Inlägg

Inlägg som Quelor har skrivit i forumet
Av Quelor
Nytt bud: 700 kr Hämtar
Gå till annonsen för att lägga ett bud.
Av Quelor

Kan meddela jag är så nöjd man kan vara.
Plocka en Sapphire Pure XT vid släpp, kör Linux och it just works

Av Quelor

Fractal North - Woody white

Mitt första bygge till mig själv sedan 2011..

Blev lite kär i träpanelen på Fractal design men ville samtidigt ha ett vitt bygge.

Nöjd
För att dölja lite av det tråkiga svarta inuti chassit har jag valt klistra på en dekorplast med ekmotiv, tycker det matcha panelen fram ganska bra.
Jag har också gjort ett gediget försök att hitta en varm färg som försöker "lajva" brunt på all belysning.

Mindre nöjd
Kabeldragningen är inte mitt game men det ser hyffsat ut i vardaglig vinkel.
Arctic kylaren hade lite längre tuber än jag trott så de ligger tyvärr emot glaset...

Prylar

  • Gigabyte B850 Aorus Elite WIFI7 Ice

  • AMD Ryzen 7 9800X3D 4.7 GHz 104MB

  • Kingston 64GB (2x32GB) DDR5 6000MHz CL30 FURY Be

  • Sapphire Radeon RX 9070 XT Pure

  • Samsung 990 EVO Plus M.2 NVMe SSD 4TB

  • Kingston Fury Renegade 2TB

  • Arctic Liquid Freezer III 240 A-RGB Vit

  • 3 st - Arctic P12 A-RGB PWM PST Vit

  • Corsair Sleevade Kablar Type 4 Gen 4 PRO -Vit

  • Fractal Design North Vit TG

Besök galleriet här

Av Quelor
Skrivet av Kapaya:

Fick detta från NetonNet nyss:

"Vi vill bara ge dig en snabb uppdatering om din order, där några av produkterna för tillfället tyvärr inte finns på vårt lager.

Vi har inte heller fått ett bekräftat leveransdatum från vår leverantör ännu.

Arbetar för fullt för att få fram mer information och återkommer till dig inom 5 arbetsdagar med en uppdatering."

Vilket kort har du beställning på och cirka när gjordes den?

Jag har inte fått något sådant mail ännu.

*edit*
Såg nu du skrev NetonNet (min beställning är inet), men frågan är intressant ändå.

Av Quelor
Skrivet av EmotionalMango:

Fick uppdaterat leveransdatum till slutet av mars på lanseringsordern av xt pulse från inet nu, så börjar väl ramla in fler inom kort

Samma här fast modell Pure. (26/3)

Misstänker de får in ett stort lass av kort snart.

Av Quelor

RX 9070 XT Pure

Köpte du ett TX 9070 XT Pure och kände att fan, de va ju vitt och sådär.

Då finns jag här att plocka den av dig, helt utan extra kostnad

Läs hela annonsen här

Av Quelor

Det här låter som ännu en genial idé kasta bort några miljarder av skattepengar på upphandling som slutar med katastrof-produkt.

Av Quelor

Lycka till och tack för allt!

Av Quelor

Ni har ett guldläge belysa problematiken eftersom Sweclockers själva just nu har 3 annonser på marknaden (Om det nu är ett problem).

Av Quelor
Skrivet av friArsenik:

Gud va löjligt (eller skrämmande)...

Min vän, om du har problem med att verkligheten kan se annorlunda ut än i den bubblan du lever i, skulle jag råda dig (med tanken att du bestämde vad jag skall göra, ur din påhittade all kännedom) sluta använda internet. Din psykiska hälsa kommer att bli bättre. Detta är redan bevisat. Finns massor med studier och forskningar på nätet om detta...

... eller just det, du skulle avstå från internet...

Då får du bara lita på mig...

Förstår jag din historia rätt?

