Inlägg

Inlägg som grabben! har skrivit i forumet
Av grabben!

Kan någon redogöra (enheter) för beräkning av tryck?

kPa, kg/cm2, bar, kvicksilverpelare osv
Omvandlingsfaktorer, och varför kPa är standard enhet vid beräkning.

Extrauppgift
Om man åker och pumpar ett däck på en bensinstation... vad står det på pumpen?

Av grabben!

Detta är ett begrepp som folk svänger sig med bara så fort dom får problem.
Allt som väsnas är coilwhine?

Av grabben!
Skrivet av Kent:

450:-

OBS: Jag är inte TS, hittade bara annonsen.

Väldigt lågt belopp. Tror det finns en gräns för hur litet ett belopp får vara för att polisen ens skall reagera. Kanske 300 kr är gränsen (gissning)

I detta fallet kan dock TS sannolikt vara lugn.

Om det värsta skulle inträffa, så skall TS ha möjlighet att göra rättelse. Alltså en åtgärd.
i så fall är det ju enkelt. Telefonen har väl garanti... och Sony kommer då att undersöka telefonen och bekräfta att det inget fel är. Om det skulle vara fel på den så kommer Sony att ersätta den med en ny.

Om köparen köpt en begagnad mobil för att tjäna 150 kr, och samtidigt förlorar garantin, så verkar affären mycket dålig.

Av grabben!
Skrivet av Onyx:

Jag som trodde det handlade om en mobil som kostade 2000-3000 kr, om den endast kostar 600 kr ny så kan hon inte ha gett allt för mycket för den.
Det är inte så mycket att förvänta sig av en mobil som kostar 600 kr som många har nämnt.

Vad betalade hon?

Jag tror inte polisen utreder att en köpare av en begagnad mobil (begagnad men i nyskick) är missnöjd och ångrar sig?

Skulle det mot förmodan vara fel på den så har ju TS erbjudit sig att lämna in den på sin (!) garanti. Jag tror inte garantin följer telefonen om man säljer den. Särskilt inte på Elgiganten som alltid tar namn och adress av köparen.

Av grabben!
Skrivet av MaLaD:

Enda produkt detta år som jag varit det minsta intresserad av. Det fattades bara det här...

Instämmer!
solklart

Vill dessutom ha möjlighet att snabbdocka den med fullskärm och tangentbord.

Av grabben!
Skrivet av m4gnify:

Det finns en nedladdningslänk (mp3) i beskrivningen på youtubelänken.

Jo, jag hittade den till slut.

Av grabben!
Skrivet av 007onex:

ladda ner den från youtube och sedan plugga in usb i din mobiltelefon och ange sången som ringsignal

Lyckades ladda hem den.. Det funkade- stort tack!
Laddade hem den som mp3 och installerade den som mp3...

Av grabben!

ny mobil- hitta gammal rington

Hej!
Har skaffat ny mobil- Nokia 311
Vill ha min gamla signal från Samsung Xcover B2710, men den är bunden av systemet.

Kan man ladda hem- hitta någonstans?

Det är denna låten http://www.youtube.com/watch?v=ELcv9HN4z6Y

Av grabben!
Skrivet av Yoshien:

Detta "stressamhälle", kan folk ta och varva ner...
Det tar den tid det tar... Om det var så akut att ha en telefon så ska man ta sig till en butik och köpa
den över disk om det är så akut att få den.. Dessutom att man inte får någon "status" se det som ett
plus och inte som en rättighet när man köper saker

Killen är bara sugen- otålig- och uppspelt.
Jultomten kommer snart- dock inte mitt i natten helgdag

MVH
Posten

ps. jag har varit likadan själv ( är det fortfarande men ej lika hysterisk förhoppningsvis)

Av grabben!
Skrivet av Kern:

Du har så rätt. Men är det inte vi nerds som tänker så?
Gemene man som handlar i trebutiken direkt lyssnar nog väldigt mycket på säljarens "funktionssnack" eller?

Men även gällande hårdvaran så följer tillverkarna varandra, det som gör respektive tillverkare unik är väl både val av hårdvara samt deras egna anpassningar, typ HTC-sense och liknande.

HTC Sence är imponerande. Bättre än orginal- android (?)

Av grabben!
Skrivet av THEBADGUY:

På min Golf IV GTi är det så satans trångt att komma åt glödlamporna till framlysena, så där betalar jag gladeligen priset för att få dom bytta!
På verkstan jag gör det tar dom dock bara betalt för lampan, så känns ju onödigt att greja med det själv då

Ja, självklart... så är jag också van att verkstaden agerar.

