SweClockers drop!

Låsa upp och Jailbreaka Iphone 3gs.

Permalänk
Medlem

Låsa upp och Jailbreaka Iphone 3gs.

Hej!

En vän till mig fick en 3gs av sin morbror som påstod att den var trasig.

Jag är väldigt ny till Iphone produkter (inget större fan..) och han ingen koll på hur man fixar och trixar med dessa lurar. Efter lite googlande så fick jag igång luran och vi kunde återställa den via Itunes. När vi sedan startade telefonen visar sig att den är låst till någon opertör, vi vet självklart inte vilken..

Om jag har förstått det rätt så kan man gå in till typ en telia butik och fixa detta, jag läste också att man kunde jailbreaka den och komma undan detta problem gratis. Det sist nämnda är ju självklart det vi vill köra på...

Frågan är bara hur, eftersom vi återställde telefonen och uppdaterade den så antar jag att det är typ IOS 5.0.1?

Kan man kolla vilket IOS man har utan att komma in i telefonen?
Vilka program och vilket IOS är bäst att köra med jailbreak, funkar det ens att jailbreaka Iphone 3gs med IOS 5.0/5.0.1?

Vi är väldigt tacksamma för all hjälp vi kan få.

Tack på förhand!

Visa signatur

[Intel Core i5 2500k] [Asus P8Z68-V Pro] [2x ATI 6950 1gb] [Fractal Design XL] [Corsair HX 750W] [Corsair 16Gb 1600MHz] [OCZ SSD Vertex3 120GB]

Permalänk
Medlem

Jag gjorde just min research på detta eftersom jag stod i nästan samma situation.
Naturligtvis är det problem just om man har en 3GS och har uppdaterat till 5.x....
Det jag kom fram till efter mina timmars läsande är att problemet ligger i att uppdateringen till 5.x har uppdaterat ditt "modem firmware" aka baseband.
Det finns vad jag kan se inget sätt att rollbacka till en tidigare version, och problemet vid jailbreak blir att vissa funktioner försvinner. I mitt fall slutade jag läsa när jag såg att GPS-funktionen försvann, så det kan vara något du kan leva med. Sök lite på "Ipad baseband 3gs" så får du se lite av problematiken.
Det slutade med att jag glatt betalade 300kr på min lokala teliabutik för att låsa upp den och skita i jailbreak...

Visa signatur

WS: Asus X570-E, Ryzen 5900x, 2x16GB Ballistix E-die, EVGA 3080 FTW3 Ultra
FS: Asus X370-F, Ryzen 5600G, 2x32GB, Exos18 16TBx9 RAIDZ2, CM Stacker
AUX: Asus B550, Ryzen 5700G, 2x32GB, Phanteks P400

Permalänk
Medlem

Installera inte iPad baseband på 3GS.

1.) Det har bekräftats att den permanent skadat den inbyggda radio hårdvaran på nyare 3GS modeller.dvs telen blir en permanent IPOD!
2.) Det finns onormala signal problem med iPad baseband medan du kör iOS 5.0.x.
3.) Ultrasn0w har ej uppdaterats för att fungera med 5.0.1 vid denna tid ändå.
4.) Du kan inte återgå till något annat baseband version en gång installerat - alltid installerad!
5.) telefonens GPS-funktioner kommer att vara obrukbar.
6.) uppdatera / återställa telefonen krävs det anpassade firmware-versioner, som inte uppdaterar basebandet.

Permalänk
Medlem

Även jag sitter i samma sits. Undrar dock en sak, jag har 5.0.1 på min telefon. Direkt i början måste du synca eller koppla telefonen till wlan. Då synca med iTunes inte funkar eftersom det kräver rätt simkort så tänkte jag prova wlan. Efter att du kopplat upp dig mot wlan, kommer du in i iOS:ett? Alltså får du tillgång till apparna? Man kan vell koppla sig mot wlan utan att ha ett simkort i telefonen?

Man kan vell alltid återställa telefonen till tidigare version? Efter lite googlande så ser det ut att gå. Även jailbreak + unlock med ultrasnow ska funka?

Nedgradera:
http://iphonepyssel.se/uncategorized/nedgradera-din-iphone-gu...
http://iphoneguiden.se/guide-aterstallnedgradera-din-iphone-e...

Jailbreak efter nedgradering?
http://www.redmondpie.com/jailbreak-4.3.5-ios-iphone-4-3gs-ip...

Jaibreak iOS 5.0.1:
http://www.jailbreaknation.com/jailbreak-ios-5-5.0-on-iphone-...

Dock som du säger så verkar det bero på vilken baseband man sitter med.
De skriver lite om det här:
http://cydiahelp.com/ios-5.0.1-jailbreak-using-redsn0w-0.9.9b...