Inlägg
@Hurtigbullen: Varför är det för tidigt att dra slutsatser? Verkligheten går ej att förneka, vi har otaligt högre dödstal än våra grannländer och proportionerligt högre än de flesta andra länder som har drabbats av Covid-19.
Vilken verklighet menar du att jag skulle förneka?
Sveriges dödstal är ytterst beklämmande och betydligt högre än i våra grannländer, men slutsatsen att en nedstängning skulle ha fungerat bättre ser jag inte att det finns några starka belägg för i nuläget. Finland har lyckats bra med att pressa tillbaka smittspridningen, något som vi inte lyckats med i Sverige. Betyder det att en nedstängning hade lyckats bättre i Sverige? Det är vad jag tror att du menar, men vad baserar du i så fall den slutsatsen på?
Jag menar nog snarare på att Sverige och Finland hade, och har, olika förutsättningar. Nedstängningen har fungerat i Finland, men det betyder inte att en strategi likt Sveriges hade misslyckats i Finland. Min poäng är att det inte finns tillräckligt med underlag för att dra några slutsatser om det än.
Sen ska man ha klart för sig att pandemin är långt ifrån över, varken i norden eller någon annanstans. Min gissning är att vi som allra minst har 6 månader kvar att hantera (absolut kortaste tiden tills ett vaccin kan vara tillhanda). Hur ska vi och våra grannländer hantera den tiden? Tror du att Finland, Danmark, mfl kommer att hålla det mesta stängt (inklusive gränserna) under en så lång tid? Hur tror du dödstalen kommer att se ut i våra grannländer om 6 månader om dom öppnar nu?
Jag hoppas vi i norden lär oss av varandras misstag och att våra grannländer lyckas skydda sina äldre nu när dom öppnar upp. Lyckas dom med det och lyckas hålla smittan tillbaka medan dom öppnar upp så kommer dom nog att lyckats bättre än Sverige, vilket vore fantastiskt bra! Men jag är rädd att om vaccin (eller effektiv behandling) dröjer mer än 6-9 månader så kommer resultaten bli ganska lika i de nordiska länderna.
Vad exakt är det vi skall vänta ut, att fler dör?
Vad exakt är det du vill att vi ska göra? Stänga ner Sverige helt i nuläget?
Jag vill att man väntar med att dra slutsatser om rätt och fel tills man har belägg för sina påståenden. Det är inte detsamma som att man inte kan göra eller förändra saker under resans gång.
Nej @Frispel och @Hurtigbullen. Det är varken halmdocka, revisionism eller en annan fas. Tröttsamma ni är (och väldigt förutsägbara). Haha.
Finns svart på vitt att ni har fel. Ni kan argumentera hur mycket ni vill.
Sist jag läste nåt om corona här så hade vi en smittspridning på 0,8 per nytt fall.
Jag har inte påstått att Sveriges strategi är "förträfflig", det är du som påstår att jag gjort det! Sen har du aldrig frågat vad jag eller någon annan forummedlem håller på med i denna tråd, utan det är något som du återigen påstår att du gjort. Skärp till dig!
Ock exakt vad är det du menar på att vi har fel om och var har du "svart på vitt" om det?
Ping @plunn @lorgix @KalBumling @josi @Hurtigbullen som tyckte att Sveriges strategi var förträfflig för ca. 10 veckor sedan när jag frågade vad ni håller på med och speciellt @Frispel som menade att Finlands fördubblingar sker raskare än för både Sverige och Danmark (vilket förvisso kan ändra sig) och om det håller i sig så kommer Finland så småningom gå om Sverige och sist och slutligen @Jumpcut som skulle lägga en reminder i sin kalender och kolla hur det ser ut om 12 veckor.
Det har förvisso bara gått 10 veckor nu men hur gick det? Finland kanske fortfarande bara är i en annan fas?
Sverige: 54562 fall och 5041 dödsfall
Finland: 7117 fall och 326 dödsfall
Halmdocka och revisionistisk historieskrivning?
Meningsutbytet mellan dig och mig var typ:
Du: Många döda i Sverige, få döda i Finland
Jag: Dra inte för stora stora växlar på Finlands siffror än
Om det finns mer meningsutbyte så har det i så fall modererats.
