Inlägg

Inlägg som bobonolla har skrivit i forumet
Av bobonolla
Skrivet av Tobitheo:

Lägger ett bud på 200kr plus frakt för din Zyxel ap

Noterat

Av bobonolla

Är just nu på tjänsteresa men tar tag i detta i morgon torsdag när jag kommer hem.

Av bobonolla
Skrivet av thesutex:

bjuder 400 för en Unifi AP , men med vissa förbehåll mest att jag kommer köra förbi Uppsala E4 på Torsdag rundt 14 tiden och skulle isåfall kunne hämta på vägen om det er nära E4, och du har möjlighjet ofc.

Noterat

Skrivet av Ulk_Upp:

Bjuder 400 + frakt för en AP AC Pro.

Noterat

Av bobonolla
Skrivet av Gorian:

Bjuder 300 + frakt för en Ubiquti AP

Släpper dem inte under 400.
—————

Skrivet av LinusNeuman:

Bjuder 400 + frakt för en Ubiquiti AP

Noterat.

Av bobonolla
Skrivet av Tobitheo:

Hmm det låter ju onekligen intressant. Måste bara kolla lite på vad det är för adapter osv då jag inte kan köra Poe här och se vad allt kostar

Letade igenom gömmorna och hittade en gammal netgear adapter. AP'n startar upp fint så den verkar funka. Kan skicka med den.

Av bobonolla
Skrivet av Tobitheo:

Hmm det låter ju onekligen intressant. Måste bara kolla lite på vad det är för adapter osv då jag inte kan köra Poe här och se vad allt kostar

Den vill ha 12v och max effekt är 6w så det borde bli en adapter på 12v med 0,5A.

Av bobonolla
Skrivet av sweisdapro:

1500 + frakt bjudet för Switch nr 5

Noterat.

Av bobonolla
Skrivet av Tobitheo:

Har idag en Zyxel nw5121-n.
Försökt hitta info men kalla mig noob. Är den Zyxel du har mycket bättre än den jag har idag?

Den jag säljer klarar 5ghz det verkar inte din göra. Om den är mycket bättre vet jag inte. Ubiquiti Ap’arna är dock mycket bättre.

Av bobonolla

Switchar och AP

Ska skala ner mitt nätverk. så säljer ett antal nätverksdetaljer.

Tre stycken AP AC Pro från ubiquiti inklusive POE-injektorer. Dessa är inte de senaste utan inköpta för ett antal år sedan men funkar perfekt.
Pris: 600kr styck eller eller bud.
------------------------------------
AccessPunkt:
ZyXEL NWA1123-AC
endast accespunkt. Ingen transformator eller liknande ingår. kan köras på POE
Pris: 250kr /Bud
-------------------
Switch 1.
Hp 1920-8G
Pris: 500kr/Bud
--------------------
Switch 2.
Tp-Link T1600G-28TS
Pris: 500kr / BUD
--------------------
Switch 3.
Netgear GS724T troligen v1
Pris: 400kr /Bud
--------------------
Switch 4.
TP-Link T1600G-28PS POE+ switch
Pris: 1200kr/bud
--------------------
Switch 5.
TP-Link TL-SG3424P POE switch
Pris: 1500kr /Bud
--------------------
Switch 6.
HP procurve 2824
Den här switchen fick jag av en annan medlem för några årsedan för att labba med så nu får den gå i arv. Har aldrig startat den så status är okänd.
Pris: gratis.

Bud på allt i tråden, utom på switch 6 som är gratis. Den kommer jag ej heller skicka utan hämtas i hos mig.

Kvitton finns troligen inte men eventuellt kan jag se om jag har något digitalt ordernummer etc.

Kan skicka men då vill jag ha betalning i förskott och köparen betalar frakt samt emballage. Några av switcharna väger rätt mycket så frakt för dem blir nog hög. Vidare kommer jag prioritera köpare som vill göra upp öga mot öga.

Läs hela annonsen här

Av bobonolla

Uppsala är en grym studentstad med ett undantag... Det är extremt svårt att få bostad. Lokalerna på UU är väldigt fina och moderna. Det var ett tag sedan jag pluggade men Ångströmslaboratoriet var då gigantiskt men nu ännu större vidare finns det flera olika campus runt om i staden. Men vad du än tänker välja så skulle jag råda dig att ställa dig i bostadskö omedelbart. Jag fick hoppa runt på 3:e handskontrakt första delen av termin ett, vilket fick mina studieresultat bli lidande.

Rent valmässigt skulle jag råda dig att söka ett program med mycket matte i år ett och sedan byta. För första året är det typ bara matematik och introkurser vad du än väljer. Därefter kommer du ändå välja fritt ut katalogen och du kommer behöva söka kurser varje år.

Av bobonolla
Av bobonolla

Nya processorn ser väldigt ren ut.. har du använt kylpasta, eller gjorde du rent den för bilden? Kolla även att alla minnen sitter ordentligt.

Av bobonolla

Ni måste prata med varandra. Jag kan rekommendera kommunal familjerådgivning. Där får man möjlighet att prata ut på en neutral plats med en moderator som kan styra era samtal i rätt riktning utan pajkastning. Var själv med min fru på familjerådgivning, första fråga var: ska ni göra slut på ett juste sätt eller vill ni fortsätta leva mdd varandra. Så oerhört befriande att få just den frågan ur världen. Vi har nu fått större förståelse för varandra och pratar innan det eskalerar för mycket. Visst det finns alltid diverse problem men den där första frågan från kuratorn gjorde att vi båda kände att det var värt att kämpa för.

Tror inte du ska ställa frågan dock utan den måste komma utifrån annars kan det tolkas fel. Mitt råd är dock att kontakta familjerådgivning.

Av bobonolla

Annonsen är avslutad

Av bobonolla

Alla bud noterade. Avslutar nu budgivningen och kommer kontakta vinnaren på PM

Av bobonolla

Alla bud noterade. Tänkte avbryta budgivningen ikväll men jobbet Ringde in mig, så budgivningen får pågå till i morgon kl 12

Av bobonolla

KFA2 3070 ej LHR

Geforce 3070 ej LHR

Inköpt på netonnet mars 2021.
Digitalt kvitto och originalkartong finns.

Startbud 6500
hämtas med fördel, kan skickas men då vill jag ha förskottsbetalning via swish. Fraktkostnad tillkommer.

Läs hela annonsen här

Av bobonolla
Skrivet av jika:

Precis vad jag också tänker. Blev förvånad över att man anser att RDP är "standardlösningen" när den endast borde vara tillämpningsbar i enstaka fall. Eller jobbar folk inte hemifrån med känsliga uppgifter alls?

Sorry för lite OT. Jag ställer mig dock också i ledet av personer som söker en vettig KVM-switch som stöder flera skärmar (minst 2x1440p, helst 3). För mig är det inget alternativ att byta ingångskälla på skärmarna.

Den jag länkade funkar klockrent med två skärmar 4k till två datorer. Finns även med displayport men jag kör med dp->hdmi dongel.

https://tesmart.de/collections/dual-monitor-kvm-switch/produc...

Av bobonolla

Jag köpte mig en dual-kvm från tesmart https://tesmart.de/
Funkar klockrent och för mig var fjärrskrivbord inget alternativ av säkerhetsskäl. in setup är två datorer till två skärmar. vill jag kan jag ha en dator per skärm alternativt växla dem eller två skärmar per dator. rekommenderas även om den kostade en halv arm. Snabb leverans också från tyskland.

Av bobonolla

Ok… jag har nog sett lite för mycket scifi i mina dagar