Inlägg

Inlägg som Marabou77 har skrivit i forumet
Av Marabou77
Skrivet av BM-Mods:

Har inte haft något strul på det sättet förutom i jobbet där USB-C/TB-porten gett sig på datorerna... En klen kontakt som ska ha en stor hård kabel är inte optimalt när den kopplas i och ur, men på telefoner har jag inte haft något problem med det.

Håler med dig. Plockade ut oneplus 7 när den va ny. nyttjar fortfarande samma laddare /sladd till min Pixel8. och den har vanvårdats nåt kopiöst. ihoprullad i väskan, pluggas i på jobbet. tåget. bussen hemma, m.m.
Har en Hp elitebook som är styvt 2 år där första usb-c porten håller på att ge upp. även datorn varit med om en del dock men snällare skött med deras G5-docka hemma och jobbet. och usb-laddaren däremellan. nu har vi bytt till Saamsungs curved med inbyggd USB-c och man känner hur den spänner mot porten i vissa fall.
Ska bli intressant att se om IT får mer att göra då vi inför cleandesk från imorrn, så datorn ska packas ned varje dag efter passet. istället för man lämnar den fastlåst på skrivbordet. Precis bytt från G5-dockor , till USB-c skärmat för ett par veckor sedan