Inlägg

Inlägg som Wooshen har skrivit i forumet
Av Wooshen

Aftermarket kylning till Gainwards GTX 460

Hej kära sweclockare!

Råkade av misstag stoppa in fingret i fläkten på mitt grafikkort,Gainward GeForce GTX 460 1GB PhysX CUDA (http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=602777#extra), och råkade därmed bryta av en av "vingarna" i fläkten.
Letar nu efter en bra kylare att byta till istället för originalet som sitter på då jag nyligen till chassi och vill ha det lite tystare.

Alla tips uppskattas, men vill helst inte hålla på med vattenkylning

Mvh,
Pelle

Av Wooshen

Nice Då finns det ju fortfarande hopp!

Av Wooshen
Citat:

Ursprungligen inskrivet av roxarn
Under 500 = HD3850. Under 800 = HD4670. Under 1000 = 9600GT. Under 1300 = HD4850. Observera att 3850 och 4670 har likvärdig prestanda, bara att 4670 är nyare, drar mindre ström, bättre stöd för HD material samt är svalare.

Betyder detta att 9600 GTn är snäppet vassare?
Var också inne och kikade lite på pricerunner, såg då att 9600GTn hade ett PCI-E 2.0 gränssnitt. Betyder detta att jag måste byta moderkort om jag ska byta upp mig?

Av Wooshen

X1900XT skall bytas ut..

Och jag vill byta ut detta mot ett kort med liknande prestanda. Gärna lite bättre. Problemet med detta är att jag inte längre har någon större koll vilka kort som är bra osv.
Priset på det nya kortet ska naturligtvis ligga så lågt som möjligt. Länkar till nätbutiker som säljer kortet är också trevligt.

//MVH
Wooshen