Även om båda tillverkarnas kort redan är överklockade från fabrik känns höjningarna på sin höjd mediokra. Med tanke på de ursprungligt låga klockfrekvenserna känner vi att korten har avsevärt mer att ge. Vi tar oss därför friheten att vrida upp spänningen till korten, och jaga prestandan till nya höjder med lite hederlig överklockning.
Zotac Geforce GTX 560 Ti Limited Edition 448 Cores
Zotacs kort sätter stopp vid 1,1 V till GPU:n vilket är lite lägre än vad vi är vana vid när det kommer till GF110-kretsen. Trots detta hänger modellen med hela vägen upp till 925 MHz, vilket resulterade i en shaderfrekevens på 1 850 MHz. Även minnet går att skruva upp 300 MHz för att slutligen landa på 4 100 MHz.
MSI N560GTX-448 Twin Frozr III Power Edition
MSI:s kort är lite mer flexibelt än Zotacs dito när det kommer till överklockning, speciellt i kombination med mjukvaran Afterburner. Dels går spänningen att höja till 1,15 V vilket ger oss ytterligare 0,05 V att spela med, dels finns det möjlighet att ändra spänningen till kortets minne vilket vi inte är sena med att göra.
Resultatet är en mycket lyckad överklockning där 1 GHz-gränsen ligger precis utom räckhåll. GPU:n landar på hela 990 MHz, vilket ger oss shaderfrekvensen 1 980 MHz. Minnet går dessutom att piska upp till 4 500 MHz, en ökning på 700 MHz i jämförelse med referensspecifikationerna.