Hur använder man en Media server till PC?

Permalänk
Medlem

Hur använder man en Media server till PC?

Hur använder man Media server och en Windows dator som klient?

Har en NAS (Fractal Design Cluster BOX LAN) och i dess Web UI så finns det ett media server menyrad. Går man in där så står det xbox 360 media server, men jag hoppas att Microsoft varit smarta (och inte ond) så att det det som fungerar till xbox borde ju även fungera till Windows. Bland Media server inställningarna har jag valt vart jag har mina filmer och bilder viket är de ända inställningar jag kan göra där.
När sedan kör Windows media player 12 och går till Libary så är min NAS synlig med sitt namn och med "Media connect" till lagt efter namnet. Men när jag går in på den så finns det inte några bilder eller filmer på enhet. Tänkte först att media serven inte tycker om AVI filmer så jag testade att lägga till ett WMV film klipp men det fungerar fortfarande inte.

Jag sitter hemma med högfeber och mår allmänt dåligt så huvudet är inte 100% idag, så jag skulle därför behöva lite hjälp på hur man får det här att fungera.