Missa inte Amazon Prime Deal Days!

Inlägg

Inlägg som Thunderlump har skrivit i forumet
Av Thunderlump

Asus TUF 3080 OC 10 Gb

Hej.

Säljer av mitt 3080 efter uppgradering.
Köpt begagnat här på SweClockers;
https://www.sweclockers.com/marknad/225804-asus-turf-3080-10g...

Fungerat felfritt i min ägo.
Corsair sleeved typ 4 kabel för PCIe x 2, ingår, använt med mitt Corsair RM850x.

Finns att hämta i Skaraborgstrakten, kan mötas i Skövde eller Jönköping.

Lokala köpare där frakt inte behövs föredras, men kan skickas, köparen står då för frakt.

Förbehåller mig rätten att sälja till vem jag vill etc...

Läs hela annonsen här

Av Thunderlump

Annonsen är avslutad

Av Thunderlump

Rensning vattenkylning, 360 rad, pump/res, fläktar, cpu-block m.m.

Efter många år med custom loop har jag nu gått över till luftkylare när jag gick från Intel till AMD.
Har därför rensat och säljer av allt jag har och hade till vattenkylningen plus lite andra saker.
Det mesta är köpt begagnat här på Sweclockers och har några år på nacken, vad jag kan se är det mesta införskaffat sommaren 2019.
Suttit på en 10850k och fungerat felfritt. Bytt vätska två gånger under tiden loopen använts.

Från vänster till höger från foto 1;
3 st Noctua AF-25, köpta 2019-11-11 på Inet, det som syns medföljer, inga fläktskruvar etc. Sitter slutande gummipackning på baksidan.
360 rad, 60mm tjock, LC solution EK coolstream XE, köpt begagnad på Sweclock 2019, fungerat felfritt, inga läckage vad jag märkt, men kan behöva lite uppfräschning i form av färg, vissa repor syns. 10 skruvar för montering av fläktar medföljger (saknas alltså två om man ska ha fyra skruvar till varje fläkt, jag har haft en fäst med endast två).
Lian Li, uni fan SL V2, köpt för dryga två månader sen på Inet, fungerade inte till mina fläktar, skickas med kostnadsrfritt.
EK - Velocity Copper+Acetal Intel, som sagt suttit på en 10850K, socket 1200, oklart hur den passar till nyare Intel, inga AMD-mounts med vad jag vet, fick klippa till gummipackning till baksidan av mobo för att passa, men en oklippt medföljer.
https://www.ekwb.com/shop/ek-velocity-copper-acetal
EK-XRES 140 Revo D5 PWM (incl. pump), fungerat felfritt och inga missljud, följer även med en större reservoar, 200mm.
Fästen för pump/res på radiatorn, vanligt EK 120mm samt hemmabygge för att få den långa reservoaren att passa på radiatorn.
https://www.ekwb.com/shop/ek-xres-140-revo-d5-pwm-incl-pump
EK-Supremecy EVO cpu-block, användes innan velocity.
Div anslutningar, extenders, vinklade, ball-valve, etc, använt 10/16 slang, t.ex.
https://www.inet.se/produkt/5331328/ek-acf-fitting-10-16mm-sv...

Foto 2
Div tillbehör
Slängklämmor, extensions.
Mounts
Antivibration till pump.
Res.hållare.
Testsladd till pump.
m.m.

Säljes INTE i delar, önskar sälja allt på ett bräde samt föredrar att inte behöva skicka.
Finns att hämta i Skövde trakten. Kan köras till Örebro, Borås eller Jönköping för lite bränslepengar.

Startbud: 1000 kr.

Förbehåller mig rätten att sälja till vem jag vill etc.

Läs hela annonsen här

Av Thunderlump

Annonsen är avslutad

Av Thunderlump

Dator inköpt. Annonsen avslutas.

Av Thunderlump

Köpes dator, alt mobo, cpu, kylare och minnen

På jakt efter en dator till ett kusinbarn, antingen; mobo, cpu, kylare och minnen eller en komplett dator. Inget high-end, tänker mig runt 3-5k och gärna i Skaraborgstrakten.

