Jag tänkte först att inkludera Speedtest-resultat, men jag såg snabbt att jag antingen slog i taket för min 250/100-anslutning, eller så fick jag samma typ av resultat via iPerf3, varför jag endast inkluderar de sistnämnda testresultaten.

En liten notering när det gäller testet med Linksys MR8300 och tre Velop-enheter. I det fallet valde jag att ansluta en av Velop-enheterna via ethernet istället för att få en snabbare anslutning mot routern.

Så länge jag håller mig på samma våning som routern presterar MR8300 bra. Faktum är att routern ensam till och med fick bättre prestanda än när jag hade en eller tre Velop-enheter anslutna. Det borde utan tvekan finnas prestanda kvar att hämta ut, även om routern måste kommunicera med satellit-enheterna, så jag är inte helt säker på varför resultatet fluktuerar.

Ute på Altanen så är det egentligen endast när jag ställer en Velop-enhet i närheten av altandörren som jag ser lite högre prestanda. Väggarna är som sagt av sten, betong och stålnät och med tanke på att vi har problem med mobilmottagningen inomhus är det ändå godkänt resultat.

När vi flyttar oss upp en våning klarar sig Linksys MR8300 sämre. Det är tydligt att den inte är stark nog för att ge övervåningen bra Wiii. Det är i sådana här förhållanden som mesh-nätverk excellerar, något vi till exempel ser med Netgears Orbi som jag jämför med. Kom även ihåg att detta är ett av de mindre kraftfulla Orbi-systemen.

Även när vi hänger på en och flera Velop-enheter så är jag inte helt imponerad. Linksys Velop mesh-system är ett av de bästa enligt min erfarenhet (Yoshman gillade även det i denna testpilot) så jag är inte alls imponerad att jag inte kan få ut bättre hastighet på andra våningen, särskilt när jag anslöt den ena Velop-enheten där till ethernet.

Konstigheter under testet

Jag upplevde också konstigheter i resultaten just när jag testade med ansluta Velop-enheter. Enheten i spelrummet anslöts mot routern via ethernet, men även när jag stod i samma rum och enligt appen var ansluten via 5 GHz innebar de första tio sekunderna av uppkoppling en hastighet runt 500 Mbps. Efter denna korta tid dök hastigheten till omkring 100 Mbps.

När jag upprepade testet fick jag hela tiden runt 100 Mbps. Kopplade jag bort mig och anslöt på nytt syntes dock de höga hastigheterna på nytt, men precis som tidigare gällde detta bara några sekunder.

Enheten i sovrummet anslöt sig till Velop-enheten i spelrummet men ändå fick jag där bättre prestanda. Jag har inte upplevt att ett vanligt Velop-system uppträder så här, så jag är lite osäker vad som kan vara problemet.

Jag upplevde också att stabiliteten på nätet blev sämre när jag slog på gästnätverket (gjordes med tre Velop-enheter anslutna). Medan gästnätverket var på kopplades alla Ipad-enheter i huset samt min Macbook Pro bort från nätverket lite slumpmässigt. När jag slog av gästnätverket igen funkade det mycket bättre.