätta försöka så kanske du kan testa att installera Vista eller XP i väntan på de nya drivrutinerna.

Permalänk
Medlem

UlF, förlåt inte för att vara otrevlig men läser du inte det jag skriver ? :), skrev för om det för några rader sen uppåt tidigare i tråden.

Taget från mig tidigare i tråden :

Ul5, kan du ge mig länk till det programmets senaste Version då vore schysst

brb ska starta om håller på o lägger in windows 7 igen, för jag prövade tidigare idag om det funka i vista 64 eller xp 64 lika pissigt där

Permalänk
Medlem

Det funkar ju för alla andra som har Crossfire och jag har aldrig sett något liknande problem, så det är ytterst tveksamt att det sittar i drivrutinerna har både testat med 9.10 + 9.11 drivrutinerna i alla operativsystem ( Windows 7 64, Vista 64, Xp 64 )

Vilken .exe fil var det du mena, den på world in conflict ?, jag har ju samma grön super error fel i alla spel ?

Permalänk
Medlem

Testade nyss döpa WIC.exe till fear.exe hjälpte inget oväntat fast tack för tips ändå allt är bättre än inget

Permalänk
Medlem

Jag kom på en sak nu, kan Komplett ha lurat mig och skicka ett annat märke tex XFX, powercolor, asus, på ena 5850 då jag beställde 2st Sapphire 5850 kort under dessa tider då det är skitsvårt att få tag på korten.

innan jag fick båda 2st 5850 sapphire samtidigt efter 2 veckor så, jag gnällde sjukt mycket skickade 1-2 mail varannan dag om olika saker för att jag var så enfaldig och trodde det skulle påskynda leveransen.

Kan dom ha öppnat ena sapphire paketet och stoppat i tex XFX så att dom inte matchar varandra som skapar detta crossfire fel.

jag har hört att att det kan bli error om saker o ting inte går i samma hastigheter osv samma märke samma settings etc ?

Rätta mig gärna om jag har fel om du vet bombsäkert.

Samt så svinig kan väl inte komplett vara + är dom så säker att dom kan öppna lägga nytt o byta klistermärke på saker utan att det märks ?

/mvh danne

Permalänk
Medlem

Hur ser jag om båda mina Sapphire har exakt samma specifikationer då, på MHZ Fan speed allt möjligt ska väl vara identiskt antar jag ?

I CCC ( Catalyst Control Center ) sen klickar jag på ATI OVERDIVE:

jag har aldrig någonsin ändrat något trim någonstans hittills men detta står:

GPU CLOCK 550-775mhz = ( 725 MHZ i den vita boxen, antar det är vad grafikkortet kör på jag har inte ändrat något )

Memory Clock 900-1125 MHZ = ( 1000 MHZ i den vita boxen, det jag har antar jag då)

Enable manual fan control från 20-100% ( Den vita boxen står på 50%, det jag har antar jag då )

Current Values

GPU Clock 157 MHZ

Memory Clock 300 mhz

Temperature 38-39*C då jag sitter här i sweclockers

Activity 0%

Fan speed 21 %

Slutsats : alla dessa saker jag skrev därinne är typ såhär Grått ni vet själva och man kan inte välja något eller klicka i något.

jag märker nu dock när jag tittar det är bockat (v) <<-------- på Enable ATI Overdrive*tm men det är fortfarande grått går ej klicka.

Fyrkantiga Boxen som det står Enable Manual Fan control är EJ ibockat fast också grå, går inte göra något.

det var bara lite statistik om ni får ut något av mitt problem på detta om mina 5850 sapphire i crossfire

Jag fattar fortfarande inte hur ser jag kort nummer 1 eller 2 eller det kort jag inte ser här i ATI overdrive, eller är settings exakt samma för båda korten ?????????

/tack på förhand detta kan nog många svara på jag är ganska fett dålig på trim etc så jag har inte rört någonting har bara haft datorn knappt en vecka snart! fick den i fredags med delar från inet/komplett/dustin och blir såklart vansinnig när man inte kan utnyttja sin dator för ca 20k surt förvärvade pengar fullt ut!