Jag tämligen säker på att jag aldrig har beskrivit strategin som "förträfflig" och jag kan inte se någon fråga om "vad ni håller på med", varken till mig eller någon annan forummedlem. Jag anser att Sveriges strategi är rimlig, men givetvis finns det saker som borde gjorts bättre och vi har misslyckats med att skydda dom äldre.
Till sist, du frågar "hur gick det?" Jag vill nog mena på på att det är för tidigt att säga än så länge, men om vi bara ser till dödsfall så ser det just nu ut som att Finland klarat sig betydligt bättre. Om det sen beror på nedstängning, bättre smittspårning, bättre förutsättningar eller helt enkelt tur vet jag inte. Fast man ska ha klart för sig att detta är långt ifrån över. Det ska bli intressant att se hur det går för länderna som öppnar upp nu.
@anon257891: Normalt är väl att man bedömer patienter individuellt efter insjuknande och beslutar om åtgärder och då kanske tillsammans med patienten och inte i förväg planerar vilken vård patienten ska få om denne insjuknar och dessutom utan att ta hänsyn till berörd persons åsikt och utan att informera densamme?
Om jag förstår videon rätt så påstås det just det senare som skett i stor skala, vilket jag nog tycker är lite upprörande om det är sant.
Dr. John Campbell intervjuar den svenska läkaren Dr. Tallinger: Dr. Tallinger reports from Sweden
Jag är lite förvånad över att ingen annan tagit upp denna i tråden än. Jon Tallinger driver någon form av initiativ om "Syrgas för alla". I videon menar han (om jag fattar det rätt) att alla(?) äldre redan vårdplanerats, dvs i de flesta fall beslutats om att de inte ska få någon annan vård annat än morfin i väntan på att dö och inte ska skickas in till sjukhus.
En väldigt dyster bild målas upp och jag har ärligt talat inte tagit mig igenom videon utan att skumma genom bitar för den är rätt jobbig (mao kan jag ju ha fått saker om bakfoten). Det pratas om bevis, men länken går till en FB sida som är otroligt rörig. Jag hittar inga faktiska bevis. Jag hoppas att någon annan kanske orkar ta sig igenom videon och hittar något.
Jag förstår ditt argument att det nödvändigtvis inte är regeringen som skall kritiseras här i alla lägen, men de är ändå den yttersta ledningen för vårat land. Att kommunen skall hantera äldreomsorgen är jag medveten om, lika medveten om är jag att kommunen i princip alltid saknar pengar och därmed någon medicinsk kompetens, har själv arbetat inom hemtjänsten, det var över åtta år sedan och redan då var resurs-,personal- och kompetensbrist uppenbar. Därför menar jag att de i synnerhet i kriser som denna behöver hjälp, de klarar det inte på egen hand. Samma sak med regionerna och testningen, många regioner har talat på brist på tydliga direktiv som orsak. Det blir ju löjligt när Hallengren och regionerna står och skyller på varandra om varför inte saker fungerar. Att kapaciteten inte kunnat etableras tidigare är ju ett aber, det måste i kriser som denna gå att mobilisera resurser och logistik snabbare, för brist på laboratorier, personal eller PCR-kit har det inte varit. Det blir ändå i slutändan Lena Hallengrens ansvar, om vi inte kan kräva regeringen på ansvar när vårat samhälle inte fungerar under kris vem ska vi då hålla till svars?
Läkemedelsupphandlingen var det exakt samma sak, det tog för lång tid innan regeringen tog tummen ur och tog ansvar att organisera regionerna tillsammans för större upphandlingar.
Man har hela tiden hävdat att det funnits tillgängliga intensivvårdsplatser men då vill man ju inte nämna alla de rapporter som kommer från människor som avlidit utan att blivit erbjudna intensivvård, inte ens blivit testade. Det kom flera rapporter redan i April om folk som bara ombedes stanna hemma och sedan dör i hemmet. Att man inte hade så god kunskap om symptombilden vid detta tillfälle är såklart förlåtande, men inte det faktum att det hade kunnat förhindrats om individen testats.
