Permalänk
Medlem

Ny speldator 50k

Tjenare här är mitt bygge på min nya speldator http://www.inet.se/kundvagn/visa/2184561/2012-08-21 I7 3960XM har jag förstått inte är värt pengarna, men hur är EVGA GTX 680 4gb gentemot KFA2 GTX 680 4gb? Kommer allting få plats, har ju komplett vattenkylning så borde inte vara några större problem med värme eller? Är lite tveksam mellan Asus rampage extreme och MSI big bang power 2 moderkort, vilket är bättre?.

Om jag istället skulle ta tex tre gtx 680 och sedan köpa ett fjärde, är det svårt att installera grafikkortet och koppla den till vattenkylnings slangen? har aldrig byggt förut. Om jag låter dom bygga datorn med 4 stycken gpu block så kopplar jag liksom bara in det fjärde grafikkortet?

Annars ser allting bra ut? vill helst inte ändra något på paketet om detta kommer funka. Eller är de något jag måste ändra på för att datorn ska starta?

Permalänk
Medlem

om du ska använda datorn till bara spel, så skulle jag byta processorn, och lägga till mer ssd lagring, annars verkar det bra.

Permalänk
Medlem
Skrivet av sassa46:

om du ska använda datorn till bara spel, så skulle jag byta processorn, och lägga till mer ssd lagring, annars verkar det bra.

Byta till vilken processor? jag tänker också överklocka ganska högt.

Permalänk
Medlem

Vad ska du spela som behöver en sån dator?

Visa signatur

Fractal Design R4 Titanium | Fractal Design Newton R3 | Intel i7 3770K
Corsair Vengeance 16 GB | Asus 1060 Strix | ASRock Z77 Extreme4
Samsung 840 | Seagate 3 TB | Acer XB270HU
Samsung P2450 | Steelseries Sensei Raw | Steelseries Siberia 650
Ducky Shine II Tenkeyless MX Red

Permalänk
Medlem

Om du ska lägga så pass mycket pengar så vänta till hd 7990 skulle jag säga men såklart måste du vänta på ett gpu-block till den då också!

Dock så vet jag inte mycket om kortet, såg bara att det kommer inom kort.

http://www.sweclockers.com/nyhet/15786-powercolor-slapper-rad...

Visa signatur

| 4000D Airflow | MSI B550 TOMAHAWK | Ryzen 5800X3D | 32gb DDR4 | 1x 1TB Kingston NVMe | GeForce GTX 1080TI | Corsair RM1000x | 34" Xiaomi Mi Monitor | CM Storm Quickfire TK Brown | Logitech G602 | HyperX Cloud II |

Permalänk
Medlem

Shit var slöseri med pengar på absolut inget.
4x gtx 680, ja kanske om du ska köra eyefinity i 120hz, annars totalt meningslöst.
Ram minnena är bara fetlol, totalt onödiga och 32gb meningslöst.
Överprisat mobo som sören till ingen nytta, och ska du spela är cpun och platformen totalt meningslöst.

En dator för typ 20-25k kan köra 120fps i alla spel utan problem.

Gillar att en dator för 50k har ett sketet bitfenix chassi också och inte något bättre

Permalänk
Medlem

Home Premium = fail, den klarar bara 16GB RAM ;P

Du ska Professional eller Ultimate

Permalänk
Medlem

Okej men skulle inte ni kunna bygga mig en dator som klarar alla dagens spel då på ultra med bästa tänkbara grafik och högsta fps till en billigare peng då? ska helst kunnas uppgraderas senare. En för 40k duger. om någon skulle kunna bygga? iaf tri-sli då vattenkylning eller kanske en Corsair H100 skulle räcka för 3 gtx 680? kommer faktist köra med tre skärmar

Permalänk

ja jag skulle nog aldrig lägga ut 50k för en dator

Ta mitt tips, bygg nått för ca 20k och uppdatera allt eftersom, så hade jag gjort men vill du lägga 50k så gör de;)

Visa signatur

xbox series s / nintendo switch / ps5

Permalänk
Medlem

Varför lyssna på någon som aldrig skulle komma på tanken att bygga en dator för 50K
Enda nackdelen med en dyr dator är att dom sjunker i pris väldigt fort... men hade jag råd skulle jag nog byggt en liknande fast med 2st grafikkort och dubbla processorer istället.