Vi skall skilja på bak och fram. Som jag berättar i ett tidigare inlägg så åkte jag på en femtiolapp för att verkstaden bytte höger fram glödlampa. .. men bak, va f*n...

1200 kr i timman.. bilen inkörd på verkstan... antagligen upphissad... nerhissad... utkörd, och parkerad...

Det jag betalt för är egentligen flyttning och parkering, för lampbytet tar bara 2 minuter.

********

Jag bytte höger lager vid drivaxeln ( växelåda) nyligen. Tog in offert. Ford Brandt tog 2670 kr och glesbyggdsverkstaden 1800 kr. Gissa vem som fick göra jobbet..

Av grabben!
Skrivet av Nivity:

Kan man byta en glödlampa hemma kan man göra det på bilen.

Och ja 230kr är rimligt om man lämnar in bilen för en sådan sak. Hade lätt tagit 500 minst om jag vore mekaniker om folk kommit med sådant

Ja, 500 kr är helt lagom om man är idiot nog att lämna in bilen för en sådan sak. Ford Brandt gjorde helt rätt som skörtade upp priset. Varför inte 1500 kr när man ändå håller på...?

Jag var i London för några år sedan och såg bondfångeriet på gatorna. Några kvinnor sålde parfym ( dyr märkes) för någon hundring. Stod och iakttog dom en lång stund och såg hur kunder tömde handlarens korg och sprang och gömde sig bakom ett hus. Detta var bundsförvanterna och lockbetena. Sedan när det var bara en flaska kvar kom så en riktig kund och slukade betet. Kort därefter kom dom första kunderna tillbaka och lämnade tillbaka sina inköp. ( fejkköp) Och processen startade på nytt.

Därefter öppnades en garagedörr där en auktion startade. Nästan alla där var fejk-kunder som skulle trissa upp priset. Dessa bjöd och betalade, och försvann sedan med varan. När allt var över så smög man tillbaka med varorna och allt började på nytt med nya ovetande turistkunder.

Avslutningsvis så håller jag med Nivity.. det är bara att ställa sig i raden av uppfuckad.

Av grabben!
Skrivet av Holmfrid:

Hej!

Jag som är kund hos Tele2 blir nästan dagligen störd här hemma då dem ringer hem till mig och försöker få mig att byta abonnemang och allt vad det nu kan vara. Det jag undrar är ifall det finns en hemtelefon där jag kan blockera olika telefonnummer direkt i telefonen? Det skulle vara så skönt att inte bli avbruten mitt i maten av en försäljare.

Jag är med i nixregistret, men det verkar inte spela någon roll, troligen för att jag är kund hos dem och de verkar då få kunna ringa mig hur mycket de vill.

*edit: skulle nog lagt den i forumdelen mobiltelefoner istället..

Det finns inget att göra utom att ge upp. Det gjorde jag.

Precis som du ringde TELE2 (eller rättare sagt deras telemarketingbolag) tills jag gav upp (i flera år).
Idag har jag TELE2 mobilabonemang och TELE2 fast telefoni. Nu har dom slutat ringa.

Av grabben!
Skrivet av '[vEX:

;13739579']Fick ge 80kr för att byta glödlampa i fram på min lilla Yaris, detta vid Europeiska motor och inte slumpmässig bilmack/-verkstad. Och då var kostnaden för lampan strax under halva kostnaden. Lätt värt det istället för att förstöra fingrarna för att få loss det hela, är ju sanslöst trångt och bökigt.

Det är skillnad på fram och bak.

Tex. Höger fram på Fiesta innebär att man måste skruva bort en massa grejer. För detta arbete tog Ford ( märkesverkstad på mindre ort) 50 kr. Klart värt det arbetet!

Ford Brandt klarar inte konkurrensen och är nu spolade helt.

Av grabben!
Skrivet av GaMeR2K5:

Ja ibland undrar man ju verkligen hur folk tänker när de skaffar sig en bil... tror de att all service på den ska göras kostnadsfritt?

Svar ja (nästan)

Kunde köpt en glödlampa på Biltema 10 kr och bytt själv. Absolut inga problem att byta bak på en Fiesta. Löjlig svårighetsgrad.

Totalkostnad 10 kronor

Det blir inget mer Brandt- besök. Det finns andra företag som har en mer avslappnad attityd till sina kunder. Att bygga framtida kundrelationer.