Det blir svårt för ett land i kris att verka effektivt när allt är decentraliserat och tydligt ledarskap saknas. Även om jag normalt är väldigt liberal i min politiska hållning och ogillar sådan auktoritär lagstiftning kan jag inte låta bli att i situationer som dessa se allmännyttan i någon form av lagstiftning för undantagstillstånd för att möjliggöra effektiv beslutsfattning
I Sverige har vi ju ett regionalt och kommunalt självstyre. Under resans gång har man lagt över ansvar för medicinska beredskapslager och upphandling av medicinsk utrustning (och kanske även läkemedel) på regionerna och ansvaret för äldrevården (inklusive hemtjänst) ligger på kommunerna. Grundtanken är nog god, att man på lokal nivå själv ska kunna styra hur man vill göra, men i praktiken är det nog så att man i många kommuner håller sig till lägsta möjlig nivå och pressar kostnaderna på alla möjliga sätt.
Sen har socialstyrelsen och FHM genom åren kommit med rapporter om att detta inte fungerar, t.ex. regionerna gör inte det som krävs, utan dom ignorerar i princip sin skyldighet att hålla beredskapslager. Ett annat exempel är att ansvarsfördelningen inte fungerar; kommunerna ska sköta äldrevården, men får inte anställa medicinsk personal, så om man vill ha sköterskor eller läkare på äldreboenden så får man alltså inte anställa sådana, utan det ska regionerna göra.
Min poäng här är att när du ställer frågan "Det blir ändå i slutändan Lena Hallengrens ansvar, om vi inte kan kräva regeringen på ansvar när vårat samhälle inte fungerar under kris vem ska vi då hålla till svars?", så är svaret; våra politiker! För skicket på hur vård och äldrevård och beredskap fungerar är ett resultat av en politisk lekstuga som pågått i många år och inget parti har mig veterligt försökt ta tag i detta. Att hålla nuvarande regeringen ansvarig för beslut som tagits av tidigare regeringar tycker jag inte är rimligt.
Personligen anser jag att de flesta partier och politiker bär ett ansvar i detta. SD som parti kan anses vara "oskyldiga", men samtidigt tror jag att en del av deras politiker var aktiva i andra partier när dessa beslut togs, så på politikernivå finns det nog en del ansvar att utkräva även inom SD.
Vidare anser jag också att det kanske är dags att flytta en del verksamheter tillbaka in i statlig regi. T.ex. kanske upphandling av medicinsk utrustning, läkemedel samt äldrevård.
Sen har du helt klart en poäng i att vi ska utkräva ett ansvar av den sittande regeringen och, utan att ha något konkret exempel, så är jag säker på att det finns saker som skötts både bra och dåligt, men jag tror att det är lite för tidigt att utvärdera detta.
Jag hoppas på någon trovärdig samhällsdokumentär som visar på hur vi kommit till nuläget i vår beredskap, vård och äldrevård och vem som beslutade vad och vad det ledde till, om inte annat för att det vore intressant att se hur olika beslut påverkat.
Åter tar inte individen sitt ansvar, vilket inte är FHM’s fel.
Men det står ju inget om att de smittade inte tog sitt ansvar. Det stod ju att dom sattes i hemkarantän, även om den var frivillig. Finns det något belägg för att dessa sedan struntade i karantänen och begav sig ut och smittade andra?
Jag tycke det verkar mer som att en del personer hänger upp sig på att det här med frivillighet; typ frivilligt=dåligt, tvingande=bra.
Lyssna på allt hon säger. Hon förklarar det hela mycket bra och jag håller med om nästan allt. Starkt av henne att gå ut med sanningen.
Jodå jag har lyssnat på det. Sanningen är att hon inte uttryckte sig så i partiledardebatten utan där istället valde att använda ett uttryck som innebär att hon menade att det fanns en illvilja. Om hon istället hade uttryckt sig som hon gör i intervjun så hade hon inte behövt idka skadekontroll.
Här förklarar Ebba Busch sitt uttalande om att regeringen med berått mod tillåtit en stor smittspridning.Ebba Busch om coronastrategin: ”Tillämpningen har varit usel”
Hon tycker att det är att "övertolka" om man såg någon form anklagelse om illvilja. Hon likställer uttrycket "med berått mod" med uttrycket "med öppna ögon". Antingen så har hon svårt med svenska språket, eller så idkar hon skadekontroll efter ett klavertramp.
Vad alla troende än säger så går det inte att komma ifrån att strategin fhm har kört har misslyckats. Beviset ligger i dödstalen och det ska bli intressant att se framtida utvärdering av det hela, det måste dock va en utomstående och oberoende granskningsnämnd.