Fördelen är väl att man kan använda den säkert 5+ år med bara mindre uppgraderingar... om man nu inte måste ha en ny dator för 50K varje år

Vet inte vad du har för prylar innan men tycker det felar hårddiskar i bygget... bara 240GB SSD x1 för all lagring verkar mindre bra.. skulle nog lagt till ett par HDD ...2-3st diskar på 2-4TB... nu vet jag inte vad du har datorn till men tycker det är värt att ha separata hårddiskar för film/musik/foto och en OS+program disk. Sedan brännaren skulle jag nog valt Pioneer för dom är lite bättre för att läsa musikskivor, kanske inte viktigt men dom senaste brännarna klarar Blu-ray med 1,2,3 & 4 lager.

Permalänk

Jag hade köpt en billigare och bytt oftare. Förstår inte vad du ska spela som kräver 4 680 men om du skiter i pengarna så go for it.

Visa signatur

Intel 7700K 4,2 GHz | ASUS ROG Stric GTX 1080 | 16 GB DDR4 | ASUS ROG STRIX Z270H GAMING | Samsung 850 EVO

Permalänk
Medlem

Beställer den här då, jag redigerade lite. http://www.inet.se/kundvagn/visa/2202987/2012-08-25 Eller något lika bra fast billigare?

Fast ang moderkortet http://www.inet.se/produkt/1902206/asus-rampage-iv-extreme eller http://www.inet.se/produkt/1902143/msi-big-bang-xpower2? Någon som vet om det inbyggda ljudkortet är bra? kommer köpa till feta högtalaren senare då jag lysnar mycket på musik samt använda headset när jag spelar så vill ha bra ljud.

Och somsagt jag tänker köra med tre skärmar så är inte 4 grafikkort bra??
Kan jag byta bort vattenkylningen mot en Corsair H100 med 3 evga 680 4gb kort?

Permalänk
Medlem

Hmm, overkill plus moms... Undrar hur seriös frågan är?

----

Kommentarer från en vatten-noob:
- Hmm, ser jag fel, eller är det tänkt du ska driva runt alltihop på en 360 radiator? Räcker den till 4 x 680 och cpu??
- Bör man inte ha en reservoar också?

Och som tagits upp tidigare: behöver du bara 240 gig lagringsutrymme??

Visa signatur

A modest man is usually admired, if people ever hear of him.

Permalänk
Medlem

Men herregud...

Inet bygger inte vattenkylning, det måste du bygga själv.
Vattenkylningen räcker knappt ens till 1 cpu och 1 gpu.
Räkna ca 2x 120 rad yta per enhet, dvs 5x2x120= minst 3st 360 rads... Då behöver du en pump typ D5, rekomenderat 2 olika loopar, skulle nog satsa på 1 loop för cpu och mobo/ram (misstänker att du vill kyla ram, eftersom du köper modellen som passar med kylblock?) till 1st 360 och en D5 pump.
Till andra loopen skulle jag köra 2x 480 rads och 2 st D5 pumpar.

Du kommer altså behöva ett chassi med plats för 2x 480 och en 360 rad, eller motsvarande yta... typ Little Devil eller caselabs...
Silverstone TJ07 kanske kunde funka.... för 3 kort iaf.

Du bör räkna med att vattenkylningen kommer kosta ca 8-10.000kr

Låter inte som du har fattat vad du ger dig in på, skulle nog tänka om om jag var du.

Budgeten räcker knappat för 4way SLI fullt vattenkylt.

Visa signatur

Lenovo Legion 5 Pro 16ACH6H: AMD Ryzen 7 5800H |16GB DDR4 @3200Mhz |GeForce RTX 3070 | NVMe: WD Blue 1TB + Samsung PM981 1TB | Logitech G Pro X Superlight

Permalänk
Medlem

Någon som kan förklara för mig varför de där GTX 680 kostar över 6000:- ?

Visa signatur

CPU: i9-13900K + Cooler Master ML360L ARGB V2 || GPU: Gainward RTX 4090 Phantom GS.
MoBo: Asus Rog Strix Z790-F Gaming || RAM 32 GB Kingston Fury Beast CL40 DDR5 RGB 5600 MHz.
PSU: Corsair RMe 1000W 80+ Gold || Chassi: Phanteks Eclipse P500A D-RGB.
Lagring: Kingston Fury Renegade M.2 NVME 2TB + Samsung 860 QVO 1TB.
Skärmar: 27" 1440p 144 Hz IPS G-sync + 27" 1440p 155 Hz VA || OS: Win 11 Home.

Permalänk
Medlem

Så påkostade komponenter tillsammans med ett bitfenix chassi? Suck..

