Mitt ps2 läser plötsligt inte vissa skivor
Mitt ps2s garantitid har gått ut, så jag vet inte riktigt vad jag ska göra just nu. Jag har haft ett fullt fungerande ps2 under en lång period, ända tills några dagar sen när jag försökte få igång Megaman X7. Den verkade ju kunna läsa skivan (står "Playstation 2 disc" och allting när man ser den i bios/browser i början) och börjar mycket riktigt läsa... men den läser och läser och verkar aldrig komma någon vart. Jag tyckte jag hörde någonting, så jag höjde volymen som fan, men fattade att jag bara inbillat mig. Morsan skriker att det är mat så jag drar och börjar äta (glömmer mitt ps2 på). Typ en halvtimma senare hör jag de två första tonerna ur introlåten dåna ut från TVn. Jag springer dit och ser en stillbild (sänker även volymen), väntar typ 2-3 minuter men inget mer händer. Tar ut skivan, och så ser jag lite små sprickor i skivan (såna där små som inte brukar göra något, så jag vet inte om det är deras fel) och tänker att det är väl så att mitt Megaman X7 är skadat, svär och går iväg. Sen dess har jag spelat Baldur's Gate på ps2an och det har såklart funkat felfritt.
Men idag skulle jag testa Devil May Cry. Samma problem som med Megaman X7 hittades här, och även den här skivan har små repor i sig. Men alltså det låter lite otroligt att de här små reporna ska göra skivorna näst intill oläsliga, har sett MYCKET värre repor på skivor som funkar prima. Aja jag har nu dykt igenom nästan hela min samling ps2-spel och lite över hälften fungerar just så här dåligt - med andra ord egentligen inte alls (det är ju inte mänskligt att spela så här även om det kanske teoretiskt faktiskt går). Men vissa spel fungerar helt perfekt! Det är det som är det konstiga! Alla spel har alltid funkat perfekt, men nu har plötsligt över hälften bara mer eller mindre slutat funka.
Som sagt har min garanti gått ut, men jag känner inte för att köpa ett nytt ps2 direkt. Har hört att det finns rengörningsskivor och sånt tidigare av någon på gamefaqs (inte världens mest tillförlitliga källa), men jag vet inte om det skulle hjälpa. Någon som har någon aning om det är något jag kan ta hand om på egen hand eller borde jag kontakta något företag som tar hand om konsollreparation? Om ni har några tips som skulle kräva att jag lyfter av lådan så håll er inte från att säga dem, för eftersom min garanti redan gått ut är jag knappast rädd för att riva av garanti-märket och öppna upp. Tänker ju knappast införskaffa några nya spel när mitt ps2 är som det är, och Megaman X8 lär ju trilla in i europa om bara någon månad :\