Väldigt låg argumentationsteknik du kör med när du kommer med tillmälen som "Vad alla troende ...". Det är trollnivå på den.
Det finns finns inget i dödstalen som bevisar att strategin har misslyckats. Du utgår från att FHMs strategi är fel och att någon annan strategi (antagligen full nedstängning) hade lyckats bättre. Det finns dock inget som i dagsläget påvisar att en sån strategi skulle ha lyckats bättre. Vi kunde lika gärna fått in smittan på äldreboenden vid en full nedstängning, med precis samma resultat, men då hade vi också fått alla negativa konsekvenser av en full nedstängning också; knappast någon lyckad lösning i så fall.
Vad det gäller en framtida granskning så är den ju meningslös om man redan på förhand har bestämt sig för vad som är "rätt". Om man inte är beredd att acceptera ett slutsats som går stick i stäv med det man tror är rätt så är granskningen bara ett stor slöseri med skattemedel. Är du beredd att acceptera en granskning som kommer fram till att strategin funkade rätt bra men vi misslyckades med äldrevården, eller är det fel på granskningen då?
Vad har det med saken att göra? Det var inte KD som med berått mod valde att låta viruset sprida sig.
Jo, det kan man väl i så fall påstå. Ebba insinuerar ju att hon visste det var fel redan då och i så fall höll hon "med berått mod" käft om det.
Sen är det ju äldrevården och regionerna som misslyckats. FHM har vid upprepade tillfällen rapporterat om att äldrevården fungerar dåligt och att regionerna inte har tar sitt ansvar och bygger upp beredskapslager. I Stockholm avskaffade det borgerliga styret då "med berått mod" helt regionens beredskapslager och sen är det Ebbas partikollegor som "med berått mod" styrt äldrevården till ett sånt dåligt skick att så många dött.
Det finns med andra ord en hel del ansvar på flera nivåer och man kanske ska låta bli att använda uttryck som "med berått mod", speciellt om man är KDs partiledare och i åratal varit med och styrt och ställt både i äldrevården i den mest drabbade kommunen och sjukvården i den mest drabbade regionen och dessutom då inte tagit till sig kritik om just brister äldrevård och sjukvård.
Förlåt, men... 😁 (min fetning)
Ja, jag såg det med, det var smått komiskt Jag hoppas det var en felskrivning.
Då är jag lika tokig som Ebba Busch
Ebba Busch: ”Sverige har med berått mod tillåtit en stor smittspridning”
Ebba är ju inte speciellt trovärdig. Hon vill gärna peka finger åt regeringen, men glömmer att ansvaret för äldrevården ligger på kommunerna. Stockholm är en av kommunerna som ignorerat FHMs rapporter om brister, gissa vilket parti som styrt och ställt över äldrevården i Stockholm under en ganska lång tid. Sen kan jag inte minnas att hon stod på barrikaderna i februari och krävde att Arlanda skulle stängas. Så ja, det hon säger låter rätt tokigt det med.
Så här långt är dom flesta överens om att vår usla regering samt fhm har misslyckats med sin strategi. Man måste kunna utvärdera under tiden och inte bara skjuta upp det på framtiden.
Vilka flesta talar du om? Det låter för mig som att du ser det du vill se.
Tycker du inte att det är ett misslyckande att vi har nästan 5000 döda människor? Låter man ett virus sprida sig i befolkningen så kan det ju knappast komma som en överraskning för fhm. Man hade på sig influensaglasögon från början och trodde att det skulle sprida sig jämt över befolkningen, man satsade allt på flockimmunitet fastän man inte sa att så var fallet.
Att 5000 personer dött är mycket beklagligt och är ett misslyckande i sig. Men resten du skriver; inser du inte hur tokigt det låter när du anklagar FHM för att ha låtit något sprida sig och "man satsade allt på flockimmunitet". Man har försökt minimera spridningen och med insikten om att man inte kan stoppa den och flockimmunitet är slutprodukten av smittspridningen, inte ett mål i sig.
Björn Olsen varnade för att det inte spreds som ett influensa virus utan i kluster, dock valde man att ha skygglappar på och köra sitt race.
Du får det att låta som om han varnat för detta sen pandemin började. Du får gärna komma med en källa på detta. Det tidigaste jag hittar om hans varningar för klusterspridning är från kring den 5 maj, dvs 6-8 veckor in i pandemin här i Sverige.
