Inlägg

Inlägg som ejma har skrivit i forumet
Av ejma
Skrivet av solemn:

Tror du att dina barn verkligen vill ta över din massiva bildsamling samtidigt som dom ökar på sin egen?

Svårt att spå vad de vill ha i framtiden. Min mamma har intresserat sig för släktforskning via internet på äldre dagar och bilder är väldigt populärt. Hon och några andra släktingar är väldigt glada över de bilder de kommer åt. De äldsta bilderna hon har är över 100 år gamla.
I och med att vi numera nästan uteslutande tittar på bilder via dator/platta/mobil skrivs väldigt få ut på papper, kan det kanske vara värt att spara bilder digitalt.

Jag har lyckats hålla backuper på mina digitala bilder sedan 1999 och ser det inte som speciellt betungande att flytta över dem till nytt medium då enheter byts ut.

Av ejma
Skrivet av Dr.Mabuse:

Inte om man använder en proxy. Sannolikhet utan siffror är inget annat än spekulationer. Jag har varit på en hel del företag och min erfarenhet är att säkerhet - tyvärr - inte ligger så högt på dagordningen som kan kunde hoppas på. Man stoppar huvudet i sanden och hoppas att installerat antivirusprogram sköter resten.

Det beror säkert på vad företaget sysslar med. Jag vet att ett stort svenskt företag inom IT loggar varje knapptryck som görs på företagets datorer för att identifiera användare som har otillåten kommunikation med konkurrenter eller olämpliga organisationer. De anställda är informerade om att så sker. Orsaken är förstås att företaget har förlorat flera års forskning till konkurrenter då anställda läckt information.

Men du har säkert rätt i att säkerhet inte är högst prioriterat hos många företag. Krävs trots allt en hel del resurser att hänga med utvecklingen och täppa till alla säkerhetshål.

Av ejma

Om du kör dual boot har du partitionshanterare i båda operativsystemen. Har du tur kör du gpt i båda operativen, har du otur kör windows Mbr.

Av ejma

Kanske en dum fråga, men har du aktiverat HDMI ingången på TV:en?

Av ejma

Givetvis är skärmen avsedd för H.265 och inte H.264 som används idag. H.265 kräver halva bandbredden jämfört med H.264 vid samma videokvalitet.

Av ejma

Kontrollera hur många laddcykler batteriet gått i "System information". Efter 1000 cykler lär det vara ganska dåligt.

Av ejma
Skrivet av Bakgrund:

Är inte 60 för lågt? Mekaniska ska väl åtminstone få 100 MB/s tycker man. Är det fel på disken eller vad bör jag göra för att eventuellt lösa problemet?

Ifall det är en 5400 rpm disk får du inte ut mycket mer än 60-65 MB/s. 7200 rpm brukar ge kring 80 MB/s som bäst. Vill du få ut bättre läs skriv gäller SSD.

Av ejma

Det ser okej ut. Vad har du satt Internet->Internet options? Jag har "default Link-local only"

Har du testat att knappa in en känd IP adress, tex 173.194.71.106 i browsern, dvs www.google.com? Om sidan laddar är det fortfarande DNS strul.

Av ejma

Kan du inte lägga ut några skärmdumpar på dina internet och network settings?

För Internet skall du använda DHCP så att TC tilldelas en (1) IP adress.
För nätverk skall du använda DHCP och NAT så att du använder privata IP adresser. Du måste ange vilken serie adresser som skall användas på ditt nätverk.

Av ejma

Det lutar mot att båda stickorna är defekta. Även om de är av olika storlek och olika frekvens bör maskinen vara körbar. Kanske inte fungerar om stickorna är större än angiven maxstorlek dvs, 4 GB.

Nollställning av PRAM bör inte hjälpa, men kan vara värt att testa.

http://support.apple.com/kb/HT2538

Av ejma
Skrivet av Ayrin:

Tanken som slog mig var att du kanske fått "för snabba" minnen, är du säker på att det är 1066MHz du har och försöker installera?

