Inlägg

Inlägg som baronjosef har skrivit i forumet
Av baronjosef

nu funkar det!

Av baronjosef

Razer Diamondback Problem (hjälp)

Ivrig som jag var försökte jag installera Razerns Drivers innan jag avinstallerade drivers för intellimouse 4.0. Så jag vfick börja om, men tror att jag kan ha tagit bort någon slags allmän drivrutin för möss eller något. Hur som helst - Problemet är att jag även efter att ha avinstallerat intellimouse-drivers och på nytt installerat razern hackar muspekaren fram på skärmen. Det är ungefär som att det är jättestora pixlar på något sätt. Jag vet inte hur man mäter sådant men tror att detta ska vara en bra mus och inte ska bete sig sådär.

***Tacksam för Tips***

Av baronjosef

Drivers till KeyTronic tgb

Hallå är det någon som vet hur jag får extraknapparna* att fungera till mitt KeyTronic-tangentbord?

*typ play/pause-knapp osv...

Tack för svar

Av baronjosef

Creative Zen Touch 40GB PROBLEM!!!

Hej, jag har haft en gammal Creative Jukebox men har nu fått den nya Zen touch eftersom den gamla krånglade. När jag kopplar in den nya via USB, annonserar windows att Creative Zen är hittad. Kollar jag däremot i utforskaren eller programmet som föjde med min gamla spelare, efter Zen som diskenhet finns ingenting. Under Enhetshanteraren finns den också representerad men med ett gult frågetecken som om den behöver en drivrutin. Jag laddade hem den senaste drivern från creatives hemsida men när jag kör drivrutinen tycker den att jag först ska koppla in spelaren (som redan är ansluten). Jag blir galen!!!!

Hjälp uppskattas!!!

Av baronjosef

Hur mycket vågar jag klocka?

Hej. Jag vet i stort sett ingenting om datorer, men har hört att det kan vara värt att klocka upp grafik-kortet om man spelar cs och så. Jag har ett program som heter Riva Tuner och tror jag fattar hur det funkar. Frågan är bara hur mycket jag bör pressa kortet. Tacksam för tips om klockning!

Datorn:
___________________________________
Moderkort MSI K8N - Diamond
Processor AMD 3500+
Minne 2BG Crossair Twin (eller nåt)
Grafikkort Radeon X700 PRO
*******************************

/Klas

Ps. Har en 19" TFT-Skärm från LG - Måste jag byta ut den för att det över huvud taget ska ge någon performance-skillnad när jag klockar? Ds.

Av baronjosef

vilket DFI Lanparty??

vilket av DFI Lanparty korten ska jag ta?

SLI-DR - Dyrast
UT SLI-D
UT Ultra-D - Billigast

dyrast = bäst är allmän kunskap, men är det värt de extra hundringarna?

Av baronjosef

vad är det för märke?

Av baronjosef

test

Av baronjosef

kör med zalmans bästa fläkt. den ligger på 41 load. måste vara mobot...

Av baronjosef

vad är en CBBID processor? är AMD 64 3500+ Newcastle en sådan?
har nämligen samma problem. kommer inte över 220 utan krasch... spelar då ingen roll vad multiplier eller HT ligger på.

Av baronjosef

provat 9 också, 240 fsb, samma sak....

Av baronjosef

provade detta nyss:

fsb - 240
multiplier - 10
HT - 4
Vcore - max + 6.6%

minnen
slöa timings
2T
166Mhz

...men... ingen boot. som förut.

Av baronjosef

Problem med klockning!

jag klarar inte att komma över 222fsb! vad jag än försökt blir den ostabil efter 222-225 fsb. spelar ingen roll vad HT eller multiplier ligger på. volt på NF4 och CPUcore har jag ändrat allt eftersom. minnena har fått slöa timings, 1T, sänkt till 166mhz... (dual channel)
men samma där, 225 är maxgränsen. är det någon som har nån bra teori? fick ny bois version idag ocskå. har nämligen hört att det kunde bero på bioset i just MSI K8N Diamond... hjälp!

Av baronjosef

tack för alla svar! jag mår bättre nu.

Av baronjosef

Sata2?

är det någon som provat/har en SATA2 disk?
har sett att "http://www.sbs.o.se/" har SATA2 diskar och till min förvåning är det i princip samma pris som SATA diskar.
dessutom hade de bara Deskstar diskar. vad säger vi om det märket? kan det vara värt att slå till på en splitter ny SATA2?

Av baronjosef

mitt system: [MSI K8N Diamond][AMD 3500+ Newcastle @ 11x222][Corsair TWINX2048 - 2.5-3.3.6-1T][MSI 6800 255 @ 382/721][M-Audio Delta 1010LT]
har provat allt vad gäller klockning. sänka multiplier, timings på minnen, kylningen är inte att klaga på heller. jag klankar ner på moderkortet...
DFI. Låter stabilt. tack

Av baronjosef

det bästa moderkortet?

vilket är det absolut bästa moderkortet s.939? gärna SLI och X2 också. har hört att DFI gör stabila och klockvänliga kort.
själv har jag ett MSI K8N Diamond och det klockar inte mer än 222mhz! ??? (har hört att det kan ha med bios att göra?)

Av baronjosef

jo, den sistnämda konfigurationen är väl mer vad jag har kollat in. inte helt fel men jag har hört att DFI Lanparty moderkort ska vara något utöver dom bättre moderkorten. någon som vet mer om moderkort i allmånhet? tips? (jag tackar för alla svar hittils!)

Av baronjosef

hjälp mig välja komponenter

Jag har tänkt bygga en ny dator mest för spel. behöver allt utom mus och den ska helst vara klockningsvänlig. hårdidiskar och grafikkort prioriteras. maxpris 25000kr.

är det nån som har bra tips på komponener?
jag är väldigt tacksam för hjälp!