Jag tycker inte det är orimligt att man stänger gränsen då smittspridningen är betydligt större i Sverige. För mig är det något oklart vilken effekt gränsstängning egentligen har. Jag vet att Tegnell var ute tidigt och sa att det bara är symbolpolitik, men samtidigt har FHM trott att corona sprids som influensa, vilket det inte verkar göra. Så frågan är hur effektiv gränsstängning är mot corona specifikt och jag vet inte om vi vet det idag.
Den större smittspridningen handlar ju främst om Stockholm och några andra delar av landet. Skåne har lägre smittspridning än Köpenhamn och gränsen har hela tiden varit öppen för de som arbetspendlar, hantverkare, yrkestrafik och de som bor i Danmark. De enda som inte får åka in i Danmark från Sverige är turister och de som vill handla.
Hur många svenskar tror du vill turista eller handla i Danmark under pandemin när Danmark varit stängt? Den andelen resenärer lär vara försvinnande liten. Däremot har det varit gott om danskar som besökt Sverige på sista tiden. Så för min del är jag övertygad att effekten av stängningen är försumbar eftersom den grupp man i praktiken har hållit ute ändå inte skulle åkt i någon större omfattning.
Sen var ju danska motsvarigheten till FHM tidigt ute och påpekade att gränsstängningen inte var på deras begäran utan något som skedde på danska regeringens egna initiativ. Det har tom var en del kritik mot Mette i danska tidningar eftersom hon inte har velat redovisa vem som rådde regeringen att stänga gränserna.
Man ska absolut vara försiktig med att dra långtgående slutsatser för tidigt. Dock tycker jag ändå att man ska försöka utvärdera hur det går när pandemin väl pågår och i synnerhet relativt våra grannländer (de är väldigt lika oss). Givet detta så talar dagens resultat emot oss snarare än för oss. Därför verkar det mer rimligt att våra grannländer har gjort mer rätt än vad vi har gjort, än tvärtom. Detta kan så klart ändras men tiden, men jag tycker nog ändå att vi svenskar ska vara ganska ödmjuka, särskilt gentemot våra grannländer.
I det stora hela är vi väl rätt överens då. Personligen vill jag inte dra några slutsatser av utfallen än och givetvis får ju varje land fatta sina beslut.
Personligen är jag dock lite irriterad på just gränsstängningen som mot Sverige som Danmark gjort. För det är ren politik; de enda som är utestängda är svenskar som turistar eller ska handla i Danmark och när dom stängde gränsen i mars så lär knappast denna kategori av de resande utgjort annat än en bråkdel av de som reser. Samtliga andra resande, dvs arbetspendlande, yrkestrafik, yrkesverksamma och Danska medborgare får korsa gränsen in i Danmark. Samtidigt är gränsen stängd med hänvisning till att hålla smittan ute, vilket inte är trovärdigt när smittan är mer utbredd i Köpenhamn än i Skåne.
Jag har också svårt att förstå Norges resonemang. Norge som tillåter resa till/från Danmark och Gotland, men Skåne eller gränsområdena i Sverige går minsann inte trots att smittspridningen t.ex. är lägre i Skåne än i Köpenhamn.
Nåja, framöver får vi väl se vad det får konsekvenser på det nordiska samarbetet och EU samarbetet i övrigt.
@renderlessPi: Tack för inlägget och länken! Det är intressant läsning.
Nja, jag gör inget sådant antagande. Jag bara konstaterar att våra nordiska grannländer har betydligt bättre resultat än oss än så länge, ...
Då misstolkade jag dig.
.. så jag tycker det är lite väl magstarkt att anklaga våra grannländer att fatta politiska beslut, till skillnad mot oss som bara fattar våra beslut baserade på vetenskap.
Vi har säkert en del beslut som är enbart politiskt motiverade, men än så länge tycker jag det verkar som att vi mestadels agerar utifrån vetenskap. Våra grannländer gör säkert det mestadels det också, men t.ex så är Danskarnas stängning av gränsen mot Sverige ett rent politiskt motiverat beslut som inte har någon reell smittskyddseffekt.
Men det är väl del av den svenska självbilden, att vi alltid har rätt oavsett resultat. Om resultaten skulle indikera något så är det snarare motsatsen...