(Är nämligen så att den modellen inte stödjer snabbare än så)

Det tror jag inte. Jag har haft 2x2 GB 1333 Mhz i min 2009 och det fungerade utan problem. Dock snurrade de bara i 1067 MHz. Jag tror att ena sticken är defekt. TS, har du provat att testa en sticka åt gången? I och med att det är dual channel ger en sticka bara halva bandbredden.

Av ejma
Skrivet av candycarter:

Synd att Apple inte lyckats trycka in HDMI men man kan inte få allt, det följer som redan sagt inte med.

Nya MBP 13 har fått en dedikerat HDMI utgång. Minidisplayport som finns sedan länge ger support för VGA/DVI/HDMI (och även Thunderbolt för de som har sådan).

Av ejma

Windows 8 har många förbättringar under huven och är stabilt. Äntligen har de infört strokes. Största problemet är apparna som går enbart i fullsärmsläge. T.ex Skype eller Chrome i fullskärmsläge är inte skoj.
Metro menyn tycker jag är helt okej. Jag kan enkelt anpassa den för mina vardags behov. Vid större kan jag gå in i menyn i verktygsfältet.

Av ejma

Det skall fungera. Jag har 1333:or i min 2009:a.

Av ejma
Skrivet av XHI:

Jag skulle nog säga att det är för att Täby är en kommun där vi har en stor köpkraft jämfört med till exempel Sollentuna och Kista. Du kanske också har märkt att små butiker har stängt igen då hyran blivit ENORM jämfört med förut då de har börjat bygga om till fullo.

Jag är tämligen säker att mer pengar är i omlopp i Kista centrum än i Täby centrum. Bor i Täby, men vistas ofta i Kista.
Med tanke på att B&O och Sony har/har haft butik i Täby som inte ser ut att gå något vidare tror jag att fastighetsägaren varit vänligt inställd till dessa butiker.

Av ejma

Tja, inga problem att klämma på 10 Iphones samtidigt. Designmässigt tycker jag att butiken en flopp.

Av ejma

Digital Inn kanske får lite nyttig konkurrens? De brukar aldrig ha det jag vill köpa. Tror faktiskt inte att TC är Sveriges största inomhuscentrum längre. Det är tyvärr riktigt kasst utbud på butiker och restauranger. För många show rooms.

Av ejma

Att mobiloperatörer agerar bank är en afrikansk uppfinning som är utvecklad och förfinad under flera år. De flesta användarna i Afrika är betalkortsanvändare som inte är kvalificerade för ett bankkonto. Antalet kortläsare i butiker är också begränsade, men nästan alla har en mobiltelefon.

http://safaricom.co.ke/index.php?id=250

Av ejma
Skrivet av Ohrstrom:

med samma spec menar du att den måste vara 4gb den med? Är det värt att pröva och se om det blir en skillnad värd besväret? Finns det nåt smidigt benchmark test man kan köra före och efter?

I och med att de skall köra lastdelning på båda modulerna måste de ha samma spec. Vet inte riktigt hur det fungerar i praktiken, men logiskt kommer din dator bara jobba med 2 GB i full fart och det resterande minnet bara i halvfart. Tycker att det låter dumsnålt att inte konfa datorn optimalt när det är så billigt samtidigt som du klagar över prestandan.

Av ejma
Skrivet av Ohrstrom:

Topicen säger allt. Jag uppgraderade till 1x4Gb, har mina 2 1-gigare kvar, fungerar det att sätta i ettan eller är det bara dumt/fungerar ej?

Nja, du har nedgraderat farten till hälften om du bara har en sticka. Du måste ha två av samma spec för att det skall fungera bra. T.ex specen i din signatur 1066 Mhz bygger på att du kör dual channel. Nu får du bara ut 533 Mhz.
8 GB kostar under 400 kr i dag. Köp en SSD så kan du köra längre på din 2009:a. Min 2009:a kör SSD och 8GB och är mycket rappare än sambons 2011:a.