/mvh Danne hjälp sökes hårt för att få bort super gröna epilepsi flashningarna som blir på hela skärmen med Crossfire ON+ Catalyst AI ON ( standard eller Advanced blir samma sak)+ Full screen :((

Permalänk
Medlem

3:e gången nu som jag frågar detta tror jag:

Har du testat korten VAR FÖR SIG ännu!?

TA UR ENA KORTET, starta datorn, starta crysis, se om du får gröna ränder med ena. Om nej, TA UR KORTET DU JUST TESTAT, SÄTT SEDAN I DET ANDRA och testa köra Crysis.
Varför vägrar du svara på om du gjort detta? Det är det ENKLASTE sättet att se om ena kortet är trasigt, vilket det VERKLIGEN låter som.

Catalyst AI ska vara på. Antingen satt på STANDARD eller ADVANCED.
Utan Catalyst AI är inte crossfire på.

Danne111, LÄS DETTA NU:

Så fort Crossfire är på för dig verkar det ge dig dessa ränder. När Crossfire är av så får du det ej (exempelvis när du körde med Catalyst AI AV). Det betyder med stor sannolikhet att ena kortet är trasigt. Det är vad jag är helt säker på. GÖR SOM JAG FÖRESLAGIT NU FLERA GÅNGER! Testa korten VAR FÖR SIG!
Om jag har fel och båda korten fungerar separat kan jag försöka hjälpa dig mer, men så länge du helt vägrar att göra detta tänker jag inte hjälpa dig.
Det skulle vara VÄLDIGT bra att kunna utesluta om ena kortet är trasigt eller ej, så TESTA DOM VAR FÖR SIG!

Permalänk

Haha men vafan, du tror komplett har bytt plats på korten så dom inte funkar?

Först å främst så funkar väl crossfire i princip likadant som SLi att du kan ha kort från olika tillverkare? Sen kan jag säga att dom har garanterat inte bytt ut varorna. Testa korten var för sig säger jag, är det så himla svårt att bara göra det? Då kan ju problemet vara löst.

Visa signatur

7800X3D / 7900XT

R.I.P PALE

Permalänk

Om bla. manual fan control är urbockat i rivatuner kan det vara drivrutinerna också. Hade själv osignerade beta-drivers ett tag och då ville ingenting funka i rivatuner, fick haxa till det. Men har du fixat nyaste drivrutinerna? Hur sitter korten ihop med crossfire-bryggorna?

Visa signatur

7800X3D / 7900XT

R.I.P PALE

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Danne111
Jag kom på en sak nu, kan Komplett ha lurat mig och skicka ett annat märke tex XFX, powercolor, asus, på ena 5850 då jag beställde 2st Sapphire 5850 kort under dessa tider då det är skitsvårt att få tag på korten.

innan jag fick båda 2st 5850 sapphire samtidigt efter 2 veckor så, jag gnällde sjukt mycket skickade 1-2 mail varannan dag om olika saker för att jag var så enfaldig och trodde det skulle påskynda leveransen.

Kan dom ha öppnat ena sapphire paketet och stoppat i tex XFX så att dom inte matchar varandra som skapar detta crossfire fel.

jag har hört att att det kan bli error om saker o ting inte går i samma hastigheter osv samma märke samma settings etc ?

Rätta mig gärna om jag har fel om du vet bombsäkert.

Samt så svinig kan väl inte komplett vara + är dom så säker att dom kan öppna lägga nytt o byta klistermärke på saker utan att det märks ?

/mvh danne

Komplett är ett seriöst företag och skulle aldrig göra så, är du paranoid föreslår jag att du öppnar chassit och tar dig en ordentlig titt på korten, då kan du även passa på att testa dom separat.

Du hade väldigt låga frekvenser på korten men det är troligtvis för att dom slår om till 2d-mode då du är i windows, alltså bör ju drivrutinerna fungera; tror inte det funkar om dom är korrupta eller om dom fattas. F.Ö så ska båda korten ha samma frekvenser i rivatuner/gpu-z

Jag skulle tippa på att det undre kortet (kort 2) är skadat.

Visa signatur

7800X3D / 7900XT

R.I.P PALE

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Danne111
Jag kom på en sak nu, kan Komplett ha lurat mig och skicka ett annat märke tex XFX, powercolor, asus, på ena 5850 då jag beställde 2st Sapphire 5850 kort under dessa tider då det är skitsvårt att få tag på korten.

innan jag fick båda 2st 5850 sapphire samtidigt efter 2 veckor så, jag gnällde sjukt mycket skickade 1-2 mail varannan dag om olika saker för att jag var så enfaldig och trodde det skulle påskynda leveransen.