Läs hela annonsen här

Av Thunderlump

Clearat Cmos, försöker installera om windows 11, allt som sirap

Hej.
Igår lade datorn bara av, efter detta boota den inte, efter några försök med att byta sataplatser, kolla minnen, rensa cmos så kom jag in i bios men kan fortfarande inte boota datorn helt.
Bara hänger sig.
Har nu fixat ett W 11 och en färsk ssd för operativsystemet men allt är som sirap.
Tar flera minuter att bara komma in i bios.
För att inte tala om hur länge det tar att komma igång med windowsinstallationen, som just nu bara tuggar utan att ha startat.

10850k
Asus Z-490-f
Corsair vengannce pro 3200mhz ddr4
Asus 3080 tuf oc
Corsair RM850x

Är det mobo som gett sig eller varför är hela systemet segt?

Tack på förhand för all eventuell hjälp.

Av Thunderlump

Hej.
Köper det för senaste begärda priset, 6399kr. Måste dock skickas.

Av Thunderlump

Slog även till själv på denna under black friday, är svag för riktigt bra kap, vilket det förhoppningsvis blir.
Sitter idag på en AoC 31.5" VA, curved, 144hz, 1 ms, freesync etc.
Inte upplevt några direkta fel som smearing eller ghosting, men samtidigt inte haft något konkret att jämföra mot.
Kan även jag återkoppla senare när man testat den lite närmare.
Är mest nervös för att gå från curved till platt

Av Thunderlump

Produkt: WD black sn750 1tb m2 nvme ssd
Länk: https://www.komplett.se/product/1121774/datorutrustning/lagri...
Kategori: Lagring
Prisjakt: https://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=5034285
Pris: 1 325kr

Av Thunderlump

Satt ju även jag o tänkte nypa ett 3070 i natt/imorgon, meeeeen nu börjar man vackla...

Den stora frågan för mig dock, som sitter på en 10600k och är väldigt nöjd och har heller inga planer på att byta på väldigt lång sikt, vad "Smart access" kommer att bidra/bromsa etc. etc.
Känns ju surt om man nu för första gången ska gå över till AMD och sitter ändå på Intel cpu, men AMD börjar smyga in produkter som ska "linka" med varandra, rent spontant känns ju ett 3070 tryggare för mig iaf.

Av Thunderlump

Köpes; 1660S, 1660Ti, 2060, 1070, RX 5600 XT

Halloj.

Har en polare som är på jakt efter ett nytt grafikkort som jag nu hjälper med att leta efter ett begagnat.

Hans önskelista;
1. 1660 Super
2. 1660Ti
3. 2060
4. 1070
5. RX 5600 XT

Kom med prisförslag samt följande information;

1. Kortets skick.
2. Hur gammalt är kortet och finns det garanti kvar.
3. Har det varit överklockat utöver fabriksOC, såfall hur mycket.
4. Annan information så som defekter etc.
5. Önskat pris

Vore önskvärt om det fanns i Skaraborgstrakten för avhämtning men går även bra att det skickas.

Tack på förhand.

Läs hela annonsen här

Av Thunderlump

EK - Velocity Copper+Acetal Inte

Bjuder 350 kr + frakt

Av Thunderlump
Skrivet av ronz:

Ja 1.4 känns ju väldigt högt för 5ghz. Vad kör du med för inställningar i bios?
Har tyvärr inte något bra svar på din andra fråga. Jag tror inte detta ska påverka hur mycket volt du behöver till processorn. Men att köra alla pins hjälper nog med att avlasta strömförsörjningen ut på fler kanaler. Kanske?

Körde enligt den tidigare mycket bra guiden!
Gamers Nexus säger ju iof att den behöver 1.380- 1.430 tror jag, dock för 5.1ghz, så kanske inte är helt ute och cyklar. Den går aldrig över 75c så borde ju vara lugnt, men samtidigt känns volten lite häftig.