Jag kan inte låta bli att notera att du nu jämför Sveriges utfall med våra grannländers och insinuerar att anledningen till det går sämre för oss är för att vi har handlat fel jämfört med våra grannländer.
I Sverige har vi alldeles säkert gjort flera fel. Att anta att viruset skulle bete breda ut sig som influensa kan nog vara ett fel och att inte fokusera mer på äldreboenden är nog ett annat. Dock är det för tidigt att analysera vad som var bra och som var dåligt. Ock det är lätt att vara efterklok; saker som vi gjort fel behöver inte bero på felaktiga beslut vid tidpunkten då beslutet togs. Likaväl behöver inte saker vi gjort rätt bero på att vi fattat rätt beslut; vi kan lika gärna ha fattat ett objektivt felaktigt beslut och haft tur.
Även de fångar upp en och annan droppe på vägen ut, så inget fel i det. Bättre än fullt utblås...
Det är ju meningslöst med såna masker. Dom har ju en backventil som släpper ut utandningsluften direkt. I bästa fall kanske dom bromsar en hostning lite, men det högre trycket kring ventilen kan ju tänkas accelerera partiklarna ännu längre...
Om masker ska fungera så måste man använda dom rätt. Att använda fel mask innebär ju att man definitivt missuppfattat vad masken är till för och då kan man ju undra om bäraren vet hut man hanterar dom hygieniskt.
Jag har faktiskt sett en del folk som använder mask med en sån ventil.
Heh, jag småler när jag läser kommentarer om att norrmän och danskar fattar politiska beslut till skillnad mot oss som fattar vetenskapligt grundande beslut. Samtidigt som de har betydligt bättre resultat än oss än så länge...
Du utgår felaktigt från att deras "resultat" beror på deras striktare nedstängning.
Det är fullt möjligt att en striktare nedstängning är bättre i vissa lägen, men det finns i dagsläget inget som tyder på att deras resultat till dags dato är bättre för att dom stängde ner mer än vad vi gjorde. En del länder med hårdare lockdown har haft ett sämre resultat och om vi haft en striktare nedstängning så innebär det inte per automatik att vår äldrevård hade klarat sig bättre, den hade ju varit precis lika illa förberedd och verksamheten kan ju knappast upphöra heller.
- Dagens fynd — Diskussionstråden55k
- Vilka chassimärken håller bra kvalitet?90
- Vilken Linux-distro använder du just nu? - Dela gärna dina erfarenheter!266
- Äldre Nvidia-kort kan få problem 202610
- Bazzite - Tråden om operativsystemet för folk som spelar225
- Windows 11 25H2 nära lansering91
- Vivaldi vägrar AI i webbläsaren33
- Vad håller fraktbolagen på med nuförtiden?4
- PTM7950 Thermal Pad88
- Någon som testat RetroTink?1
- Köpes LGA1700 + DDR5 XMP
- Säljes i7 12700k
- Säljes EPOS H3Pro Hybrid Gaming Headset, Svart | Oanvänd
- Säljes Aeotec Z-Stick Gen5 - Oöppnad plomberad
- Säljes ASUS ROG Gladius III Wireless - knasig scroll
- Säljes Gtx 1070 evga sc | I7 6700k paket
- Köpes Intel gen 13/14 delid tool (samtliga förutom EKWBs)
- Säljes LG 27” 480 Hz OLED
- Säljes Dator med i7 6700K, GTX 970, 16 GB DDR4 3200 MHz, 500 GB SSD
- Säljes Antec Core Micro (Ayaneo Pocket Micro) retro portable
Tester av grafikkort, processorer m.m.
- AMD Ryzen Threadripper 9980X & 9970X – bäst i klassen25
- Corsair Frame 4000D RS ARGB - maxad prestanda per peng16
- Fractal Design Scape – en stark hörlursdebut53
- Samsung Galaxy Z Fold 7 – den bästa hittills57
- Snabbtest: Nvidia Smooth Motion med Geforce RTX 409027
- Nothing Phone 3 – rolig och snygg31
- Samsung mot Kingston – test av PCI Express 5.0 SSD44
- Roundup: Sex luftkylare utmanar kylarkungen Noctua75
- Radeon RX 9060 XT: Prisvärt kort för budgetbyggaren177
- Nvidia Geforce RTX 5060: Bäst, men otillräcklig131
Externa nyheter
Spelnyheter från FZ