Kan dom ha öppnat ena sapphire paketet och stoppat i tex XFX så att dom inte matchar varandra som skapar detta crossfire fel.

jag har hört att att det kan bli error om saker o ting inte går i samma hastigheter osv samma märke samma settings etc ?

Rätta mig gärna om jag har fel om du vet bombsäkert.

Samt så svinig kan väl inte komplett vara + är dom så säker att dom kan öppna lägga nytt o byta klistermärke på saker utan att det märks ?

/mvh danne

Komplett skulle inte göra så Komplett är ju inte ett litet företag direkt. Jag tror inte de som sitter och svarar på mail och telefon ens har tillgång till lagret. Jag tvivlar på att många av dessa inte ens är i samma stad som lagret och annan personal som svarar på mail/telefonsamtal! De sitter nog framför datorer med lagerinfo och annan info. GISSAR på att när exempelvis något som har gått sönder så är det inte de som svarar på RMA-mailet som ordnar allt, utan du fyller i formen som du ska, skickar iväg den till någon, denna granskas säkert av någon. Accepteras den skickas nog ett mail/fax/whatever till de som sedan kommer ta emot föremålet som skickas in för RMA med info om att föremålet kommer att komma. Gissar på att föremålet sedan när den tagits emot antingen skickas till en verkstad eller skroten...

Kortfattat: jag tvivlar jag på att den du skickar mail till INTE har som uppgift att:
- svara på mail
- ta hand om ordrar
- skicka iväg ordrar
- ändra ordrar
- ta emot garantiärenden
- återbetalning/returnering
- whatever
Den du skickar mail till (supporten) sitter mest troligt helt enkelt och bara svarar på mail och/eller telefonsamtal och tar kontakt med andra inom företaget beroende på vad som gäller

Sen spelar det ingen roll om korten körs i olika frekvenser när du kör CF. De behöver inte ens vara identiska. Jag kör med ett HD4870 och HD4850 i crossfire och det fungerar OK.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Danne111
Armind: Sälja kortet är helt off topic plus att du redan pm mig om detta och jag har redan sagt glöm det, för då har jag byggt en kung dator helt i onödan och det har jag ati och tacka för just nu( kanske sapphire )

Jaså det var ett sapphire kort. Då ångrar jag mig att jag frågade dig.

Visa signatur

--The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.-- Adolf Hitler

--"What good fortune for governments that the people don't think." --Adolf Hitler

Permalänk
Medlem

Armind lol, det har stått 100 ggr att jag har sapphire kort och du har inte nämnt det tidigare vilket skitsnack :P, samt vad är det för fel på Sapphire alla olika märken är typ identiska alla företagen xfx,asus,sapphire,powercolor,his etc har bara satt på sitt klistermärke vad jag vet, förutom Asus 5870 har voltage Tweak ( 5850 asus kanske också men har inte för mig jag såg det ),

så nästa det enda som skiljer är prislappen då oftast asus,MSI,gigabyte tex brukar ta extra betalt pga deras märke har byggt upp ett rykte under en lång tid ( som tex adidas eller nike ) ( det enda befogade kortet för extra pengar skulle isåfall vara asus med sin voltage tweak hur mycket/lite det nu ger extra)

Om några månader så kanske högre priser är befogade om 58xx, 59xx serien blir fabriksklockade.

Rätta mig om jag har fel men det är ungefär så här som jag beskrev ovan, som jag har uppfattat det angående grafikkorts marknaden iaf ?

/Danne

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Danne111
Armind lol, det har stått 100 ggr att jag har sapphire kort och du har inte nämnt det tidigare vilket skitsnack :P, samt vad är det för fel på Sapphire alla olika märken är typ identiska alla företagen xfx,asus,sapphire,powercolor,his etc har bara satt på sitt klistermärke vad jag vet, förutom Asus 5870 har voltage Tweak ( 5850 asus kanske också men har inte för mig jag såg det ),

så nästa det enda som skiljer är prislappen då oftast asus,MSI,gigabyte tex brukar ta extra betalt pga deras märke har byggt upp ett rykte under en lång tid ( som tex adidas eller nike ) ( det enda befogade kortet för extra pengar skulle isåfall vara asus med sin voltage tweak hur mycket/lite det nu ger extra)

Om några månader så kanske högre priser är befogade om 58xx, 59xx serien blir fabriksklockade.

