@nemeboll
Är det originalkylare på processorn och 1600mhz low-profile minnen?
Sen vad exakt är det för Be-quiet agg.
Funkar allt som det ska utan defekter och vad tror du frakten skulle gå på?
Allt fungerar perfekt anledning till att jag säljer är för att jag kommer använda min server som mediacenter så fick uppgradera cpu/mobo och då blev det ett fullt bygge istället.
Är ingen orginal kylare utan jag beställde en från tyskland kommer ej ihåg märket men är extremt tyst. Just nu sitter jag på jobbet men kollar upp övrig info tills imorgon.
Jag har precis samma problem som du och använder också Asus p5kr. Verkar vara så att det kortet inte gillar windows ajja vista funkar för mig så jag får väll vara glad för det.
Jag har enbart en SATA hdd i burken och det är inte någon direkt strul me den, men tror det har att göra med mitt moderkort eftersom min polare har precis samma problem med att han inte kan installera XP.
Har testat att formatera hela hdd´n ett flertal ggr riktigt mysko
Jag har ett litet men jobbigt problem eftersom jag inte är någon "fan" av windows vista ännu.
Jag kan installera vista 32/64bits utan probs men så fort jag försöker lägga in xp får jag bluescreen när datorn försöker ladda installationen i DoS ofc.
har försökt med ett flertal skivor samt läsare och inget har gett någon annan effekt än bluescreen :/
------------------
Har även ett annat problem med mitt trådlösa nätverk hemma, jag kan surfa i full hastighet etc. Men jag kan inte ladda ner via det trådlösa ( har en D-link DGL-4300) har även har prövat ett flertal datorer stationära som bärbara.
--
Hårdvara.
intel quad 2.6ghz
3gb 800mhz ram
500gb hdd
ati x1950gtx
Asus p5kr moderkort <-- tror den är boven till att jag inte kan installera XP.
Polaren har samma moderkort och har precis samma problem.
--
Om någon med mer kunskaper inom dessa områden kan hjälpa mig uppskattar jag det.