Nyligen fick jag bytt exakt samma lampa på en annan bil jag har helt gratis. Kundmotagaren gick helt enkelt ut med en skruvmejsel och plockade bort glaset- bytte glödlampa- skruvade tillbaka glaset. Vad skulle han ha för det arbetet? Svar noll (0) kronor.

Annat var det på Ford, när hen internt dominerar sina egna reparatörer.
Brandt borde kolla upp sin Fordverkstad. Volvo (!) Brandt fungerar däremot förträffligt. Just beroende på proffessionell kundmottagning. Volvo har jag mycket lång och god erfarenhet av.

Av grabben!

230 kr för att byta glödlampa bak, på en Ford

Åkte förbi FORD Brandt och bytte baklampan (bromsljus sönder) på en Ford Fiesta.

Det kostade 230 kr. är det normalt? (glödlampan kostade 29,50 kr plus moms (Fordpris))
Hen ville först inte lämna ut timkostnaden, men efter att hota ringa chefen så fick jag veta. Är priserna hemliga?

Slutligen erkände hen: timkostnad= 1200 kr/tim verkar något överprisat.

Det tog 12,5 minuter, och merparten av kostnaden ligger på att köra in bilen i verkstad- och ut igen.

Har du någonsin varit med om att man kör in bilen i verkstaden för att byta glödlampa?

EDIT
Högsommarväder, stiltje och regnfritt, strålande sol.

Av grabben!
Skrivet av Nivity:

hm jag gillar deras nya Ladda Allt Månadskort
För 99 kr så får du 100 min, 500 sms, 0,5 GB surf.

Jag ringer och surfar väldigt lite nu men jag vill ha surf möjligt.
99kr med surf, ringa,sms låter helt perfekt för mig.

Blir att byte till telia ifrån halebop kontantkort, detta är ju rejält mycket bättre pga surfen.

Tack för tipset

Ja, jag är också ute efter surfen. Nya Refill tarifferna är nog en anpassning till verkligheten.
Möjligt att ladda enbart surf är kanon.
Dessutom 4G

Jag förstår TELIA att man vill rensa bort gamla tariffer som är helt opraktiska och därmed omöjliga att utnyttja.

Av grabben!
Skrivet av go64:

Till vänner, etc, finns inte längre. Det man kan välja på är enkel, allt eller surf. Jämförelsen med tidigare priser har mindre betydelse för vad du ska välja, titta istället på hur mycket samtal, sms, surf du förbrukar och välj den av de nya som passar dig bäst. Det verkar inte så svårt.

Jo, "till vänner" finns fortfarande. Du ser... detta är svårt!

Jag har lagt ner lite tid och surfat runt på TELIAs hemsida och försökt sätta mig in i deras kontantkort. Problemet är att dom inte samlat all information under fliken REFILL, utan det finns lite info här och där. Gäller i synnerhet gamla REFILL.

Den nya REFILL är befriande begriplig. Det är det gamla (som fortfarande gäller) som är total kaos på. Jag fattar inte varför dom inte dödar alla gamla tariffer och bara kör med nya.

På ett ställe stod det att så fort kunden laddar sitt kort så får han också "nya REFILL" automatiskt. men jag är inte säker..............

EDIT
Jo, nu har jag ringt till TELIAs kundtjänst. (2ggr) Först till "hen" som inget visste och sedan till en kille som visste hur det funkade.

Det är riktigt att "till vänner" försvunnit, och ersatts av "ladda allt".

Av grabben!
Skrivet av Tranceguy:

jag tyckte detta va helt begriligt. Menar det att ok telia vänner ja jag har det på ett kontant kort dock va nakdelen med det att man va tvungen att ladda kortet varje månad med minst 100kr.... om man nu kollar så fanns det 2 andra tarrifeer där du fick mindre tid kostnad till övriga näten men du fick då istället att det började kosta för telia till telia sen hade du den nya tarrifen där du fick 500fria minuter.Och där skulle jag börja kolla upp om jag ringer mycket eller klarar jag mig på 500 minuter altså nästan 6 timmars taltid.Och ringer man lite då hade jag stannat kvar på telia vänner helt klart.

Jo, jag är också ute efter att använda TELIA Vänner- men har du provat att byta tariff? helkrångligt.

