En sista fundering . Kanske låter löjligt detta men detta är något som jag faktiskt oroar mig för . Jag är född och uppvuxen här i Sverige, men kommer ursprungligen från Turkiet. Har ingen brytning alls, och jag har Svenskt namn samt efternamn.
Men nu till dilemmat Jag har alltid en rädsla över hur arbetsgivaren skulle reagera om han blev chockerad över mitt utseende, för att jag ser "utländsk" ut (skägg osv,). Jag baserar detta på att vi trots allt har många i Sverige som kanske inte skulle vilja anställa någon med utländsk härkomst.
Med andra ord, jag vill inte komma till en intervju där arbetsgivaren förväntar sig en Svensk, men istället möter en lite ljusbrun kille. Jag vet att detta kanske låter löjligt, men vad tycker ni om detta? Borde jag ha med en bild i brevet, eller borde jag förvänta mig att de redan vet detta med tanke på att jag skrivit Svenska, Turkiska, Arabiska, Engelska i mitt CV?