Rätta mig om jag har fel men det är ungefär så här som jag beskrev ovan, som jag har uppfattat det angående grafikkorts marknaden iaf ?

/Danne

Garantin varierar också, t.ex. Powercolors 5970 har 1 års garanti, XFX har 2 år och Gigabytes har 3 år.

Danne111: Jag försöker att läsa det du skriver, men du skriver så mycket och ofta att man ibland skippar lite.:p

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Danne111
Armind lol, det har stått 100 ggr att jag har sapphire kort och du har inte nämnt det tidigare vilket skitsnack :P, samt vad är det för fel på Sapphire alla olika märken är typ identiska alla företagen xfx,asus,sapphire,powercolor,his etc har bara satt på sitt klistermärke vad jag vet, förutom Asus 5870 har voltage Tweak ( 5850 asus kanske också men har inte för mig jag såg det ),

så nästa det enda som skiljer är prislappen då oftast asus,MSI,gigabyte tex brukar ta extra betalt pga deras märke har byggt upp ett rykte under en lång tid ( som tex adidas eller nike ) ( det enda befogade kortet för extra pengar skulle isåfall vara asus med sin voltage tweak hur mycket/lite det nu ger extra)

Om några månader så kanske högre priser är befogade om 58xx, 59xx serien blir fabriksklockade.

Rätta mig om jag har fel men det är ungefär så här som jag beskrev ovan, som jag har uppfattat det angående grafikkorts marknaden iaf ?

/Danne

Jaså? Sist jag kollade så har XFX garantin kvar även om man överklockar kortet. WOW visste inte att det var bara klister lappen som skilde. Tack för lektionen...or not

Lycka till med riggen. Tror jag hade löst det på 2 sekunder...

Visa signatur

--The great masses of the people will more easily fall victims to a big lie than to a small one.-- Adolf Hitler

--"What good fortune for governments that the people don't think." --Adolf Hitler

Permalänk
Medlem

Underhållande läsning. Trollet!
Den enda som skriver svaret på ditt problem ignorerar du.

Du kanske inte sitter inne med kunskapen att skruva ur en skruv och dra ur elkablarna och ta ur kortet ?

Snälla lyssna på den enda som försöker hjälpa dej..apamedvapen

Permalänk
Medlem

Mata inte trollet mer.

Visa signatur

[ AMD 9800X3D // EK-Block @ custom loop, 2x420mm ][ MSI B650 Tomahawk ][ 32GB G.Skill Z5 Neo @ DDR6000 CL28 1T ][ AMD 7900XTX @ custom loop ][ Corsair 750D // Corsair RM1000X ][ 2TB Samsung 990PRO M.2 SSD ][ Linux EndeavourOS ][ LG 34GN850 ]

Permalänk
Medlem

Vi kan inte hjälpa dig om vi inte svara på våra frågor.
Som att kolla om båda korten arbetar, genom att läsa av en graf i prorammet gpu-z ( länkat tidigare i tråden). Om jag inte missat det.
Hur är crossfire-bryggan kopplad? Någon nämnde att du bara ska köra med en.

Permalänk
Avstängd

Ska det vara så förbannat svårt att felsöka?
Ta ur ena kortet och testa dom var för sej så du kan utesluta om ena är pajj lr inte !...

Eller så frågar du nån i din närhet med mera kunskaper om datorer om han/hon kan hjälpa dej...

Permalänk
Medlem

Larzuzk, Prodigy samt apamedvapen och alla som tittar som jag behöver desperate hjälp av nu, jag har uppdaterat felsökningen nu:

jag har tagit ut båda korten var för sig , lagt ena i ESD påse medans jag prövar den andra och vice versa.

