Egenskap | Värde |
---|---|
Processor | AMD Athlon XP 2500+ |
Moderkort | Epox 8RDA3+ |
Minnen | 1024 Mb Twinmos Winbond |
Grafikkort | Leadtek Winfast A250td, passivt kylt |
Hårddisk #1 | Western Digital Raptor, 36 Gb |
Hårddisk #2 | Western Digital Raptor, 36 Gb |
Hårddisk #3 | Western Digital WD1200JB, 120 Gb |
Optisk enhet | Plextor PX-712A |
Chassi | Addtronics 6896Ab |
Chassiventilation | 2 st Papst 4412NGL på cirka 5v monterade i fronten |
Nätaggregat | Antec TruePower 430W |
I grunden är detta ett hyfsat tyst datorsystem även om det inte rör sig om någon ljudlös dator. Dock är det utan tvekan hårddiskarna som låter mest.

Temperaturmätare på ovansidan.

Temperaturmätare på undersidan.
För att kunna avgöra kylförmågan monterades en Western Digital Raptor 36 Gb i den mittersta 5,25”-platsen med ett par vanliga fästvinklar. Ovanför satt en likadan hårddisk och under satt en DVD-brännare från Plextor. Fläkthållarna på sidorna av 5,25”-platserna var avlägsnade under hela testet och chassit hölls stängt. Omgivningstemperaturen var cirka 22 grader. Temperaturen mättes efter en timmas låg belastning och efter femton minuters hård belastning av hårddisken. Därefter utfördes samma mätningar med Raptorn monterad i mCubed Vertical Silence.
Specifikationer
Egenskap | Värde |
---|---|
Storlek (BxHxD) | 144x40x167 millimeter (5,25"-enhet) |
Vikt | Cirka 750 gram |
Material | Kylflänsar, lock och botten av aluminium. Gavlar av plast. Ljuddämpningsmatta invändigt. |
Färg | Svart |
Kylflänsarnas yta | Cirka 760 kvadratcentimter |

Hårddiskkylaren ger ett seriöst och gediget intryck när jag packar upp den ur kartongen. Hela lådan känns väldigt vridstyv och ger inte med sig hur mycket jag än vrider och vänder på den. Kylflänsarna längs sidorna är rejält tilltagna och deras yta motsvarar ungefär två hårddiskars totala yta vilket bådar mycket gott för kylförmågan.

Skruvhålen är monterade i mjuka gummikuddar vilket förhindrar att vibrationer från hårddisken fortsätter ut i chassit. Detta är en sedan tidigare beprövad metod som flera nyare chassin använder sig av med mycket goda resultat.

Insidan är helt klädd med ljuddämpande material.

Ljuddämpningsmattan är en centimeter tjock i hela lådan utom i locket där den cirka två millimeter tjock.

Längs sidorna sitter ett par tunna kopparplåtar avsedda för att leda bort värmen från hårddisken. Skulle inte värmeavledningsförmåga räcka till borde det gå att ersätta dessa med en solid aluminium eller kopparstav. Dock skulle detta medföra att mycket av de ljuddämpande egenskaperna försvinner.