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Medlem

Kom inte bara för att få höra skit av alla. jag skrev aldrig att jag var ett proffs på datorer, var inte ens jag som la ihop kundvagnen. Jag bad att ni kunde ge förslag. OM ni kunde bygga ihop en dator med samma prestanda vore jag tacksam. budget 35-50k. Då utan vattenkylning då det verkar vara mer advancerat än jag hade trott

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Medlem

Förslag på chassi: Lian-Li PC-X2000F e-atx med USB3.
något dyrt men tycker det är värt det till en dator i den här prisklassen.

Permalänk
Avstängd
Skrivet av Milo-:

Tjenare här är mitt bygge på min nya speldator http://www.inet.se/kundvagn/visa/2184561/2012-08-21 I7 3960XM har jag förstått inte är värt pengarna, men hur är EVGA GTX 680 4gb gentemot KFA2 GTX 680 4gb? Kommer allting få plats, har ju komplett vattenkylning så borde inte vara några större problem med värme eller? Är lite tveksam mellan Asus rampage extreme och MSI big bang power 2 moderkort, vilket är bättre?.

Om jag istället skulle ta tex tre gtx 680 och sedan köpa ett fjärde, är det svårt att installera grafikkortet och koppla den till vattenkylnings slangen? har aldrig byggt förut. Om jag låter dom bygga datorn med 4 stycken gpu block så kopplar jag liksom bara in det fjärde grafikkortet?

Annars ser allting bra ut? vill helst inte ändra något på paketet om detta kommer funka. Eller är de något jag måste ändra på för att datorn ska starta?

Hej du behöver nog mer än 1liter vätska till det där. Och kontrollera så att korten har rätt layout för vattenblocken, för dom blocken är för referenskort.

Skickades från m.sweclockers.com

Permalänk
Medlem

Ser detta bra ut? http://www.inet.se/kundvagn/visa/2204149/2012-08-25 om nu inte inet monterar vattenkylning står jag nog över det och istället väljer Corsair H100 samt ett par bra fläktar. Dock kanske jag bör byta GPU till https://www.inet.se/produkt/5409476/kfa2-geforce-gtx-680-4096mb-ex-oc eller kommer EVGA funka?

Om ni ingen i stockholms trakten kan hjälpa mig vid betalning

Permalänk
Medlem

Du kommer nog klara dig galant på en Win7 Professional 64 bit, om du nu verkligen inte behöver någon av de mer esoteriska funktionerna som kommer med Ultimate. Så där sparar du några hundralappar.

Det är inlagt en hel bunt 120 fläktar men chassit verkar bara använda 140+ fläkter. Kanske till radiatorn du ska ha dom, eller så är jag helt ute och cyklar men som jag förstår specsen så använder chassit inte 120 fläktar alls.

Visa signatur

Primär: R9 3900X | ASUS X570-F Gaming | NH-D15 | 64GB@3200MHz | RTX 3080 10GB | Seasonic 850W | Fractal Define R6 |
Gamla bettan: i5 750@3.8GHz | 8GB | HD5770 | Corsair VS 550W | FD R2 |

Permalänk
Medlem
Skrivet av Willhelm:

Du kommer nog klara dig galant på en Win7 Professional 64 bit, om du nu verkligen inte behöver någon av de mer esoteriska funktionerna som kommer med Ultimate. Så där sparar du några hundralappar.

Det är inlagt en hel bunt 120 fläktar men chassit verkar bara använda 140+ fläkter. Kanske till radiatorn du ska ha dom, eller så är jag helt ute och cyklar men som jag förstår specsen så använder chassit inte 120 fläktar alls.

Ah det råkade jag missat, tack.

Vilket skulle vara bäst mellan dessa två? http://www.inet.se/produkt/6900740/nzxt-phantom-svart och http://www.inet.se/produkt/6901302/cooler-master-haf-x-svart? Eller skulle det vara säkrast om jag bara valde http://www.inet.se/produkt/6900661/corsair-obsidian-800d-svart då den har mer utrymme, kommer ju överklocka somsagt.

Annars ser allt bra ut i detta paketet?

Permalänk
Medlem
Skrivet av Milo-:

Ah det råkade jag missat, tack.

Vilket skulle vara bäst mellan dessa två? http://www.inet.se/produkt/6900740/nzxt-phantom-svart och http://www.inet.se/produkt/6901302/cooler-master-haf-x-svart? Eller skulle det vara säkrast om jag bara valde http://www.inet.se/produkt/6900661/corsair-obsidian-800d-svart då den har mer utrymme, kommer ju överklocka somsagt.

Annars ser allt bra ut i detta paketet?

Jag har tyvärr lite svårt att uttrycka mig om vilket av dem som är bättre då jag inte kan något om chassin i den kategorin. Men gillar du HAF X så går det ju att byta ut fläktarna. Sen behöver du bara kolla att det är kompatibelt med H100, står att det fungerar med 360rad men H100 är ju "bara" en 240.

