Muskampen 2025: Segraren korad!
Permalänk
Medlem

MKV med undertext till LG tv

Köpte en http://www.netonnet.se/art/tv-och-bild/lcd_led-och-plasma-tv/...
igår och trodde det skulle gå lätt att spela över HD 1080 filmer från datorn till Tv´n.

Men det visade sig inte vara det lättaste då Tv´n inte hittar på .MKV filer som jag delar ut, utan bara AVI osv.
Läste runt lite och fick nys om programmet "Mezzmo" som tydligen skulle kunna dela ut .MKV filer till Tv+n och sedan se på dom i HD.
Visade dock sig att det smålaggade lite , och även att Undertexten försvann .

Så har lite frågor på detta.

1: Mezzmo , är det de bästa programmet för att dela HD filmer etc till Tv´n ? eller finns det något bättre på ungefär samma svårighetsgrad?

2: Få undertext till .MKV filer, läste lite om ett program "MKVToolNix" som man kunde "klippa" ut Undertexten från .MKV filerna och sedan ha den i samma mapp, med samma filnamn, förutom .mkv/.srt på slutet.
Men har öppnat filerna eftre installation och får upp 4st olika "Track ID : Subtitle, och när jag extractar tex nr3 , så blir det en .sub fil som inte ger ifrån sig någon text när jag sedan kollar på filmen på Tv´n.

Någon som har mer koll än mig på detta ? Som kan hjälpa mig lite på vägen? Så vore jag väldigt tacksam.

Permalänk

Testa att ladda ner en textfil till valfri film och testa. Du kan ladda ner från tex http://undertexter.se/.
Döp bara om filen du laddar ner till samma som mkvfilen och lägg i samma mapp.

Edit: Tror du måste öppna med Winrar eller liknande och sedan packa upp srt-filen

Visa signatur

PC: Define R3 | Asus Rampage II GENE | i7 920 | EVGA 660ti | 6GB RAM | 3TB HDD | Corsair 750W |
Ljud: Cambridge Audio DacMagic Plus - Beyerdynamic Dt990

Permalänk
Medlem

Får det inte att fungera med .srt filerna från undertexter.se fungerar bra på datorn, men när jag kör dom till Tv´n, så är det fortfarande ingen text på mina HD filmer,