Person A får diagnos X
A's nuvarande försäkring täcker ej sagd diagnos.
A försöker uppgradera försäkring i efterhand utan att berätta om sin diagnos (Försäkringsbedrägeri).
Försäkringsbolage(n) genomskådar detta, möjligen genom "ful" data.

Detta om något skulle jag hävda är ett fall där köp/sälj av persondata lett till någonting gott, håller du inte med?

Av Quelor

Personligen tycker jag det blir irriterande att vrida huvudet för att läsa på startsidan, ta sweclockers som exempel, de har en max-bredd på content oavsett din bredd på skärmen.

Sen liten "bugg": Klickar man på ikonen från startsidan scrollar hemsidan väldigt underligt ner / upp / ner och stannar nånstans i mitten?

Av Quelor

Annonsen är avslutad

Av Quelor
Skrivet av WaCo2006:

Hej, du vill inte byta mot en samsung tab s8 ultra 128gb?

Nej, tack

Av Quelor

Steam Deck - 512GB

Hola!

Har efter mycket fundering kommit fram till att jag faktiskt knappt använder min steam deck.
Hoppades återuppliva mina konsoldagar genom den, men det finns knappt tid då jag hellre sitter vid datorn, och låt oss inte lura någon... Är sällan på resande fot.

Nyttig information:
Version: 512GB
Levererad: April/Maj (osäker)
Använd: Totalt kanske 20h
Fläkt: Vet ej, har aldrig öppnat.

Kartong, manualer, allmänt junk (typ som plastlåset) finns kvar.

Kvitto är ju endast digitalt via steam.

Inköpspris: ca 7300kr

Kan säkert skicka den, men skulle kännas bäst med överlämning här i Stockholm.

Läs hela annonsen här

Av Quelor

En liten, men ack så viktig del, är som några varit inne lite på tidigare. Valsystemet vi har idag är enkelt att förstå, och vem som helst har möjligheten att kontrollera det om de så vill.

Bygger du upp ett elektroniskt system med blockkedja, eller vad det nu kan tänkas vara, står du inför problemet att majoriteten av väljarna inte kommer kunna förstå tekniken och valsystemet till fullo.

En så enkel fras som "Jag har hackat systemet och påverkat valet" blir helt pltösligt farlig oavsett om det ligger någon sanning eller ej i den. Om gemene väljare inte har varken kunskap eller tillgång att kontrollera att saker skett rätt skadas tilliten.

Av Quelor

Trevligt litet spel!

Men måste ändå hålla med tidigare kritik.
Frustrerande med så udda ord, slutade med att jag hamrade bokstäver i hopp om få rätt.

Skummade igenom din array med möjliga ord och det var inte överväldigande många ord jag kände igen.

Av Quelor

Hittade nån gång på nätet och tilltalade mig enormt:
Lord of the ping

Av Quelor

Tele2 - alternativ

God afton!

Kom hem från arbetet för att välkomnas av ett brev från tele2.
De meddelar mig nu att mitt abonnemang än en gång ska höjas, senast var knappt ett år sen om jag minns rätt. Avgiften låg på 259kr (ish) innan dessa höjningar.
De vill nu ha 429kr i månaden…

Jag har haft tele2 nu i typ 14 år kanske, och alltid köpt mobiler kontant, så är sjukt vilsen på ”marknaden”. Finns det billigare alternativ som ändå tillåter en idiot att surfa utan att bry sig?

(Man vill ju gärna slippa klättra upp för höga berg också)

Eller är jag snål och får lära mig betala för denna bekvämlighet att aldrig få slut på surf?

Av Quelor
Skrivet av Snyft:

Har de sagt något om musiken? De tog ju bort en mängd låtar från Liberty eller San Andreas, kanske båda till och med.

Det här blir ju den avgörande frågan.
Kan inte tänka mig spela Vice City utan det magiska soundtracket, då går hela kollektionen fetbort!

Av Quelor

Min bästa vän 2600k börjar svettas inför sin stundande pensionering, november kunde inte komma tidigare!