Hej där, Denna tråd passar sig både i "Moderkortsforumet" och "OS-forumet" men jag lägger den här. Har haft och har fortfarande stora problem med att omformatera ifrån XP Home edition till Vista utlimate 64-bit. Har testat att bränna nya skivor och installera både ifrån BOOT och ifrån skrivbordet, dock inget har fungerat. Väntat i timtal utan att installationen fortsatt. Kan även nämna att jag har flashat mitt BIOS till senaste och uppdaterat mitt nuvarande system till SP3, och inte fungerar det ändå. Även testat med att köra med både 1,2 och tre minnesstickor.
Då jag nyligen inköpt mig 4gb i ram så vill jag ha Vista 64-bitsversionen såklart.
Moderkortet jag änväder är ett Striker II Formula, helt nytt och det mesta inne i BIOS är inställt som Default. Har en Seagate 320 GB med SATA-anslutning. Också testat att installara med en annan HDD, ingen skillnad tyvärr. Har också fått bekräftat att det ska fungera att köra Vista och Windows 7 med denna mammabräda.
Är det någon som har eller har haft samma problem som jag och som vet vad man ska ha för inställningar i BIOS för att det ska fungera? Har testat det mesta.. så tänkte att det kan vara något i BIOS som måste ändras.
Skriv gärna de inställningar som rör BOOT som ni har.
Min Spec: Striker II Formula, Intel Core Duo 2 E6600 @ 2.4 GHZ, Geforce 9800GT, NorthQ agg 550 W, 4 Gb ram Corsair.
MVH Jacob.