Mätningar av 3D-prestanda består av två delar. I den första står det syntetiska testet 3DMark i fokus för att ge en mer generell överblick av grafikprestandan.
Del två består av tre spel ur tre olika genrer: Battlefield 3, Civilization V och The Elder Scrolls V: Skyrim som testas i olika inställningar.

3DMarkICFWorkload 2013-02-01 14-50-27-91.png
3dmark_0004_3dmark-cloud-gate-screenshot-3.jpg

Syntetiskt: 3DMark

Bay Trail-T har endast fyra beräkningsenheter för grafik och presterar därefter. Skillnaden mot förra generationens Atom Z3740 i Asus Vivotab Smart är däremot enorm – mer än fem gånger högre grafikprestanda och över tio gånger högre processorprestanda. Det sistnämnda förklaras i att Bay Trail-T är bättre på att fördela det tillgängliga termiska utrymmet mellan CPU och GPU.

Resultatet upprepas i Cloud Gate där Transformer Book T100 hamnar i botten av tabellen. Det är dock värt att ännu en gång påpeka att det handlar en om passivt kyld processor, vilket i sammanhanget gör resultatet imponerande.

Battlefield_3.jpg
Civilization_V.jpg
Skyrim.jpg

Speltester: 1 366 x 768 pixlar – Standardupplösning

Vi visste på förhand att det inte skulle bli några toppnoteringar för Atom Z3740 och det är troligtvis någonting ingen hade väntat sig. Resultaten bör därför ses mer som ett akademiskt värde för jämförande ändamål. Det är anmärkningsvärt att spelen ens startar på en produkt som denna.

Dust_An_Elysian_Tail.jpg

Speltester "Indie": 1 366 x 768

Redaktionen dammar av spelbiblioteket och kör ett gäng snabba tester i lite äldre såväl som nyare spel, som vi väljer att lägga under kategorin "Indie". Samtliga tester körs med skärmens standardupplösning och med den integrerade grafikdelen i åtanke ställs grafikinställningarna in på lägsta möjliga.

Medelvärde

Lägsta värde

Awesomenauts "Low, OpenGL"

61 fps

52 fps

Dust: An Elysian Tail "Low"

32 fps

26 fps

Path of Exile "Low"

26 fps

21 fps

Trine 2 "Very Low"

17 fps

14 fps

Magicka "Low"

11 fps

9 fps

Är du beredd att välja dina spel med omsorg går det faktiskt att spela med Asus Transformer Book T100. Det bästa och kanske snyggaste exemplet i våra tester är Dust: An Elysian Tail, som är klart spelbart då bildfrekvensen för det mesta är fast på 30 fps, med väldigt få undantag då det går upp eller ned en aning.

Trots vårt begränsade utbud speltitlar stöter vi på problem, som av allt att döma är relaterat till drivrutinerna. Magicka är klistrat till 10 fps med väldigt små variationer. Torchlight II spottar ut felmeddelande efter felmeddelandet, varvat av att drivrutinerna kraschar och startas om, vilket gjorde att redaktionen efter timmar av försök gav upp med att testa det spelet.

Medan spelutbudet i det nya gränssnittet och Windows Store inte är det bästa är det ändå nämnvärt att surfplattan levererar ett bra flyt i samtliga spel vi testat.