Misstänker att Tri-SLI räcker för dina behov faktiskt, men har aldrig rört en rigg med mer än "vanlig" SLI så vet inte hur stor skillnad det fjärde kortet faktiskt gör.

Visa signatur

Primär: R9 3900X | ASUS X570-F Gaming | NH-D15 | 64GB@3200MHz | RTX 3080 10GB | Seasonic 850W | Fractal Define R6 |
Gamla bettan: i5 750@3.8GHz | 8GB | HD5770 | Corsair VS 550W | FD R2 |

Permalänk
Medlem

Okej såhär ser min dator ut just nu http://www.inet.se/kundvagn/visa/2205740/2012-08-25 tänker höra med inet vilka fläktar man ska välja till chassit. Och senare kommer jag köpa komplett vattenkylning paket och låta en erfaren installera det åt mig. Men ser allt bra ut?

Permalänk
Medlem

http://www.inet.se/kundvagn/visa/2208223/pengar-vaxer-inte-pa-trad

Här har jag lagt ihop en dator som kommer att ha väldigt samma prestanda och du kommer inte märka någon skillnad. Kom gärna med orsaker varför dessa delar inte skulle vara bra nog.

Att ha tre grafikkort utan något mellanrum är inte att rekommendera med skall man ha tre så finns det inga andra val.

Permalänk
Medlem

köp 4 gtx 680 top mycket bättre kort

Permalänk
Medlem
Skrivet av hdolsson:

köp 4 gtx 680 top mycket bättre kort

Jag hoppas verkligen att du inte är allvarlig. Först måste du hitta ett moderkort som är minst 10 slots långt och sedan ett chassi med minst 12 slots och då har du inget rum för något annat och prestandan kommer inte vara bra med fyra kort som inte får ordentligt med luft och skickar ut mycket varm luft i chassit.
Fastän för denna köpare tror jag inget är omöjligt.

Permalänk
Medlem
Skrivet av Milo-:

Tjenare här är mitt bygge på min nya speldator http://www.inet.se/kundvagn/visa/2184561/2012-08-21 I7 3960XM har jag förstått inte är värt pengarna, men hur är EVGA GTX 680 4gb gentemot KFA2 GTX 680 4gb? Kommer allting få plats, har ju komplett vattenkylning så borde inte vara några större problem med värme eller? Är lite tveksam mellan Asus rampage extreme och MSI big bang power 2 moderkort, vilket är bättre?.

Om jag istället skulle ta tex tre gtx 680 och sedan köpa ett fjärde, är det svårt att installera grafikkortet och koppla den till vattenkylnings slangen? har aldrig byggt förut. Om jag låter dom bygga datorn med 4 stycken gpu block så kopplar jag liksom bara in det fjärde grafikkortet?

Annars ser allting bra ut? vill helst inte ändra något på paketet om detta kommer funka. Eller är de något jag måste ändra på för att datorn ska starta?

Kör på ett gtx 690 & ett gtx 680, om du inte måste ha 4st gtx 680

2 kort kommer att vara mycket svalare då du slopat vattenkylning.

Mvh Billy

Visa signatur

Stationär: I7 8700k | Asus prime Z370-a | 32GB Corsair Vengeance 3200Mhz CL16 | | Corsair RM750x | Corsair H110 V2 | Samsung Evo 960 500GB | Seagate 600 Pro 480GB | RTX 2080 | Be Quiet Dark Base Pro 900

Permalänk
Medlem
Skrivet av Soberz:

Kör på ett gtx 690 & ett gtx 680, om du inte måste ha 4st gtx 680

2 kort kommer att vara mycket svalare då du slopat vattenkylning.

Mvh Billy

Man kan inte köra SLI med ett 690 och ett 680, nvidia har inget som stöder det. AMD kort kan köras på det sättet.

Permalänk
Medlem

Tjenare vill gärna fortsätta köra med TRI-SLI 680 och nu inte 4-way funkar utan komplett vattenkylning på mitt senast uppdaterade kundvagn. Ska höra på Sweclockers om hjälp senare när jag ska ha till vattenkylning och då samtidigt kanske någon kan hjälpa installera ett fjärde GPU. Men nu ska jag testra prestandan med 3-way. Kanske kommer bli nöjd? men frågan är om det passar sålänge med ungefär 6 fläktar samt Corsair H100 cpu kylare..

Eller värt att kolla på Quadfire 7970 om dom presterar bättre i spel än 4 gtx 680?

Tacksam för svaren