Av Thunderlump
Skrivet av ronz:

De vanligaste inställningar att ändra är detta har jag kommit fram till. Allt annat på Auto eller orört. Någon får gärna rätt mig om något är fel

Under fliken AI Tweaker
AI Overclock Tuner: XMP II (så att dina minnen körs i standard XMP profil)
Asus MultiCore Enhancement: Disable - Enforce All Limits (ger dig mer kontroll om vilka inställningar som ändras och är aktiverade)
SVID Behavior: Best-Case Scenario (Behåller Vcore på mer rimlig nivå för att underlätta Manual/Adaptive Vcore inställningar)
AVX Instructions Core Ratio: 0 till -2 (Sänker hastigheten under AVX load/stress om du får instabilitet. Jag kör 0)
CPU Core Ratio: Sync All Cores (För att synca alla cores till samma hastighet under Turbo)
All-Core Ratio Limit: 50-53 (Alternativt ännu högre om man vill klocka mer. Eller lägre för att underklocka. Detta är din hastighet i Turbo mode. Tex så är 50 = 5000mhz)
CPU CVID Support: Disabled (Enable om du vill köra Adaptive Vcore)
CPU Core/Cache Voltage: Manual Mode eller Adaptive Mode. (Börja med Manual för att prova dig fram. 1.275 eller 1.280 verkar vara en bra startpunkt. Öka sedan med 0.05 vid instabiltet. Eller minska för att hitta lägsta möjliga vid önskad överklockningsfrekvens.
Om du sedan vill gå över till Adaptive Mode sätter du Additional Turbo Mode CPU Core Voltage till ditt önskade värde. Tex 1.275. Sedan måste du använda Offset Voltage för att nå den faktiska Vcore du önskar. Jag har satt adaptive på 1.275 med Negativ Offset på 0.050. Då når jag ganska exakt 1.275 i Turbo Load. Hoppas du förstår)

Sedan under DIGI+ VRM Menyn dessa inställningar;
CPU Load-line Calibration: Vanligast är Level 5-7. (Jag kör Level 6 som känns bra. Googla om du vill lära dig mer om detta. Förvirrande ämne)
Synch ACDC Loadline with VRM Loadline: Enabled
CPU Current Capability: 170% (max)

Sedan under Internal CPU Power Management menyn;
CPU Core/Cache Current Limit Max: 255.75 (max)
Long Duration Package Power Limit: 4095 (max)
Package Power Time Window: 448 (max)
Short Duration Package Power Limit: 4095 (max)
Ovanstående 5 inställningar är så att processorn "låser upp strömbudgeten" och tillåter Turbo under hela belastningsperioden
IA AC Load Line: 0.01 (endast om du kör Adaptive Vcore, då är det ett måste)
IA DC Load Line: 0.01 (endast om du kör Adaptive Vcore, då är det ett måste)

Jag är absolut ingen expert på ämnet men hoppas detta hjälper

Bugar o bockar för detta! Precis vad jag letat efter!
Sitter och försöker pressa min 10600k men får bumpa volten till 1.4 för att den ska vara stabil med 5ghz...
Några tips kring detta? Eller är det så att i5an behöver mer kräm för att orka?
Sen kanske en ytterst dum fråga, har för tillfället endast 8 pin i moderkortet för processorn, finns en 4 pin jag inte kopplat in ännu,kan detta göra skillnad?

Av Thunderlump

Köpes MSI GeForce GTX 1080 Ti Gaming X vattenblock

Kan hämtas i Skaraborgstrakten, annars villig och betala frakt om jag får ett bra pris.

Läs hela annonsen här

Av Thunderlump

*3 st Noctua NF A12x25 120mm PWM - Bud från 100 kr st
Budar 350kr. Kan mötas i Skövde.

Skickades från m.sweclockers.com

Av Thunderlump

Tips under BF; värt att uppgradera 4790k (4.8ghz) till 3700x

Som rubriken lyder, såg att komplett hade rea på ett uppgraderingspaket :
https://www.komplett.se/product/1134124/datorutrustning/dator...

Frågan är ju om det är värt uppgraderingen, läst delade turer, är mest för spelande, kör BL 3 o war thunder för det mesta, 1440p, 144hz med ett 1080 ti.
Märker på senare tid att cpun får kämpa rätt bra, främst i naval wt och när det är full rulle i BL 3.

Tacksam för alla svar man kan få!

Av Thunderlump

Pm

Skickades från m.sweclockers.com

Av Thunderlump

9 x Bitspower G1/4 kompressions fittings 16/10 mm
1 x EK AF Angled 90 G1/4 Nickel
EKWB EK ZMT Black 9.5/15.9mm Tube 3m

Tar tillbaka bud då flera budar på hela paketet

Skickades från m.sweclockers.com