Jag var inne på apple store idag och kände på macbooken. Mkt nice var den.. blir nog den jag köper med 1gb extra ram minne o sen en ipod video på köpet
Hej mina vänner! Nu har jag sålt min Dell X1 och ska köpa en ny dator, prylbög som man är hehe!
Jag har valt ut två st som det står mellan.
Alt 1:
Apple Macbook
13,3" widescreen skärm 1280*800
1,83 Ghz Intel Core Duo
512 mb ram + 1gb som jag ska köpa förslagsvis på macoteket
60 gb hdd 5400 rpm
Dvd-spelare/Cd-brännare
Pris ca 11.000 kr
Alt 2:
Dell Inspiron 640M
14,1" widescreen skärm Truelife 1280*800
1,83 Ghz Intel Core Duo
1024 mb ram
120 gb hdd 5400 rpm
Dvdbrännare RW+/-
Pris ca 11.000 kr
Jag ska ha datorn till skolarbeten, spela upp musik, tanka filmer, lira poker mm Inga avancerade spel alltså.
Vilken tycker ni jag ska satsa på?
Du kan ju inte gå efter vad jag köpte den för. Du får ju se till vad den är värd idag och priset har ju gått upp en hel del för en likvärdig.
Jag gav 14k för den och nu kostar en likadan 18-19k. Sen så vet ju inte köparen vad jag har gett för den.
Mitt extra batteri är bara 1-2 månader gammalt och väskan är aldrig använd. Den är i skinn värde 500kr och är slimmad och perfekt för en X1.
Om jag skulle sälja den skulle jag nog vilja ha 14k för allt.
Tjena, jag har tänkt att köpa ett extra batteri till min X1, så jag kan surfa lite längre utan sladdar. Men jag hittar inte några batterier alls till X1 på Dells hemsida. Om jag söker så kommer bara Dell X300 batterier fram och dom har fel watt.
Någon som kanske har koll på var jag kan hitta rätt batteri?
Hej jag ska köpa en bärbar dator till min morsa i julklapp. Den ska vara så bra och så billig som möjligt. Låt oss säga mellan 5-8000 kr. Men ju billigare desto bättre så klart. Har ni några förslag?
Nu har jag pratat med Dells support och problemet är löst
Det var så att när jag kollade vilken drivrutin jag hade, så sa windows att jag hade den senaste/bästa. Men när jag berättade vilken jag hade för han på Dell, så visade det sig att jag hade en 1 år gammal drivrutin hehe. Så jag ladda ner den nya och installerade den och nu fungerar allt perfekt.
Men en eloge till Dell Support, vi pratade i 1.5 h och han fortsatte att hjälpa mig även efter att han slutade jobba.
Alltså nu har jag fått allt till att funka som det ska, förutom att det inte verkar som jag får in den optimala upplösningen 1600*1200. Väljer jag det alternativet, så börjar skärmen att flimmra. Men när jag väljer upplösningen under 1400*1000 så fungerar det fint. Men det är såklart något som inte stämmer eftersom min bärbara dator, ska klara av att köra en extern skärm med upplösning upp till 1900*1200. Jag får ringa Dells tekniska support så får dom guida mig fram. För om det inte går, så måste jag ju ha rätt att få pengarna tillbaka på både datorn och skärmen.
Men om ni kommer på vad felet kan vara, så bara hojta till här i tråden.
Jo nätadaptern var inkopplad och jag har kollat så att grafik kortet har den senaste drivrutinen. Det hade den, så jag kan inte komma på vad som är fel. Den kanske är i rätt upplösning redan? Men ikonerna ser lite stora ut när man drar över dom från laptopens upplösning 1280*768.
Jag har en bärbar Dell X1 och idag fick jag hem min 20" platt skärm, även den en Dell. Jag kopplade in skärmen i datorn och gick in i egenskaper för att använda den externa skärmen som utökat skrivbord. Nu är det så att jag inte får den att fungera i den rekomenderade upplösningen 1600*1200, utan den bara flimmrar då. Den fungerar dock som den ska i en annan upplösning. Jag tror åtminstone att det är en lägre upplösning, för det verkar va lite väl stora ikoner.
Jag har Intel® Graphics Media Accelerator 900 128 mb (delat) i X1.
Om jag inte har helt fel, så ska nästintill vilket modernt grafikkort som helst kunna stödja extern skärm i denna upplösningen.
Citerat från Dells hemsida om min dator: "Med funktioner för upp till 1920 x 1200 upplösning på en extern bildskärm, 16,8 miljoner färger" Så det ska alltså fungera med 1600*1200.
Är denna 20" skärmen bra? Jag har läst en recension av den här på forumet och den fick ju bra kritik. Någon som har erfarenhet av den som vill ge några synpunkter?
Innan jag köpte min Dell X1 så mejlade jag Dell och frågade varför dom inte säljer Inspiron 700M i Sverige och dom svarade att dom hade förutspått att den datorn inte skulle sälja tillräckligt bra här. Så som svar på din fråga, Inspiron 700M kommer inte till Sverige. Sen så e det väl hyfsad tull skatt etc på varor från USA.