Jag testade Med Catalyst AI ( Standard,Advanced Disabled)+Full screen med single kort var för sig båda funkar prima i alla förbannade spel ( kan nog inte vara trasig då eller )

Jag testade ändra på Northbridge Chipset PCI express Selector i bios ( auto på default) ändra o testa med 8x+8x (8/8) och testa med 16+1 ( 16/1) kommer inte ihåg vad det hette men ni proffs fattar nog vad jag menar är jag ganska säker på. samma fel igen med catalyst ai on + full screen + crossfire.

Testade köra Ram minnena i 1066 och 1333 och 1666 om det nu var rätt siffror jag skrev på hastigheterna ( auto som är default ändrar hastighet hela tiden sjukt störande). samma fel igen med catalyst ai on + fullscreen+ crossfire

Jag har testat med både 1 och 2 crossfire bryggor på hjälpte inget samma fel med 2st kort i crossfire setup med catalyst ai fullscreen.

jag har uppdaterad ASUS P6TD Deluxe till senaste BIOS som kom ut 11-20 finns inte nyare vad jag vet på asus sidan ?

jag har kollat i GPU-Z.0.3.8 och alla värden är likadan på båda grafikkorten vad jag kan se, dock så varier det mellan 35-45 grader på dom olika tempsen som jag kan se overall vet inte exakt men antar det är normalt då jag sitter och skriver här ?

Min Fläktstyrning står på 50% i ATI Overdrive GPU Klocka 725mhz samt minnesklocka 1000 mhz har inte rört något vad jag vet och allt ska vara default detsamma gäller processorn. det enda jag ändrat är ram minnena då dom går i 1066 om man inte ändrar och det ska väl dom inte göra ???

Såg en grej som hette PCI Spread Spectrum någonting i biosen vet inte vad den gör men man kunde ha on eller off eller något sådant på den är det något relevant att ändra på.

Finns det andra saker i biosen jag kan leka med som skulle kunna vara möjligheten till att fixa detta helvete jag haft över 1 vecka sen jag fick mina båda 5850 kort då jag testat båda 1 och 1 och båda funkar perfekt BLIR SOM SAGT VaNsInnIG!!!!!

det var allt jag kom på som jag hade testat nu om jag ser något jag missat eller om det är något ni säger jag redan prövat så säger jag det så fort jag sitter vid datorn på detta forum !.

Glömde tilläga att nu Får jag Mest Brunt Flashade exakt samma sak som det gröna fast nu flashar det Epilepsi brunfärg istället!! det kanske hade något att göra med att jag uppdaterade bios eller ram minnenenas mhz ingen jäkla aning exakt samma fel iallafall men annan färg så det kvittar fortfarande ett helvete som sagt!

Samt då jag fick med 2st dirt 2 kuponger så prövade jag spelet idag med directx11 ultra graphics på allt 1920x1080 8x AA allt på etc spelet flyter svinbra med Crossfire Påslaget i CCC(Catalyst control center)+Full Screen + Catalyst AI Disabled ( ingen crossfire ikon så jag vet crossfire inte fungerar) så allt funkade bra då.

Sen prövade jag.

Jag startar sedan spelet och kör Full Screen+ Bockar ur Crossfire+ Catalyst AI( Disabled,standard eller advanced på, spelar ingen roll då jag endast kör single kort blir inte Ultra mongo Brun/grön Flash över hela skärm då i vilket fall endast i True Crossfire med Röd ATI Crossfire technology LOGO uppe i högra hörnet så är det på).

men spelet/ datorn hänger sig då på max settings så datorn måste ju låna lite kraft även fast inte crossfire fungerar då( eller har jag fel) krävande spel som crysis och dirt 2 ej pallar om man har Crossfire urbockat, men jag har fortfarande samma FPS i varenda jävla spel jag testar, fast när jag lät datorn stå på med blinkade skärm i tex world in conflict och andra benchmarks så får jag 100% mer fps oftast

hur i helsike kan det vara så egentligen då crossfire ej fungerar då jag inte har Catalyst AI på för fem öre sen så fort det är på Min ärke nemesis Flashande Bruna/Gröna skärmen som jag blir Helt jäkla störd av och vet itne vart jag ska vända mig.

Desperat ATI Sapphire Crossfire ägare Söker fruktansvärd hjälp!

/tack på förhand för alla som kan bidra med något då jag blir tokig på att jag ska få dras med utan crossfire med en dator för ca 20k =(

/Mvh Danne