Det borde gå att slå in en kod- fixat och klart. .... men det vill inte TELIA. Det skall vara så krångligt att byta så att kunden ger upp och bra ringer- bara "pratar på"..........(som det heter)

Det är TELIAS syfte.

Annars så gillar jag Refill- iden.
Jag kommer att fortsätta använda Refil trots allt.

konstigt att ett företag som TELIA sänker sig så lågt- småhandlarfiffel

EDIT
Nu har jag letat igenom mina gamla högar med papper och hittat gamla prislistan

Där anges tarifferna

*Till vänner
*Prata på
*Bas

Vart tog Bas vägen i infon från TELIA?

Minutpriserna är beroende på hur mycket du laddar för också (50kr, 100kr, 200kr...)
Hur mycket går det att krångla till ett kontantkort?

När man ringt i 30 dagar så ändras tariffen automatiskt till Bas - vilket innebär att man plötsligt ringer för 1.99 kr/min till alla.
(ingen info om detta (naturligtvis))

För den djärve med alla hjärncellerna i behåll så kan ju den klicka på samtliga länkar enlgt ovanstående länk

Klicka på
*Till vänner
*Flexibel
*Prata på
*Dygnet runt
*Till alla
*Kväll & helg

OBS! enbart för dig med topptrimmad hjärna

Här följer en liten intelligenstest ( längst ner på TELIAS hemsida står följande notis)

"*När din laddning har tagit slut behöver du göra en ny laddning för att fortsätta använda ditt kort. Välj mellan Ladda Allt för att få nya potter eller Ladda Enkel med rörligt pris. Du kan inte byta tillbaka till din gamla prislista"

Någon här som förstår vad det innebär? Klarar du det så är du garanterat smart!

Av grabben!

TELIA Refill- imponerande obegriplig prislista

Grattis till TELIA! Ni har gjort det igen- fullständigt obegriplig prisinformation på Er Refill prislista.

http://www.telia.se/privat/mobilt/kontantkort/nya-refill

Någon som begriper något? I så fall grattis!
Har ni försökt att byta från "enkel" till "vänner"? I så fall märker ni att det inte är en enkel sak att byta taxa- trots att det är meningen.

Man måste ringa TELIA och lyssna på en röst som rabblar olika alternativ, och sedan i slutändan ( när du nästan storknar) så kan du göra ditt val genom att tex trycka siffran 2 på telefonens tangentbord. Hur enkelt kunde det då varit? Jo, TELIA kunde fixat så man bytte taxa genom att helt enkelt skicka ett kod- tex. *121 och trycka på lur. Så har TELIA löst de flesta ärenden när det gäller Refill, men inte när det gäller byte av taxa.

Du har nu i länken ovan 3 olika prislistor. Man har nogsamt tagit bort kundens gamla prislista ( hela informationen om priser) och ersatt denna med kortversioner av prislistan, där allt utmynnar i att kunden skall få intrycket av att han måste byta till "nya REFILL". Även en idiot begriper ju att Nya refill går ut på att tvinga kunden att fylla på simkortet med nya pengar varje månad ( 199 kr) annars så fungerar det antagligen inte.

Skulle du råka vara en av dom som köpte ditt Refill-kort före 2008 så kan du vara lycklig. Frågan är om kunden vet säkert om han köpte före ett visst datum 2008.....?

Fundera lite på detta. ge gärna synpunkter på min skrivelse. Rätta gärna mina ev. felaktiga påståenden, för det finns säkert..! TELIA har satt en räknenisse att ändra taxorna för att öka intäkterna. Man skiter i om man tjänar pengar genom diffus mörkläggning av information, tillkrånglade metoder att byta taxa- få info om taxa och kontroll på kostnader. Tvärt emot kundens syfte med att skaffa kontantkort.

Jag kommer dock att fortsätta använda Refill. Jag tar smällen att ringa dyrt för jag måste använda RTELIA pga täckningen. (Hade bolaget varit lite ärligare så hade jag gått över till TELIA månads abonemang- men glöm det)

Nya TELIA refill är ett förtäckt månadsabonemang, men med den skillnaden att du måste gå till Pressbyrån varje månad och köpa en papperskupong som du sedan skriver in koden och skickar till TELIA. Då är det plötsligt lätt att använda kod. Men när TELIA skall få kundens pengar är det lätt- när kunden vill ändra taxan för att få billigare samtal, så är det plötsligt komplicerat.

Rätta mig gärna i ovanstående. Jag inser att TELIA lyckats kollra bort kunderna fullständigt.
Härligt obegripligt.